1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Merhaba Yeni Yıl !
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Merhaba Yeni Yıl !

A+A-
Her sene farklı ve yeni heyecanlarla güzel  bir seneyi karşılama umuduyla yepyeni günlere hoşgeldin demek için hazırlanıyoruz yılın bu zamanlarında.  Hepimiz için pişmanlıklar, üzüntüler, hayal kırıklıkları aynı zamanda sevinçler, heyecanlar ve  gerçekleşen güzel hayaller oldu bu sene.  İstediklerimizle, hedeflediklerimizle bazense yapamadıklarımızla geçmiş olabilir bu yıl. Belki şartlar, belki zaman, belki de boşvermişliğimiz nedeniyle yapamadık  bir çok şeyi, belki de istediğimizin fazlasını aldık ve yaşadık. Bazen ağladık belki bazense çok kızdık, bazen de o kadar çok şaşırdık ve sevindik ki zamanın nasıl geçtiğini bile anlayamadık. Kimi zaman yorulduk, kimi zaman da sıkıldık. En çok da birbirimizi anlamadık belki , eleştirdik, yargıladık, kızdık. Kendimiz gibi olmayanları, düşünmeyenleri,  davranmayanları kabullenemedik. En ufak bir sebepten dolayı kırdık belki gönülleri. En ufak bir nedenden dolayı anlayamadık birbirimizi ve ilişkileri, bağları  yıktık, belki de yaraladık. Bazen huzur yerine derdi, bazen de mutluluk yerine hüznü tercih ettik. Hep güzel ve mutlu yaşama derdinde olup özümüzdekini farkedemeden gereksiz yere zorladık kendimizi.
 Farklılıkları kabul edip, anlayıp, bir olduğumuzu hatırlamaya ihtiyacımız var en çok bence. Yardımlaşmaya, destek vermeye, saygı duymaya ve anlamaya. Başkasının hayatını merak etmek , eleştirmek veya yermek yerine kendi hayatımıza ve kendimizle ilgilenmeye, kendimize odaklanmaya ihtiyacımız var. Bir bitkinin büyümesinin zamana, güneşe ve suya ihtiyacı olduğu gibi kendimizin de aynı şekilde büyümek ve gelişmek için sevgi, iyilik, doğruluk ve dürüstlük gibi bir çok şeye ihtiyacı olduğunu ve koskoca bir yılın da bunun için bir fırsat olduğunu bilmeye , farketmeye ihtiyacımız var.  Aslında hepimizin en ufak bir şey için dahi iyi niyetler içinde olduğunun, negatiflikleri kendi bakış açımızla oluşturduğumuzu bilmeye ihtiyacımız var. Rakip olmak, rekabet içerisinde hareket etmek yerine omuz omuza, yan yana, kalp kalbe karşı olmaya ihtiyacımız var. Kötü düşünceler veya sözler yerine iyi düşüncelere , iyi sözlere , iyi kalıplara ihtiyacımız var. Hayallerimizin peşinden gidebilecek cesarete, onları gerçekleştirmeye yardımcı olabilecek güce ve en önemlisi de o inanca ihtiyacımız var. Güzel olaylar duymaya, şiddet yerine sakinliğe ihtiyacımız var.  
Yeni umutlar, dilekler, hayaller, planlar, sözler, hedefler olacaktır mutlaka 2015 yılında. Yeni ve taze bir yıl içinde defalarca kez aynı güneş doğacak, aynı  ay çıkacak. Ama biz hep değişeceğiz her gün, gün be gün. Önce kendimizi, sonra yakınlarımızı, sonra çevremizi, sonra yaşadığımız yeri ve dünyayı düşünelim. Bu dünyada kalıcı olmadığımızı ama yaptıklarımız, davranışlarımız ve yaşantımızla kalıcı olabileceğimizi hatırlayalım. İyi olalım, iyi, güzel düşüncelere sahip olalım. Sevdiklerimizle daha fazla vakit geçirelim, onları daha fazla anlayalım.  Daha fazla hayvan besleyelim, doğaya iyi davranalım. İsraf etmeyelim. Sağlıklı beslenelim. Yeni ve güzel uğraşlar edinelim. Birbirimizi anlayalım, anlaşılalım. Yağan her yağmurdan sonra güneşin açtığını, her güneşten sonra da şiddetli bir yağmur yağabileceğini bilelim, hatırlayalım ve ona göre hareket edelim, düşünelim, kesinlikle umutsuzluğa kapılmayalım, umut içinde olalım. Yeni yılı kendimiz için yeni bir kapı, yeni bir aralık, yeni bir sayfa olarak görelim. 
 Herkesin yeni yılını en içten dileklerimle kutlarım. Sevgiyle, güzellikle, sağlıkla, bereketle , bollukla  yaşayacağımız bir yıl olsun 2015.  Nice güzel seneler dilerim.. :)
İyi ol fakat çok iyi olma.
Birazcık huysuz ol
fakat çok değil.
İçinden geliyorsa dua et.
Eğer sana rahatlık veriyorsa arada bir küfür de et.

Etrafındakilere mümkün olduğunca dostça davran, müşfik ol.
Eğer bir gün kötü davranmanı gerektirecek bir durum karşısında kalırsan;
bağır, çağır, kır, dök ve unut!

Her zaman ve her yerde eline geçen bütün saadeti yakala,
en ufak bir parçanın bile kaçmasına izin verme.
Yaşa herşeyden önce yaşa ve sırf, tesadüfen bu dünyaya gelmiş olduğun için,
laf olsun diye günlerini geçirme.

Eğer gerçek aşkı tanıyacak kadar şanslıysan; bütün kalbin, ruhun ve bedeninle sev.
Hayatını o şekilde yaşa ki; her an kendi elini sıkabilesin ve her gün faydalı olan,
hiç olmazsa bir şey yap ki;
gecelerin yaklaşırken örtüleri üzerine çekip kendi kendine
"Ben elimden geleni yaptım" diyebilesin.

Düşüncelerin neyse hayatın da odur.
Hayatın gidişini değiştirmek istiyorsan düşüncelerini değiştir.
WILLIAM SHAKESPEARE
Bu yazı toplam 559 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.