1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memurun gözü hükümetin zam teklifinde
Memurun gözü hükümetin zam teklifinde

Memurun gözü hükümetin zam teklifinde

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 ve 2019 yıllarında yapılacak artışın belirleneceği 4. dönem toplu görüşmeleri kapsamında hükümet yarın zam teklifini sendikalara sunacak.

A+A-

Yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini doğrudan ilgilendiren teklifin ardından, hükümet ile sendikalar arasında zam pazarlığı başlayacak. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Tonbul konuyla ilgili açıklamasında, "Hükümet, kamu çalışanlarının beklentilerini karşılayacak bir teklifte bulunursa görüşmeler rahat geçer, buna karşın beklentilerin uzağındaki her teklif ise görüşmeleri zora sokar" dedi.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına  2018 ve 2019 yıllarında yapılacak artışın belirleneceği 4. dönem toplu görüşmeleri kapsamında hükümet yarın zam teklifini sendikalara sunacak. Yaklaşık  3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini doğrudan  ilgilendiren teklifin ardından, hükümet ile sendikalar arasında zam pazarlığı  başlayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında, 1  Ağustos'ta yapılan ilk toplantıyla başlayan 4. dönem toplu görüşme süreci tüm  hızıyla devam ediyor. Hizmet kollarına ait tekliflerin kurulan komisyonlarda ele  alınmasıyla devam eden görüşmelerde, genel teklifler de masaya yatırıldı.

Genel teklifler arasında görüşme sırası en kritik konu olan maaş  artışına geldi. Bu aşamada, Memur-Sen'in sunduğu üç alternatifli zam teklifine  karşılık hükümetin sunacağı teklif bekleniyor.

Gözlerin çevrildiği hükümet, yarın zam teklifini Bakan Sarıeroğlu  başkanlığında yapılacak toplantıda sendikalara sunacak. Bu adımın ardından da  yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini  doğrudan ilgilendiren zam pazarlığı başlayacak.

"UZLAŞIYLA SONUÇLANIRSA ÇİFTE BAYRAM OLUR"

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir Sen Genel Başkanı Hacı  Bayram Tonbul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık iki haftadır devam eden  görüşmelerin en kritik kısmının maaş artışları maddesi olduğunu belirtti.

Konfederasyon olarak sundukları üç alternatifli zam teklifiyle  hükümetin karşısına çıktıklarını aktaran Tonbul, görüşmelerde hükümetin de  teklifini sunma aşamasına kadar gelindiğini belirtti.

Hükümetin sunacağı zam teklifinin görüşmelerin seyrini etkileyecek  nitelikte olduğuna işaret eden Tonbul, "Hükümet kamu çalışanlarının  beklentilerini karşılayacak bir teklifte bulunursa görüşmeler rahat geçer, buna  karşın beklentilerin uzağındaki her teklif ise görüşmeleri zora sokar. Memur-Sen  olarak sunduğumuz teklifler gayet makul ve mantıklı teklifler, öyle hükümetin bu  artışlar bütçeyi zorlar gerekçesini sunabileceği teklifler değil." dedi.

Tonbul, görüşmelerin bitiş tarihi olan 21 Ağustos'a kadar toplu  sözleşmenin bağıtlanmasını arzu ettiklerini vurgulayarak, anlaşmazlık halinde  işin hakem heyetine kalacağını, bunun da hem kamu çalışanlarını hayal kırıklığına  uğratacağını hem de hükümete olan güveni zedeleyebileceğini kaydetti.

Toplu görüşmelerin 5 milyon kişiyi doğrudan, 20 milyon kişiyi de  dolaylı etkilendiğini anlatan Tonbul, görüşmelerin uzlaşıyla sonuçlanması halinde  vatandaşların yaklaşan Kurban Bayramı ile çifte bayram yapabileceğini   belirtti.

MEMUR-SEN 2018 İÇİN YÜZDE 10+6 ZAM İSTİYOR

Yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur  emeklisinin 2018 ve 2019 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 4.  dönem toplu görüşmeleri için Memur-Sen, üç alternatifli teklif sunmuştu.

Buna göre, ilk teklifte, 2018'in ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı  ayında yüzde 6, 2019'un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8 zam  öngörülüyor.

İkinci teklifte, 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere taban aylığa 75  lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda  yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam talep ediliyor. 1 Ocak 2019'dan geçerli  olmak üzere de taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme  katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam isteniyor.

Üçüncü teklif ise 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere, ek ödeme  oranlarına 15 puan ilave zam ve birinci altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde  6 zam ile 2019 için birinci altı ayda yüzde 10, ikinci altı ayda yüzde 8 zam  talebini içeriyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum