1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Merkez Hakem Kurulu’nun yanlışları
Merkez Hakem Kurulu’nun yanlışları

Merkez Hakem Kurulu’nun yanlışları

Merkez Hakem Kurulu’nun geçtiğimiz hafta Konya Şeker ile oynadığımız maça Balıkesirli bir hakemi ataması çok konuşuldu, tartışıldı. Kocaelispor’un bir sonraki hafta Balıkesirspor ile oynaması

A+A-

Merkez Hakem Kurulu’nun geçtiğimiz hafta Konya Şeker ile oynadığımız maça Balıkesirli bir hakemi ataması çok konuşuldu, tartışıldı. Kocaelispor’un bir sonraki hafta Balıkesirspor ile oynaması nedeniyle bu tayinin önemli bir hata olduğu vurgulandı. Balıkesirli hakemin Kocaelisporlu futbolculara göstereceği tartışmalı bir kırmızı kart veya kart sınırındaki futbolcularımızdan birine çıkartacağı tartışmalı bir sarı kart bu futbolcuların bir sonraki hafta oynamamaları, başka bir anlamda Balıkesirspor’a karşı forma giyememeleri anlamına geliyordu. Balıkesirli hakemin kentinin takımına kıyak yapabileceği, duygusal kararlar verebileceği endişesi taşınıyordu.

HAKEMİ ZOR DURUMDA BIRAKAN ATAMA

Bu kaygılar, tepkiler son derece haklıydı. Merkez Hakem Kurulu’nun bu ataması yanlıştı. Allah’tan hakem son derece başarılı bir yönetime imza attı, tartışma yaratabilecek bir karar vermedi. Hakemin iyi bir yönetim göstermesi Merkez Hakem Kurulu’nun şansıydı. Hakemin tartışma yaratacak bir kararı olsa, Kocaelispor göstereceği tepkide haklı olurdu. MHK’da bu tepkiler karşısında kendisini savunamazdı. MHK neden böyle bir atama yaptı bilemiyorum. Hakeme güvenmiş, bir sorun çıkmaz diye düşünmüş olabilirler. Ancak yanlış bir düşünce. Hakemi de zor bırakan bir atama. Hakem resmen diken üstünde bırakılmış. Sanki dersin bu maçı yönetecek başka ilden hakem yok. Merkez Hakem Kurulu hakem atamaları yaparken daha dikkatli olmalı. Dua etsinler bu maçta bir şey çıkmadı. Aynı hatayı ikinci kez yaptıklarında bu kadar şanslı olmayabilirler. Benden uyarması.

BÖLGESEL AMATÖR LİG’DEKİ DURUM

Hazır hakem tayinlerinden söz etmişken, Bölgesel Amatör Lig maçlarındaki atamalara da değineyim. Merkez Hakem Kurulu, Derince Belediyespor ile İzmit Çenesuyuspor’un İstanbul ekibi Ümraniye ile oynadığı maçlara İstanbul bölgesi hakemleri atadı. Her iki maçta da önemli hakem hataları oldu, temsilcilerimizin canı yandı. İstanbul takımının maçına İstanbul bölgesi hakemi atamak talimatlara, yönetmeliklere aykırı bir durum değil. Bunu tartışamayız. Tartışacağımız böyle bir atamanın etik olup olmadığı. Kime sorarsanız sorun İstanbul takımının maçına o bölgenin hakeminin atanması etik değil yanıtı verir. Merkez Hakem Kurulu bu hususa dikkat etmeli, etik olmayan tayinler yapmamalı. Yok ben bu şekilde atamalara devam edeceğim, sorun yok diyorsa nasıl İstanbul-Kocaeli maçına İstanbul bölgesi hakemi atıyorsa, aynı maçlara Kocaeli bölgesi hakemi de atamalı. Adaletli olmak bunu gerektirir.

Murat Aydın iddiasını ispatlamalı

25 Ekim tarihinde köşemde “Murat Aydın’ın muhalefet grubuyla ilgili suçlaması” başlıklı bir yazı yazmıştım. ASKF Başkanı Murat Aydın, muhalefet grubunun önemli isimlerinden Adem Ellibeş’e muhalefet grubunun iktidarda olduğu 2002 yılındaki bir harcamanın faturasından söz etmiş, kahvaltı için ödenen rakamın astronomik olduğunu iddia etmişti. Adem ağabey de olayı bana aktarmış, köşemde değerlendirmiştim.

MUHALEFET GRUBU ZAN ALTINDA

Yazımda Murat Aydın’a seslenerek madem bir iddian, suçlamam var en kısa sürede çık basının karşısına belgelerle konuş demiştim. Sonuçta muhalefet grubu, özellikle de o dönemin mali işlerden sorumlu ismi Erdal Baykara zan altında bırakılmıştı. Murat Aydın’ın iddiasını ispatlaması gerekirdi. Çağrımdan bu yana iki haftadan fazla bir zaman geçti. ASKF Başkanı Aydın’dan en küçük bir ses çıkmadı. Neyi bekliyor bilmiyorum ama bu yaptığı son derece yanlış. Birilerini suçlamış, zan altında bırakmışsın. Kahvaltı faturasında astronomik bir rakam yazıyor diyorsun, dönemin yönetimini suçluyorsun. Fatura elinde yap bir basın toplantısı göster belgeleri. Basının karşısına çıkmam diyorsan o zaman yapacağın şey bu usulsüz harcama iddianda ilgili savcılığa başvurman. Zan altındaki muhalefet grubu iddianın ortaya koyulmasını bekliyor. Spor kamuoyu da öyle.

Herkes gerçekleri merak ediyor. O döneme ait gerçekten usulsüz bir harcama faturası var mı, yoksa bu bir iftira, bir çamur at izi kalsın anlayışı mı söz konusu. ASKF Başkanı Murat Aydın’a bir kez daha sesleniyorum. Çıksın bölgelerle iddiasını ortaya koysun. Bunu yapmaz, yapamazsa muhalefet grubuna iftira atmış olacaktır. İftira atmak büyük günah ve suçtur.

Son derece yakışıksız bir olay

Dün gazetemizde “U-17 maçında hakeme meydan dayağı” başlıklı bir haber vardı. Haberde geçtiğimiz hafta sonu Kandıra’da oynanan Yeni Kandıra-Şirintepe U-17 maçında hakemin penaltı kararı sonrasında olay çıktığı, önce Yeni Kandıra kalecisinin, ardından diğer futbolcuların hakem Ercan Yanıktaş’a fiili saldırıda bulundukları belirtiliyordu. Söz konusu maç 15’nci dakikada tatil edilmişti. U-17 yaş grubunda böyle bir olayın yaşanması son derece yakışıksız, üzüntü verici ve  düşündürücüydü.

BAŞKAN: “MEYDAN DAYAĞI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Yeni Kandıraspor Başkanı İsmail Hakkı Buruş dün öğlen saatlerinde aradı. Buruş, “Maçta hakeme yönelik bir fiili saldırı oldu. Penaltı kararı sonrasında kalecimiz hakemin üzerine yürüdü, vurmak istedi. Küçük bir teması oldu.  Ancak diğer futbolcuların olaya karışması, hakeme meydan dayağı atılması gibi bir durum söz konusu değil. Haberi kimden aldınızsa sizi yanlış bilgilendirmiş” dedi. Başkan Buruş hakemin maçı katlettiğini belirterek, “15 dakika içerisinde skandal kararlar verdi. Penaltı kararı komikti.  Böyle basiretsiz bir hakem görmedim. U-17 ligi maçını bile idare edemeyen bu hakem hemen düdüğünü assın” dedi.

Başkan’ın açıklamaları böyle. Benim de olayla ilgili söyleyeceklerim var. ASKF, küçük yaş gruplarındaki maçların polissiz oynatılması yönünde bir karar almış. Cesaretli bir karar. Bu kararı kesinlikle destekliyorum. Kandıra’daki olay kimseyi ürkütmesin. Tek bir olay çıktı diye alınan cesaretli ve doğru karardan vazgeçilmesin. Küçük yaş grupları polissiz oynanmaya devam etsin.

KABUL EDİLEMEZ BİR DURUM

Yeni Kandıra’yı centilmenliğe önem veren bir kulüp olarak biliyorum. Başkan Buruş’un spor ahlakı konusunda duyarlı olduğunu biliyorum. Ancak gelin görün ki, Yeni Kandıra’nın U-17 takımının maçında böyle bir olay yaşanıyor. Hakeme fiili bir saldırı oluyor. Başkan Buruş “Hakem maçı katletti” diyor. Haklı olabilir. Hakem rezil bir yönetim göstermiş olabilir. Ancak bu durum hiç kimseye hakeme saldırma hakkı vermez. Hele hele 17 yaşındaki futbolcuların hakeme saldırıda bulunması kabul edilemez. Başkan Buruş, futbolcularını spor ahlakı konusunda uyarmalı, olaya karışan futbolculara da ders olsun diye gereken cezaları vermeli.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.