• BIST 78.844
  • Altın 125,412
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 6 °C

Meşe palamutundan insanın özüne yolculuk…

Cem ŞAKOĞLU
Pazar Pazar hiç kimseye tarım ve ormancılık dersi verecek değilim elbette. Konum da değil ayrıca. Epey bir süre önce Yıldız Parkında yürüyüş yaparken yerde birkaç tane Meşe Palamudu bulmuştum. Hatta sanki üzerime vazifeymiş gibi alıp cebime attım belki bir yerlere ekerim diye. 
Kabuğu sert ve hatta kabuğunun etrafında kısa bir süre önce bir katman daha varmış gibiydi. O katman artık palamudun alt kısımlarında kalmıştı bir miktar. Sonra kendi kendime hayal kurmaya, daha doğrusu bir kurgu oluşturmaya başladım. Bir meşe palamudu ile bir insanın benzeşlikleri geldi aklıma nereden geldiğini hiç anlayamadan. Kurgu sürdükçe enteresanlıklar çıktı karşıma. İlk başlarda sanki tesadüfmüş gibi başlayan ancak sonrasında hayatın özüne doğru ilerleyen gerçek yakalamaya başladı beni. 
Şaka gibi gelebilir ama değil, bu anlattıklarımın tamamı gerçek. Adam yaşlandıkça kafayı kırmaya başladı diye düşünebilirsiniz. Evet, öyle de olabilir tabi ki ama kim bilir belki de arada bir kafayı kırmak insanı doğru yola sokabilir bilemiyorsunuz. Neyse zırvalamadan konuya geri dönelim. Meşe palamudunun dış kabuğu sertti. Kocaman bir meşe ağacından düşmüş olmalıydı. Çünkü sonrasında yaptığım bir araştırma bana meşe ağaçlarının meşe palamutlarını oluşturmaya başlama zamanı 50 yıl. Yani en az 50 yıllık bir meşe ağacı gövdesinde meşe palamutlarını oluşturmaya başlıyor. Oluşum kaç yıl sürüyor onu bilemiyorum ama bu palamudu gövdesinden düşüren veya yere bırakan meşe ağacı her hâlükârda benden en az 1 yaş büyük. 50 küsur yaşında bir ağaçtan toprağa düşüyor meşe palamudu. Daha ağacın dalında iken direnmek için etrafındaki dış etkenlere kabuğunu iyice sertleştiriyor. Yağmur, kar, rüzgar, fırtına, kavurucu güneş vs. vs. Aynı insanlar gibi dış etkenlere karşı sürekli bir tedbir halinde değil miyiz hepimiz. Aman bir zarar görmeyelim diye dışımızı her zaman sert tutmaz mıyız? Günlük kaygılar, gelecek kaygıları, yaşamsal tedirginlikler, sağlık, ekonomi, daha müreffeh bir yaşam. Herkes bu ve bunlar gibi şeylerin peşinde değil mi? Bunları kovalarken de bizi hedeflerimizden uzaklaştıracak şeylere karşı hep tedbirli olmaz mıyız? Yani dışarıda gözle görünen bir kabuğumuz olmasa da, kendi kendimize fark etmeden bir kalkan oluşturmaz mıyız? Oluştururuz elbette. Aynı meşe palamudu gibi. 
İşte o kabuğu sert meşe palamudu hayatı algılamaya en az 50 yılını vermiş ve ortalama ömrü 500 yıl olan bir meşe ağacından ‘artık senin de hayatı öğrenme vaktin geldi evlat’ dercesine toprağa bırakıldı. Hem de öyle toprağın altına falan değil. Meşe palamudu benim kurgum içerisinde hayatı öğrenmek için düştüğü toprağın üzerinde bir anda neye uğradığını şaşırdı. Çünkü daha önce kuvvetli bir rüzgar estiğinde en kabadayı biraz üşüyebilirdi. Ancak sağa sola savrulma, yuvarlanma ya da bunlar gibi dış etkenlerden çok da haberdar değildi. Çünkü hayata köklerinden sıkı sıkı bağlanmış meşe ağacının dalları onu sıkı sıkıya tutuyordu. Yağmur ancak birkaç damlasını üzerine düşürebiliyordu. Çünkü meşenin yaprakları ve dalları onu yağmurdan, güneşten, kardan, fırtınadan koruyordu. Oysa şimdi bir parça kuvvetli rüzgar onu toprağın üzerinde bir sağa bir sola savuruyordu. Allahtan dış kabuğu sertti ve içinde sakladığı nüvesine bir zarar veremiyordu. 
Hani klasiktir ya belli bir yaşa gelinceye kadar insanoğluna ebeveynleri bakmakla yükümlüdür. Belli bir yaşa geldikten sonra o yükümlülük artık yavaş yavaş insanın kendisine geçmeye başlar. Mahalledeki bir kavgada kanayan dudağınızı ağlayarak anlattığınız Anne ya da Babanız size bu zararı veren çocuğu azarlamanın yanında, ailesi ile de görüşüp belli uyarılarda bulunur. Böylelikle çocuk kendisini koruyan ve kollayan gücün farkına varır. Ancak ileri yaştaki bir yetişkinin sokakta tartıştığı ve belki biraz da hırpalandığı şeyi gelip Anne Babasına ağlayarak ‘Beni dövdüler’ diye anlatması pek de yaşanan ve alışılmış bir durum değildir. Yaşlar ilerledikçe kendi paranızı kendiniz kazanmak ve artık aileye yük olmamak için çıkılan yolculuk hayatın o çocuk yüzünün sadece çocuklar için geçerli olduğu gerçeğini koymaz mı karşımıza. İster istemez direnç başlar. Hayat zorluklarıyla sizi kavurmaya, pişirmeye başlamıştır. Yaşam yeni başlıyordur aslında. 
Meşe palamudu için de öyleydi. Çünkü artık kendisini tutan bir dal, koruyan bir yaprak, besleyen ağaç gövdesi yoktu. Bir başınaydı koca toprağın üzerinde. Ayrıca sadece yağmur, kar, rüzgar, güneş gibi etkenlerde yoktu. Sincaplar vardı peşinde. Kabuğu git gide daha da sertleşti. Kimse bana zarar verememeli diye. 
Hayata kendi içimizden baktığımızda dışarıdaki etkenlerin neredeyse tamamını bize zarar verebilecek şeyler olarak görürüz. Acıları, zorlukları, sıkıntıları hep bizim zararımıza olan şeyler olarak görürüz. Meşe palamudu da öyle görüyor olmalıydı ki kabuğunu git gide sertleştiriyordu. Fırtına onu sağa sola savuruyordu. Yağmur sel gibi yağdığı toprağı çamur haline getirmiş, sıçrayan bütün çamurlar meşe palamudunun üzerine yığılıyordu. Rüzgar da inat yapar gibi etraftaki diğer çamurları da meşe palamudunun üzerine taşıyordu sanki. Git gide kaybolmaya, git gide daha bir toprağın altına girmeye başlıyordu. Ya da başka bir hikaye çizerek rotayı yine aynı yere bağlayalım. Onu bulan bir sincap kışın yiyebilmek için toprağın altına gömerek saklıyordu meşe palamudunu. Artık bu onun için son gibi bir şeydi. Toprağın altına girmiş, dışarıdaki ışığı, onu koruyan dalları, yaprakları kaybetmiş, karanlık bir toprağın içerisinde onun için her şey bitmişti. 
Öyle anlarımız vardır ki, hayata maalesef isyan noktasına geliriz. ‘Hep mi ben?’ diye sorarız bazen kendimize. Ya da ‘Niye hep beni buluyor?’ demez miyiz? Bu yazıyı okuyan siz, kaç yaşında olursanız olun bu gün ki yaşınıza gelene kadar kim bilir kaç kez bu çıkmaza düştünüz ve kim bilir kaç kez ‘Yok bu kez bittik’ dediniz? Yakınlarınızı, akrabalarınızı, eşinizi, dostunuzu kaybettiniz ve ‘Bu acıyla yaşanmaz, yaşayamam’ diye kim bilir kaç kez hıçkırıklara boğularak ağladınız? Ekonomik sıkıntılar, aile içi tartışmalar, çıkılamayacak gibi görünen onca dar boğazlar derken, bakın işte bu gün hala yaşıyorsunuz. Öyle ya da böyle yaşıyorsunuz. Hala ‘Gel de bana sor nasıl yaşıyorum’ diyenlerinizi duyabiliyorum. 
Meşe palamudunun sert bir kabuğu vardı istemeden de olsa toprağın altına girdiğinde. Dış etken olarak rüzgar yoktu ama acayip bir rutubet vardı. Kim sever ki rutubetli ortamı? Yağmur ve kar direkt olarak üzerine yağmıyordu artık ama toprağa süzülerek onun da üzerinden geçiyordu. Eskiden kendisini meşe ağacı besliyordu ancak şimdi kim besleyecekti ki onu diye düşünürken, meşe ağacının da köklerini salarak beslendiği toprağın içerisinde olduğunu hatırladı. Hatırladığı anda da yavaş yavaş dış kabuğunun sertliğinden vazgeçmeye, kötü etkilendiğini düşündüğü dış etkenlere direnmek yerine teslim olmaya, kendisini bırakmaya başladı. Akış o olsa da, olmasa da sürüyordu. Teslim oldu. Dış kabuğu yağan yağmur ve karların sularından, toprağın rutubetinden, neminden yavaş yavaş yumuşadı. Pamuk gibi oldu. Toprağa, yani meşe ağacını da besleyen toprağa teslim ettikçe kendini, içerisindeki nüve uyanmaya ve dışarıya çıkmaya başladı. Önce iyice yumuşayan kabuğunu kırdı ve başını kabuğundan çıkartarak toprakla direkt olarak hemhal oldu. Artık yağan yağmur ve kar, topraktaki rutubet ona zarar vermiyor, aksine onun büyümesine, gelişmesine sebep oluyordu. Meğer hiçbirisi benim düşmanım değilmiş demeye başladı meşe palamudu. 
Farkına varsak da, varmasak da yaşadığımız sıkıntılardır bizi en çok Allaha yaklaştıran. Sürekli en sıkıştığımız anlarda anmaz mıyız yaratanımızı? İçine düştüğümüz sıkıntıdan bizi kurtarması için ellerimizi açmaz mıyız? Aslında görebilsek o sıkıntıların içerisinde pişirilmeye, olgunlaştırılmaya, asıl olanın gösterilmeye çalışıldığına, sizi, bizi doğru yola iletmek için yaşatıldığına alışabilsek, gelen her sıkıntıya ağam paşam diye sarılacağız ama kabuğumuzu kırmayı, yumuşamayı, sahibine teslim olmayı beceremiyoruz bir türlü. 
O teslimiyetle başını topraktan çıkartarak, yine eskisi gibi gün ışığına kavuşmuş meşe palamudu. Artık kabuksuz ve hayata daha farklı bir göz ile bakarak. Yağmurun ve karın, rüzgarın ve güneşin faydasını görebilerek ve onları hissederek büyümeye başlar artık palamuttan fidana doğru ilerleyen meşe filizi. Rüzgar onu yine sağa sola sıkı ve kuvvetle sallıyordur ama o rüzgarın bunu kendisini geliştirmesi, dış etkenlere gövdesini sağlamlaştırmasını sağlamak için yaptığını biliyordur artık. Başını olabildiği kadar göğe ulaştırmaya çalışırken, özünü kaybetmemek ve yaşam kaynağını asla bırakmamak için köklerini de toprağın daha altlarına doğru salmayı sürdürüyordur. Sağlam köklü bir meşe olabilmek için çıkılan uzun bir yolculuk daha yeni başlamıştır. Sabır, teslimiyet, bakış açısı ve inanç ona ortalama 500 yıllık bir yaşam sunacaktır. 
Amerika’nın Güney Carolina eyaletinde bulunan Charleston kentindeki ‘Angel Oak’ isimli bir parkta 1500 yaşını aşmış bir Meşe ağacı bulunuyor. Boyu yaklaşık 27 metre. Gövde genişliği 20 metre olan bu ağaç, dallarının yayılması ile birlikte yaklaşık 1600 m2’lik bir alanı kaplıyor. Sert kabuklu küçük bir meşe palamudu olarak başlayan bir hayatı 1500 küsur yıldır doğanın etkenleri ile bir birliktelik içerisinde sürdürüyor. Sürekli doğadan alıyor ve sürekli doğaya veriyor. Müthiş bir alışverişin görebilenlere gözle görünebilecek bir fotoğrafı. 
İnatla direniyoruz kime ve neye karşı direndiğimizin farkında bile olmadan. Kaçıyoruz gerçeklerden neden ve nasılına bakmadan. Daha dünyaya gelmeden 300 milyon spermden seçilmiş olan olduğumuzu fark bile etmeden, sanki sıradanmış gibi yaşıyoruz hayatı. Kendi değerimizi bilmiyoruz. Karşımızdaki insanların, karşımızdaki hayvanların, varlıkların, hiçbir şeyin kıymetini bilmiyoruz. Kimi zaman bir çiçeğe, kimi zaman bir böceğe, bir hayvana, makro çekilmiş bir fotoğrafa bakarak ‘Yüce Allah neler yaratıyor’ diyebiliyoruz ama kendimize bakmıyoruz bir türlü. Kıymetimizi değerimizi bilmiyoruz. Her kim olursanız olun, sahibi olsanız veya olmasanız, önünüze getirip Kaşıkçı elmasını koysalar, elinize de bir çekiç verseler ve bunu kır deseler kaçınız tereddüt etmeden çekici o paha biçilmez elmasın üzerine indirebilir. İçtenlikle cevap verin. Hemen hemen kimse yapamaz bunu. Oysa o bir taş. Siz ondan fersah fersah daha değerlisiniz. Karşınızdaki insanlar o taştan fersah fersah daha değerli. O insanları nasıl kırabiliyorsunuz? İnsanın değerini bilmedikten sonra bizim hedefe ulaşabilme gibi bir lüksümüz yok. Çünkü kendi değerini bulamayan, yaratanının yüceliğini çok zor yakalayabilir. 
Bir meşe palamudundan çıktık yola, insanın özüne kadar geldik ne güzel. Lütfen değerinizin farkına varın ve size o değeri verene teslim olmayı deneyin. Hepinize İyi Pazarlar Diliyorum. Dostçakalın…

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABUL EDİLİŞİNİN 94.YILI…
Hayat akıp giderken önümüze çıkan şeyleri elbette yok saymayacağız. Elbette zamana ve çağa ayak uyduracağız ancak bazı şeyleri yaşarken özümüz olanı da atlamayacağız. Atlamamalıyız. Atlattırılmamalıyız. 
Yılbaşı, noel, cadılar bayramı, sevgililer günü, Anneler, Babalar, neredeyse amcaoğulları günlerini kutlama merasimsiz geçirmiyoruz. Tamam, eyvallah insan bazen bunları kafayı dağıtmak için yapacak elbet ama geçtiğimiz hafta Perşembe günü İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 94. Yılıydı ve sosyal medyada neredeyse sadece birkaç satır yer bulabildi kendisine maalesef. 
Ben öyle her bir haltın abartılarak kutlanması, şenlikler düzenlenmesi taraftarı bir adam değilim ama değerlerimizi de kaybetmemek lazım diye düşünüyorum. Git gide uzaklaştığımız kimliğimizden hepten kopmamak gerektiğine inanıyorum. Kimlerin ve neden yaptığını söyleyebilecek bir mertebede değilim elbet ama bunların bize kasıtlı olarak unutturulmaya çalışıldığını savunuyorum. Çünkü özünü kaybeden insan istenilen her kalıba sokulabilir. 
Onun için bilenler elbette ki biliyorlar ama bilmeyenler ve hatırlamayanlar için küçük bir hatırlatma olarak aşağıdaki kısa tarihi bilgileri aktarıyorum;
1921 yılında, Şanlı Bayrağımızın ve Kahraman Türk Milletinin simgesi olacak milli bir marş yazılması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yarışma açılmış ve kazanana para ödülü verileceği açıklanmıştı. Ülkenin her tarafından pek çok şair, duygu ve heyecanlarını anlatan mısralarla bu katıldığı halde, Mehmet Akif’in bu yarışmaya katılmadığı görüldü. Nedeni sorulduğunda: 
‘Milli marş para ile yazılmaz’ 
cevabını verdi. Arkadaşlarının ısrarları üzerine ve kazanırsa ödül verilmemesi şartı ile yarışmaya katıldı ve hepimizin yüreğinde yer eden İstiklal Marşını yazdı.
Türk Milletinin zaferini, yüceliğini ve bayrağımızın kutsallığını en güzel duygularla anlatan İstiklal Marşı, yarışmaya katılan 724 şiir arasından seçilerek zamanın Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından Büyük Millet Meclisinde okundu. Bütün milletvekillerince büyük bir coşku ve heyecan içerisinde, iki defa ayakta dinlenen İstiklal Marşı, 21 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edildi. Ünlü bestecilerimizden Osman Zeki Üngör tarafından bestelendi.
Mehmet Âkif, İstiklal Marşını Türk Milletinin eseri olarak kabul ettiği için Safahat’a koymamış ve Kahraman Ordumuza hediye etmiştir. 
İstiklal Marşımızın kabulünün 94. Yılında Merhum Mehmet Akif Ersoy’u Rahmetle anıyoruz. Mekanı Cennet, yattığı yer Nur olsun..


KUYRUĞU DİK GEZEN FARE…
Mesnevi'den güzel bir hikaye..
Ormanda bir fare varmış.
Havalı kibirli her an bir hayvana musallat olan kuyruğu dik bir fareymiş. Kuşların yuvasına pislemediği gün maymunun kuyruğunu ısırır, tavşanı korkutmadığı gün tilkinin başını şişirirmiş.
Orman hayvanları illallah etmişler farenin elinden. Sonunda hayvanlar aralarında bir heyet kurup aslanı ziyarete gitmişler. Ormanın kralı o olduğu için bir çare bulacağından eminmişler.
Bütün hayvanları toplamış aslan. Yaşlı kaplumbağayı dinlemişler ilk önce sonra zürafayı ve diğerlerini hatta başka fareleri de.
Sözü en son kedi alarak zaten ezeli düşman olduklarını bu işi halledeceğini söylemiş. Göğsünü gererek görev aşkıyla yola koyulmuş
Sonunda fareyi bulmuş. Fare bir ağacın altında planlar kurmakla meşgulmüş. Kovalamaca başlamış. O köşe senin bu köşe benim derken düz bir ovaya gelmişler. Fare uzaktaki ineği fark ederek onun yanına koşmaya başlamış. Bir yandan da dur sen bir kurtulayım neler yapacağım sana. Diye söyleniyormuş.
Nihayet ineğin yanına ulaşmış. Yalvarmış beni sakla diye, inek kararlı bir vaziyette senden az çekmedim git başımdan demiş. Fare türlü diller dökerek ben ettim sen eyleme bak şu kediden kurtulduğumda nasıl akıllı bir fare olacağım bir bilsen. Hem bir düşünsene asırlar sonra bizi anlatacak kitaplar. Kuyruğu dik fare ile inek diye ısrarlarını sürdürmüş. ‘Peki peki uzatma’ demiş inek. ‘Şöyle arkama geç ve bekle’ 
Ve farenin üstüne pisleyivermiş. Kedi ovaya geldiğinde perişan bir haldeymiş ineği görmüş ve ona doğru yürümüş belki de inek fareyi buralarda görmüştür diye düşünmüş. Ama soru sormasına gerek kalmamış.
Manzara şöyle imiş;
Dümdüz bir ova, bir inek, ineğin hemen arkasında taze pislik kümesi, onun içinde dik bir kuyruk. Kedi tuttuğu gibi çekmiş çıkarmış fareyi oracıkta parçalamış.
Hazreti Mevlana bu hikâyeden 3 şey anlamak lazım demiş.
1) Sana her pislik atan senin düşmanın değildir.
2) Seni pislikten çıkaran herkes dostun değildir.
3)Bu kadar pisliğin içinde kuyruğu dik gezmenin âlemi ne?
4 KAPI 
1- Şeriat Kapısı
2- Tarikat Kapısı
3- Marifet Kapısı
4- Hakikat Kapısı
Öğreti olarak bu kapılar birer birer geçilerek Hakikate ulaşılır.
Öğrencilerinden biri Mevlana'ya sormuş;
"Efendim, bu 4 kapı meselesini ben pek anlayamıyorum.
Bana anlayabileceğim bir lisanla anlatır mısınız?"
"Şimdi bak, karşı medresede dersini çalışan dört kişi var ve hepsi rahlelerine eğilmiş.
-Sen git bunların hepsinin ensesine bir şamar at, sonra gel sana anlatayım."
Öğrenci gitmiş, birincinin ensesine bir tokat aşk etmiş.
Tokadı yiyen derhal ayağa kalkıp arkasını dönmüş ve daha kuvvetli bir tokatla Mevlana'nın öğrencisini yere yıkmış.
Öğrenci dayağı yemiş, geri dönecek ama hocasına itaat var.
Yaratana güvenip ikinciye de bir tokat aşk etmiş. O da derhal ayağa kalkıp elini kaldırmış.
Tam tokadı vuracakken vazgeçip yerine oturmuş.
Öğrenci devam etmiş, üçüncüye de bir tokat atmış.
Üçüncü şöyle bir kafasını çevirip baktıktan sonra çalışmasına devam etmiş.
Dördüncü, tokadı yemesine rağmen hiç oralı bile olmadan çalışmasına devam etmiş.
Öğrenci Mevlana'ya dönmüş, olanları anlatmış.
Mevlana; "İşte sana istediğin örnekler....
- Birinci, şeriat kapısını geçememiş biri idi.
Şeriatta kısasa kısas olduğu için, tokadı yiyince kalktı, aynısını sana iade etti.
- İkinci, tarikat kapısındadır .
Tokadı yiyince o da kalktı, tam tokadı iade edecekti ki,
tarikat öğretisinde verdiği söz aklına geldi.
"Sana kötülük yapana bile iyilik yap". Onun için döndü, oturdu.
- Üçüncü, marifet kapısına kadar gelmiştir.
İyinin ve kötünün tek Yaratandan geldiğini bilir, inanır.
Yaradan bu kötülüğe hangi iblisi alet etti diye merakından şöyle bir dönüp baktı.
- Dördüncü, hakikat kapısını da geçmiştir.
İyinin ve kötünün tek sahibi olduğunu ve aynı olduğunu bilir.
Onun için dönüp bakmadı bile...
Hz. Mevlana
TEMEL’CE..
Adamın biri bara oturmuş, kara kara düşünüyormuş. 1 bira söylemiş. Tam birasını içecekken kapıdan içeriye giren iri yarı adam masasına gelip, adamın birasını bir dikişte fondip bitirmiş. Adamın morali daha da bozulmuş. Birayı içen adam gülerek sormuş:
– Hayırdır birader ne düşünüyorsun kara kara? Adam cevap vermiş :
– Ben ne bahtsızım be arkadaşım. Ben üzülmeyim de kim üzülsün. Sabah sabah karımla tartışarak güne başladım. İşe geç kaldım, patron beni işten kovdu. İşten kovulup eve giderken araba çarptı. Eve gidip karımdan özür dilemek istedim. Onu başkasıyla yakaladım. Kendimi öldüreyim dedim, tabancam tutukluk yaptı. Kendimi asmaya karar verdim ip koptu. Fare zehri alıp geldim, bira bardağına koydum. Onu da geldin sen içtin. Ben üzülmeyim kim üzülsün?

GÜNÜN ÖZÜ..
İşin Allah’a kalmışsa, olmuş bil. (Şems-i Tebrizi)
Bu yazı toplam 409 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Cengiz Ağabey, konuyu anlayamamış
  • Acıtma
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37