1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Merkez Türkiye Projesi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Merkez Türkiye Projesi

A+A-
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 7 Haziran seçimlerine yönelik vaatlerini şubat ayında açıklamış, geniş kitlelerin ezberini bozarak, seçimlerin bütün havasını, bütün partilerin stratejilerini değiştirmişti. 
CHP’nin açıldığı seçim vaatleri dar ve sabit gelirli kitleleri ilgilendiren, buna karşın özellikle işverenleri biraz kaygılandıran “popülist” projelerdi. 
Emekliye iki bayramda ikramiye, köylüye ucuz mazot, işçiye net 1500 TL asgari ücret sözü verilmişti. Kuşkusuz etkili oldu. Bu ülkedeki yoksul kesimlere Kılıçdaroğlu, daha fazla sosyal yardım, “Aile sigortası” vaat etti. Hepsi toplumun geniş kitlelerinde konuşuldu, diğer partiler tarafından tartışıldı. 
İktidar partisi, “Onlar konuşur, AKP yapar” sloganıyla ve CHP liderinin açıkladığı ekonomik vaatlerin yükünü devletin karşılayamayacağına yönelik söylemlerle karşılık verdi. Kuşkusuz, CHP’nin “popülist” olarak nitelendirilen ekonomik vaatleri geniş kitleler üzerinde başlangıçta etkili olmuş, emeklinin, asgari ücretli çalışanın, üretici köylünün, işsizin kafasını karıştırmış olmasına rağmen zaman içinde “Bunlar devletin kesesinden bol kepçe dağıtma projeleri” izlenimi de doğmuştu. Oysa AKP, Körfez Köprüsü’nden, Türkiye’nin her yanına yayılacak hızlı trenden, 3 ncü boğaz köprüsünden, metro hatlarından, Dünyanın en büyük havaalanından söz ediyordu. 
Türkiye, 77 milyon nüfuslu çok büyük bir ülke. Bu ülkede sadece yoksul ve dar gelirli insanların, emeklilerin sıkıntıları yok. Bu ülkede iyi eğitim almış, kendisini iyi yetiştirmiş, Türkiye’nin kalkınan, modern ve güçlü bir ülke olması halinde kendi refahının da artacağını bilen, bu nedenle devletin, iktidarların bu ülke için herkese para dağıtmanın yanında geleceğe yönelik büyük projeler üretmesini bekleyen önemli bir kitle de bulunuyor. 
……….
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni ve çok önemli bir projeyi 21 Mayıs’ta açıklayacağı birkaç gün önce kamuoyuna duyurulmuştu.  Kılıçdaroğlu ve CHP yöneticileri bu yeni projenin çok büyük, çok önemli olacağını söylüyor, ama ipucu vermiyorlardı. 
Doğrusu, genel beklenti yine, “popülist” bir projeye yönelikti. Kimbilir, emeklilere ikramiye sözü genişletilecek, dini bayramlar sonrası, milli bayramlar için de ikramiye sözü mü verilecekti. Tarım kesimine, dar gelirli emekçilere yönelik yeni vaatler dizisi mi açıklanacaktı?.. 
Ya da ne bileyim, üniversiteye girişler sınavsız olacak, askerlik daha da kısalacak, vergiler aşağı çekilecek, mazot 1.50’ye inerken, benzin de 2 TL’ye mi düşürülecekti?..
Kılıçdaroğlu, dün merakla beklenen, kendisinin “Yüzyılın projesi” olarak nitelendirdiği, adı “Merkez Türkiye” olan yeni projeyi açıkladı. 
Eminim, pek çok kişi dinlerken, “Benim cebime yeni bir şey vaat etmiyor. Bunlar palavra işler” diye düşünmüştür. Ama CHP’nin dün açıkladığı “Merkez Türkiye” projesinin bu ülkenin geleceği için gerçekten çok önemli olduğunu, üstelik CHP gibi hantal, özellikle bu seçim döneminde popülist vaatlerin arkasına sığınmış bir parti tarafından açıklanmış olmasını çok önemsiyorum.
……….
Belli ki, dün Kılıçdaroğlu’nun ana hatlarıyla açıkladığı “Merkez Türkiye” projesi, üzerinde çok kafa yorulmuş, çok detaylı çalışılmış bir büyük projedir. Bugün için, yarın için bu ülkedeki kimsenin cebine yeni bir şey koymayacaktır. Ama Türkiye’nin geleceği, torunlarımız için çok değerli, çok önemli bir projedir. Keşke, CHP yine iktidar olamaz, bu projeyi uygulamak için yetki alamazsa bile, 7 Haziran’dan sonra iktidara gelecek siyasi kadrolar, örneğin AKP bu fikri hiç kompleks yapmadan alıp, uygulayabilseler. 
Rahmetli Ecevit’in çok popüler olduğu, Türkiye’nin önüne önemli projeler koyduğu dönemlerde ortaya attığı “Köy Kent” projesi vardı. “Üretici kooperatifleri” projeleri vardı. Kılıçdaroğlu’nun “Merkez Türkiye” projesi, Türkiye’nin geleceği için bugüne dek ortaya konulmuş en büyük, en önemli ve son derece gerçekçi bir projedir. Hayata geçirmek CHP’ye ve Kılıçdaroğlu’na nasip olmasa da, bu ülkeyi yönetenler mutlaka bu projeyi hayata geçirmelidir.
………
Benim kabaca anladığım şudur: Anadolu’da yeni ve geniş bir alan.. Sunumda harita üzerindeki işaretlemelerden hissettiğim kadarıyla, Ankara’nın güney doğusunda, Kayseri-Malatya bölgelerinde çok geniş bir alan. Burada, Türkiye’nin 82 nci kenti kurulacak. Tamamen özel bir yasası olacak. 40 milyar doları devlet tarafından, 160 milyar doları özel sektör tarafından harcanacak 200 milyar Dolar’lık bir yatırım. 
Bu yeni şehrin merkezi hükümet tarafından atanmış valisi olacak. Ama, genel manada yönetim, TOBB başta olmak üzere ilgili sivil toplum örgütleri ve yatırımcıların elinde olacak.
Kılıçdaroğlu’nun projesi, Türkiye’nin coğrafi konumundan kaynaklanan avantajı üzerine kurgulanmış. Kılıçdaroğlu, “4.5 saatlik uçuş mesafesinde 45 ülke var” diyerek bu konumun avantajını anlattı. Bu 82 nci vilayette, alt yapıyı devlet yapacak. Karadeniz ve Akdeniz limanlarına bağlantı kurulacak. Kafkasya’ya, Çin’e, Türki Cumhuriyetlere, Orta doğuya, Arap dünyasına demiryolu hatları döşenecek. Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar bütün dünyanın lojistik merkezi bu yeni kurulacak kent olacak. Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi, böylesi bir projeye, dünyanın her yerinden çok büyük ilgi ve yatırım gelecektir. Dünya, burada üretecek. Ya da dünya, ürettiğini burada depolayacak. Dünyanın en büyük lojistik merkezi kurulacak. Peru’nun, Arjantin’in ürettiği mal buraya gelecek. Ambalajı burada yapılacak, buradan dünyanın bu malı talep eden ülkesine götürülecek. Üreticinin de, alıcının da maliyeti azalacak. Arada Türkiye kazanacak. 
Müthiş bir proje. Dünyada böylesi bir proje için coğrafi açıdan en uygun konumdaki ülke de bizim ülkemiz. Şimdi izlenen politikalara göre, ülkenin bütün limanları, bütün lojistik merkezleri bizim bölgemizde planlanıyor.  CHP’nin Merkez Türkiye projesi, bu nedenle, en az bu yeni kentin kurulacağı bölge ve yakın çevresi kadar bizi ilgilendiriyor. Bizim şehrimizin üzerindeki ağır, taşınamaz yük kalkacak. Bizim ilimize yönelik iç göç duracak. Türkiye’nin lojistik ve üretim merkezi, Anadolu’nun bağrındaki bu yeni megakent olacak. 
Fikir çok güzel ve önemli. Hayata geçirilebilir mi?.. Kesinlikle mümkün. CHP 7 Haziran’a gidilirken, önce dar gelirlilere bol keseden vaatte bulunmuştu. Şimdi bu yeni proje ile Türkiye’nin entelektüel kesimlerine, ülkenin bugününden çok yarınlarını düşünen, kendi potansiyelinden emin olup, ülkenin kendisi için fırsatlar yaratmasına önem veren kesimlerine seslendi. Merkez Türkiye projesinin, uygulanabilir ve bu ülkenin geleceği için en önemli proje olduğunu düşünüyorum. 7 Haziran seçim döneminin de Türkiye için önemli bir kazancıdır. 
Bu yazı toplam 465 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum