1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Merkez Bankası’nı neden değerlendiremiyoruz?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Merkez Bankası’nı neden değerlendiremiyoruz?

A+A-
Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun, geçen gün açıkladı. Kocaeli Defterdarlığı İzmit İstiklal Caddesi üzerindeki binasını boşaltmaya, 42 Evler’de Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği arazide yeni bir bina yapmaya hazırlanıyor.
Karar, Kocaeli Vergi Dairesi açısından doğrudur. Mevcut bina hem çok eski, hem de artık büyüyen Vergi Dairesi Başkanlığı için yetersizdir. 42 Evler’de 17 dönümlük alanda yapılacak yeni binada, Vergi Dairesi Başkanlığı’nın, Defterdarlığın bütün birimleri bir araya toplanarak, daha iyi hizmet verme imkanı ortaya çıkacaktır.
………
Ancak bir de İzmit gerçeği var. İzmit çarşısı gerçeği var.  Son yıllarda İzmit’in doğusu,  özellikle 1 nci Geçit civarı, çok ihmal edildi. Şehrin ticari hareketliliği, Fethiye Caddesi’nden batıya doğru yayıldı.  Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı, şehir merkezinde Fethiye Caddesi ile Tren Garı arasındaki bölgede insanların zorunlu olarak gidip geldiği, iş takip ettiği tek kamu binası olarak kaldı. 
Bu bölgede şehrin yerli esnafları var. Bölge tenhalaştıkça, bölgeden insanlar el ayak çektikçe Fethiye Caddesi ile Otogar arasındaki bölgenin cazibesi de yok oldu. Bu bölgedeki esnaflar güçlükle ayakta durabiliyorlar. Bu bölgede börekçi var, kırtasiyeci var, lokanta, çantacı,  ciğerci, ayakkabıcı var.. Artık banka şubeleri bile, bu bölgeden ayrılıp, Fethiye Caddesi’nin batısına taşınıyorlar. 
Son yıllarda 42 Evler’e bazı kamu kurumları gitti. Ama İzmit 42 Evler’in hala şehir merkezi ile bağlantısı kesilmedi. Vergi Dairesi Başkanlığı’nın şimdiki konumu, bu kentte herkesin tek vasıta ile gelebileceği, İzmit’teki herkesin yaya olarak gidip gelebileceği bir konum. 
Vergi Dairesi Başkanlığı’nın Defterdarlık’ın, Milli Emlak’ın hala D-100’den doğru dürüst girişi ve çıkışı bile bulunmayan 42 Evler’e gitmesi, kent insanına işkencedir. Dahası, o bölgedeki esnaflar için, artık başka yerden telafi edilemeyecek büyük bir kayıp olacaktır. 
Oysa, bu konuda çok önemli bir alternatif var. Eski Garajlar meydanında duran, üstelik boş duran koskocaman Merkez Bankası binası. Yıllar önce Merkez Bankası yönetimi ikna edildi. Merkez Bankası İzmit Şubesi için yeni, küçük bir bina yapılması halinde, neredeyse hiçbir işe yaramayan mevcut bina, Büyükşehir’e devredilecek. 
Sözde, eski Öğretmenevi binasının yerinde, Merkez Bankası için yeni küçük binanın da inşaatı başladı. Ama yıllardır bir arpa boyu yol alamıyor. Hatırlayın, 4-5 yıl önce “Merkez Bankası’nı ne yapsak” diye tartışıyorduk. Kimi, “Kaymakamlık gelsin”, kimi “Emniyet Müdürlüğü taşınsın” diyordu. Büyükşehir Başkanı, “Bizim hala pek çok birimimiz dağınık. Merkez Bankası binasını biz kullanacağız” demişti. 
Hepsi unutuldu. Dev binanın bir-iki katını Merkez Bankası kullanıyor, gerisi boş duruyor. İşte Vergi Dairesi Başkanlığı için de en uygun bina. Gidip 42 Evler’e yeni bina yapmaktansa,  Merkez Bankası binasının 3, ihtiyaç varsa 4 katını-zaten hepsi boş duruyor- Vergi Dairesi Başkanlığına verirsiniz. Mevcut eski ama konumu itibariyle çok değerli, üstelik tarihi değeri de olan binayı elden geçirir kurs merkezi, toplum merkezi, aklınıza ne geliyorsa, halka açık bir tesis haline getirirsiniz. Böylelikle, şehrin bu bölgesindeki yerli esnafı da tamamen bitmekten kurtarırsınız. 
……….
Bir Merkez Bankası’na ait devasa binanın boş duruyor olmasına rağmen değerlendirilmemesine, bir de yıllarca uğraşıp, göbeğimizi çatlatarak kente aldığımız Doğu Kışla arazisinin yarısının yıllardır boş duruşuna içim yanar. Büyükşehir, ne yazık ki bu tür konularda çok hantal.. Yıllar akıp gidiyor.. Bu kentin elindeki değerleri kullanamıyoruz. Tekrar ve altını çizerek belirtmek isterim. Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığının yeni, daha büyük binaya ihtiyacı yoktur demiyorum.  Türkiye’de kişi başına en yüksek vergi gelirinin toplandığı kentinde, elbette Vergi Dairesi binası şık olmalıdır. Kocaeli Vergi Dairesi daha iyi hizmet verebilir hale gelirse, halen vergilerini rahatlık olsun diye İstanbul’daki  “Büyük Kurumlar” dairesine ödeyen büyük sanayi kuruluşlarını da ikna edebiliriz. 
Ama Kocaeli Vergi Dairesi için 42 Evler’de yeni bina inşa etmeye kalkmak, hem gereksiz masraf, hem şehir planlaması açısından ciddi bir hata olacaktır. 
Kararlar alınırken, İzmit esnafını da korumak gerekir. Vergi Dairesi’nin taşınması, o bölgeyi bitirirken, şehrin huzurlu, sessiz bölgesi 42 Evler’e de yeni bir yük getirecektir. 
Bitirirsiniz Merkez Bankası İzmit Şubesi için yapımına başlanan binayı, boşaltırsınız Merkez Bankası’nın devasa binasını.  Vergi Dairesi Başkanlığı, bu binaya istediği gibi yerleşir. Bölgeden ayrılmamış olur.
Aksi halde Fethiye Caddesi’nin doğusunda kalan, Tren Garı’na kadar olan alan tamamen boşalacak, bu bölgede esnaf olmanın bir anlamı kalmayacaktır. 42 Evler, ne tramvay, ne şehir içi toplu taşıma güzergahı üzerindedir. Hatta özel araçların giriş çıkışı bile büyük müşküldür. Böyle bir yere Vergi Dairesi Başkanlığına götürmek, bu kente yapılacak en ciddi hatalardan biri olacaktır. Hele elde boş duran kocaman bir bina varken buna kalkışmanın hiçbir mantıklı izahını göremiyorum. 
Bu yazı toplam 423 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum