1. HABERLER

  2. “Mesleğime tutkuyla bağlıyım”
“Mesleğime tutkuyla bağlıyım”

“Mesleğime tutkuyla bağlıyım”

Çırak olarak adım attığı berberlik mesleğini hep daha yukarıya taşımak ve günün gereklerine uygun hale getirmek için çaba sarf eden Şener Çakal, bugün İzmit’in en güzel kuaför salonlarından

A+A-

Çırak olarak adım attığı berberlik mesleğini hep daha yukarıya taşımak ve günün gereklerine uygun hale getirmek için çaba sarf eden Şener Çakal, bugün İzmit’in en güzel kuaför salonlarından birinin sahibi durumunda. Bu hafta, Şener Çakal ile berber çıraklığından İmaj Barbers’s Clup’a uzanan meslek yaşantısı hakkında sohbet ettik.

Günümüz dünyasını tanımlamak için “hız çağı”, “iletişim çağı”, “imaj çağı” gibi pek çok ifade kullanılıyor. Hangi ifade kullanılırsa kullanılsın bildiğimiz bir şey var o da, her şeyin çabucak değiştiği ve dönüştüğü gerçeği. Yaşam değişip dönüştükçe insanların beklentileri ve talepleri de değişiyor. Bu değişime ayak uydurabilen, meslek kolları, iş yerleri, ticarethaneler ayakta kalıyor, ayak uydurmayanlar ise maalesef yok olup gidiyor.

Şener Çakal değişime ayak uydurabilen bir meslek erbabı. Çırak olarak adım attığı berberlik mesleğini hep daha yukarıya taşımak ve günün gereklerine uygun hale getirmek için çaba sarf eden Şener Çakal, bugün İzmit’in en güzel kuaför salonlarından birinin sahibi durumunda. Bu hafta, Şener Çakal ile berber çıraklığından İmaj Barbers’s Clup’a uzan meslek yaşantısı hakkında sohbet ettik.

Berber olmaya nasıl karar verdiniz?

Ortaokul birinci sınıftayken, yaz tatilini değerlendirmek için Bayan Kuaförü İrfan’ın Yeni Cuma’daki dükkânında çırak olarak çalışmaya başlamıştım. Tabii o zaman, bu işin ileride mesleği olacağını tahmin edemiyor insan. Fakat çırak olarak başladığım işi kısa sürede çok sevdim. Bir yıl kadar bayan kuaförünün yanında çalıştıktan sonra erkek berberliğine heves ettim. Bir tanıdık vasıtasıyla Dört Yıldız Erkek Berberi’ne çırak olarak girdim. Bir yıl da bu şekilde çalıştıktan sonra kalfalığa adım attım.

Bir berber çırağı ne kadar ücret alır?

Berberlikte bir kural vardır; çırakların belli bir ücreti olmaz. Onlar gösterdikleri maharete göre müşterilerden bahşiş alırlar. Ben çırak olarak da yaptığım hizmetle müşterilerden takdir topluyor, o zaman için hiç de fena olmayan bahşişler alıyordum. Bir de o dönemlerde bahşiş kültürü diye bir şey vardı. Demek ki insanların ekonomik durumları biraz daha iyiymiş diye düşünüyorum.

Peki kalfalık?

Kalfa olduktan sonra da belirli bir yüzdeyle çalışmaya başladım. Hiçbir zaman bu mesleği para kazanmak için yapmadım. Her zaman işime tutkuyla bağlıyım. Çocukluğumu ve gençliğimi bu mesleğe vererek hep daha iyisini yapmayı hedefledim. Kalfayken de ustalarımı izledim. Onların nasıl çalıştıklarını yakından takip ettim.

Kendi dükkânınızı nasıl açtınız?

Kalfalık askerliğe kadar devam etti. Askerde de orduevinde bu işi yapmaya devam ettim. Askerden geldim. Ertesi gün eski çalıştığım yer olan İmaj Berber’e ortak oldum. O dönem, üç ortaktık. Ben sadece sanatımı seviyor, berberliği biliyordum ama ticaret nedir, ortaklık nedir bunları bilmiyordum. Bu dönemde evlendim ve kızım oldu. Dolayısıyla sorumluluklarım da epey arttı. İşimin yoğunluğu ve ticarette acemi olmanın getirisi olarak eşime ve çocuğuma zaman ayıramaz oldum.  Birkaç yıl arayla iki ortağım da ayrıldı.

Bütün olumsuzluklar üst üste gelse de ben çalışmaktan, bildiğim yolda ilerlemekten vazgeçmedim. Kendimi sürekli geliştirdim. Ne kadar eğitim varsa hepsine katıldım. Başka illerdeki meslektaşlarımı ziyaret ettim. Onların ne yaptığını takip ettim. Önerilerini dikkate aldım. Bunun sonucunda berberliği kuaförlüğe doğru genişletmeye karar verdim.

Fethiye Caddesi, Dar Sokak’a da o zaman mı taşınmaya karar verdiniz?

Evet. Kuyumcular Çarşısı’ndaki dükkân artık dar gelmeye başlamıştı. O dükkânı sığmaz olmuştuk. 2005’in sonunda bu sokağa taşındık. Bu işe başladığımdan bu yana adımlarımı hep ileriye yönelik atmak istemiştim. İmaj Berber ismini mekânın konseptine uygun olarak İmaj Saç Tasarım Merkezi şeklinde değiştirdim. Müşterinin beklentilerine uygun olarak kendimizi tepeden tırnağa yeniledik. Çalışanlara tek tip kıyafet zorunluluğu getirdik. Hijyene gereğinden fazla önem verdik. Bu yenilikler daha fazla müşteriye ulaşmamızı sağladı.

Daha sonra burası da bize yetmeyince, İmaj Barber’s Clup ismiyle yan taraftaki 110 metre karelik daha geniş alana taşındık. Burada da bir takım yeniliklere imza attık. Saç bakımının yanı sıra, cilt bakımı, manikür, pedikür, solaryum gibi hizmetleri de vermeye başladık. Dekorasyonumuzu bir mimar arkadaşımız üstlendi. Şimdi daha ferah bir mekânda, daha da özenle hizmet veriyoruz.

Fiyatlarda bir değişiklik yaptınız mı?

Hayır, fiyatlarda bir değişiklik olmadı. Olması gerekenin çok altında fiyatlarla çalışıyoruz. Ben bu mesleğime para olarak bakmıyorum. Kendimi tamamen bu işe adadıysam, en iyisi olsun isterim.

Çok daha uygun fiyatlarla traş yapan berberler var. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Herkesin yaptığı işe saygım var. Ucuz traş yapan meslektaşlarıma hiçbir zaman kızmıyorum. Bu, bütün hizmetlerde, bütün malların fiyatlarında da böyle değil midir? Örneğin, piyasada 3 liraya da tişört var, 300 liraya da… Her müessesenin müşteri profili farklıdır. Müşteri de gerçek bir bakım istiyorsa, kendini yakışıklı hissetmek istiyorsa tabii bunun da bir bedeli olacaktır. Ben bu konuda makasıma güveniyorum.

Yıllar içinde müşterilerin beklentileri değişiyor mu?

2000’li yıllardan sonra berberlik, kuaförlük sanatı çok hızlı gelişti. Erkekler bakımlarına daha fazla önem vermeye başladılar. Piyasada metroseksüel erkek denilen,  benim bakımlı erkek dediğim bir müşteri grubu ortaya çıktı.

Berberlik mesleği Türkiye’de ve dünyada çok ilerledi. Eskiden bu iş sadece basit bir saç kesme işi olarak görülüyordu. Ama şimdi her türlü bakımın yapıldığı, müşterinin bu konudaki bütün taleplerinin karşılandığı mekânlar haline geldi kuaför salonları…

Berber salonları aynı zamanda bir terapi merkezleridir. İzmit hem çok küçük hem de çok kalabalık bir yer. İnsanların çoğu kendilerine yeterince zaman ayıramıyor. Şehrin monoton yaşamı herkesin üzerine belirli bir stres yükü bindiriyor. Erkekler, berbere gidip saçını, sakalını, bıyığını traş ettirdiğinde aynı zamanda terapiye girmiş gibi oluyor. Bir çay içiyor, bir kahve içiyor, kendisini iyi hissediyor. Kaybettiği özgüvenini tazeliyor. Bu anlamda, biz bir bakıma psikolojik hizmet de vermiş oluyoruz. Berberlik zaten böyle bir şeydir. Ne kadar usta olursanız olun müşteriyle doğru iletişimi kuramazsanız sizi kimse tercih etmez.

Gençlerin taleplerini karşılamakta güçlük çekiyor musunuz?

Çekmiyoruz. Sürekli onların ne istediğine ilişkin olarak kendimizi geliştiriyoruz. Ben gençliğe çok güveniyorum. Ne istediğini bilen, teknoloji ile barışık bir kuşak yetişiyor. Kendilerine olan güvenleri de yüksek. Biz sadece gençlere yönelik hizmet vermiyoruz. Her yaş grubundan müşterimiz var. Kentin tanıdık simalarının da çoğunlukla müşterilerimiz arasında yer aldığını söyleyebilirim.

Sizi en çok ne üzer?

Ben, “acele traş” meselesine çok bozuluyorum. Traşın acelesi olmaz. O zaman ben yaptığım işten memnun olmam. Hizmet cevabını almaz. Bu sebeple randevu usulü çalışmak daha doğru diye düşünüyorum. Bir de bazı insanların yaptığımız işi basite almalarına tahammül edemiyorum.

Sizi ne mutlu eder?

Müşteri, ona gösterdiğim özeni takdir ederse, onun mutlu olduğunu görürsem bu beni çok mutlu eder.

Bekir Yıldız ile Yıldızlı Geceler haberlerimizin devamı Kocaeli’nin tek Pazar gazetesi Çınar Pazar’da… Çınar Pazar, Özgür Kocaeli Gazetesi ile ücretsiz…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.