1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Merak edilen herşey soruldu mu?
Merak edilen herşey soruldu mu?

Merak edilen herşey soruldu mu?

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu ile yapılan ve gazetemizin VIP sayfasında yayınlanan röportajda, genellikle ulaşım ile ilgili merak edilen ne varsa sorulduğun

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu ile yapılan ve gazetemizin VIP sayfasında yayınlanan röportajda, genellikle ulaşım ile ilgili merak edilen ne varsa sorulduğunu, Sayın Karaosmanoğlu’nun da kendi penceresinden cevap verdiğini okuduk.

Sayın Karaosmanoğlu bu röportajında, 2009 seçim beyannamesinde söz verilen projelerin büyük bir çoğunluğunun başlanıldığını, bunların yüzde 40’ının bitirildiğini, yüzde 30’unun devam ettiğini, başkanlık süresinin bitmesine 3,5 yıl kala söz verdiklerinin yüzde 70’ini gerçekleştirdiklerini belirtmiştir.

Bunun yanında, ulaşım sıkıntılarının çözümü ile ilgili metro gerektiğini belirtmiş, yeni proje olarak Karamürsel ve Gölcük’ün üstünden geçen ve Yuvacık’tan otoyola bağlanan Güney Otoyolu ile Eski İstanbul Yolu’nun duble yapılacağını müjde olarak vermiştir.

Sayın Karaosmanoğlu’nun bu müjdesine her nedense pek sevinemedim.

Şöyle ki, yakın zamanda temeli atılan Dilovası-Hersek Burnu arasındaki asma köprü inşaatı tamamlandığında İzmir ve Bursa istikametine giden araçlar artık D 130 karayolunu kullanmayacaklar için İzmit-Karamürsel arasında trafik sıkışıklığı olmayacaktır.

Kamulaştırma çalışmalarına başlanan Kuzey Otoyolu bitirildikten sonra kuzeyde iki adet otoyol dururken Sayın Karaosmanoğlu tarafından duble haline getirileceği söylenen Eski İstanbul Yolu’ndan, Körfez geçişi bitirildikten sonra da Güney Otoyolu’ndan acaba hangi araçlar geçecektir?

Keşke mülakatı yapan arkadaşımız, Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’na bu soruları da sorabilseydi.

Ulaşım ile ilgili verdiği cevaplara baktığınızda, Sayın Karaosmanoğlu’nun Kocaeli’nin ulaşım sorunlarından bihaber olduğu anlaşılmaktadır.

Herhalde ‘Ulaşım Planını birlikte hazırlayalım’ sloganı ile başlatılan ve İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay’ın şirketine 2 milyon lira ödenerek on bin kişiye yüz yüze sorularak yaptırılan anketten de bunlar çıktı!

2009 seçim beyannamesinde taahhüt ettiği projelerin yüzde 70’nin bitirildiğine gelince, halkın gözünün içine baka baka böyle bir yalan söylemesi, Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında oturan kişiye yakışmamıştır.

Seçim beyannamesinde taahhüt edilen projelerin bırakın yüzde 70’ini, yüzde 10’nuna bile henüz başlanmamıştır.

2009 Mart ayından başlamak üzere 5 yılı sonra bitirileceği taahhüt edilen;

Monoray projesine başlanmadığı gibi şimdiden bu projeden vazgeçildiğini Sayın Karaosmanoğlu kendisi açıklamıştır.

Kocaeli’nin kendi havaalanı olacak sözünde, toplantıların dışında bir ilerleme yoktur.

Kocaeli 3 baraj daha kazanacak taahhüdünde, bir kazma dahi vurulmamıştır.

5 yeni arıtma tesisimiz olacak taahhüdünde, Gebze Arıtma tesisi haricinde ortada bir şey yoktur.

Teleferik ile ilgili bir direk dahi dikilmemiştir.

Kocaeli’ne kazandırılacağı sözü verilen kongre merkezi ile ilgili ortada bir maket dahi yoktur.

Kavşak, tünel ve köprüler ile trafik sorununun bitmiş olacağına artık kimse inanmamaktadır.

Ulaşımda hız ve konforu sağlayacağı iddia edilen raybüsleri gören varsa bize de haber versin.

Metrobüs ring seferlerinin ne zaman başlayacağından kimsenin haberi yoktur. Zaten Kocaeli’nin dar ve eğimli yollarında bunların çalışabilmesine imkân yoktur.

Kent meydanı projesi yargıdan döndü.

Topluca yenilen yemeklerde konuşulanın dışında, ortada henüz taslak bile yoktur.

Spor şehri yapılması için sözü verilen; 30 bin kişilik futbol sahası, 8 bin kişilik kapalı spor salonu, 1500 kişilik yüzme havuzu, 5 yıldızlı otel ile ilgili ortada bir eser yoktur.

20 bin araçlık otopark olacak taahhüdünde, sokak ve caddelerin paralı otopark yapılması dışında yapılan bir şey yoktur.

Özel sektör teşvik edilerek her ilçeye 5 yıldızlı otel kazandırılması, golf sahaları kurulması, termal kaynaklarının değerlendirilmesi, iş adamları için kent rezidansı yapılması taahhüdünde henüz yapılan yoktur.

Yapılmayanları alt altta sıraladığınızda Sayın Karaosmanoğlu’nun 29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesi Kocaeli Halkı’na taahhüt ettiği seçim beyannamesi kitapçığı kadar bir kitapçık ortaya çıkar.

Değerli okuyucular, Sayın Karaosmanoğlu’nun seçim beyannamesinde Kocaeli halkına taahhüt ettiklerinin yapılıp yapılmadığının değerlendirilmesinin 29 Mart 2014 yılında yapılması en doğru olanıdır.

Ancak, ‘görünen köy kılavuz istemez’ deyişine uygun olarak yukarıda saydığım ve henüz başlanmayan projelerin hemen hemen tamamına yakınına bugün başlansa bile 29 Mart 2014 yılına kadar bitirilmesi mümkün değildir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.