1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Metal işçilerine önlem paketleri
Metal işçilerine önlem paketleri

Metal işçilerine önlem paketleri

Sendikalar, işçileri korumak için harekete geçti. Türk Metal, MESS ile 6 maddelik bir önlem paketi açıkladı. Birleşik Metal-İş ise daha ileri önlemler içinde adım atılmasını istedi.

A+A-

SENDİKALAR DEVREDE

Koronavirüs nedeniyle şu anda en fazla tehlike altında olan işçilerle ilgili Türk Metal kendi örgütlü olduğu fabrikalarda adım attı. Türk Metal Genel Merkezi 100 binlerce metal emekçisi için MESS ile görüşme yaptı. Yapılan görüşmede yürürlükte olan bazı kararlarla birlikte 6 maddelik bir önlem paketi açıklandı. Birleşik Metal-İş Sendikası ise yayınladığı genelge ile tüm iş yerlerinde alınması gereken önlemleri ortaya koydu. Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, iş yerlerinde genel merkezlerinin yayınladığı genelgeye uyulması için takipçi olacaklarını kaydetti.

İŞÇİ ÇIKARILMAYACAK

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak başkanlığında MESS ve işverenlerle yapılan görüşmelerde ortak 6 maddelik bir paket ortaya çıktı. 6 maddenin ilk maddesinde kendi isteğiyle ayrılmak isteyenler hariç olmak üzere, hiçbir koşulda işçi çıkarmayacak ifadesi yer aldı. Ardından kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak firmalar ve üretime devam edecek firmalarla ilgili kararlar alındı.

1 GÜN İZİN BİR GÜN ÜCRETLİ

Karara göre kısa çalışmaya başvurmayacak şirketlerde; Üretim planlarındaki dalgalanma nedeniyle üretimin durdurulması ihtiyacı olması durumunda, her 1 gün yıllık ücretli izin için 1 gün ücretli izin verilecek, bire bir şeklinde olan bu uygulama ihtiyaç olması halinde devam edecek. Böylece 23 Mart’ta başlayacak olan bu bir aylık periyotta, çalışanların ücretlerinden herhangi bir kesinti olmaması garanti edilmiş olacak.

ÜCRETLERİN YÜZDE 89’U

Kısa çalışmaya başvuracak şirketlerde; Kısa çalışma ödeneğine ek olarak ikramiye ve yakacak yardımı işveren tarafından üyelere ödenecek. Bu şirketlerde, kısa çalışma başvurusu kabul edilene kadar geçecek sürede, ihtiyaç olması durumunda yukarıdaki izin koşulları, yani her 1 gün yıllık ücretli izin için 1 gün ücretli izin verilecek. Böylece işyerinde fiilen çalışmayacak işçiler net ücretlerinin yüzde 89’unu almış olacak. 24 Nisan’dan sonra yapılacak duruşlarda ücretli izin kullandırılan günler için telafi çalışması ve denkleştirme yapılabilecek.

KİŞİSEL TÜM ÖNLEMLER

Üretimin devam ettiği işyerlerinde işveren, koronavirüs riskine karşı her türlü önlemi alacak. Üretim esnasında işçiler arasındaki sosyal mesafe en az bir metre olacak. Servislere binişlerde üyelerin ateşleri ölçülecek, risk taşıyanlar işveren tarafından sağlık kuruluşlarına götürülecek. Servis araçlarında ve yemekhanelerde her bir üye arasında en az bir metre mesafe olacak. İşveren tüm işçilerin kişisel korunma araçlarını eksiksiz olarak verecek, gerekli alanlarda dezenfekte yapacak ve bu araç-gereç makul sürelerde yenilenecek. Tüm bu önlemlere rağmen virüs riski ortaya çıkarsa işçi çalışmaktan kaçınma hakkını kullanabilecek.

İŞÇİYE DE YANSIMALI

MESS ile görüşmesi beklenen Birleşik Metal-İş Sendikası ise daha önce yayınladığı genelge ile iş yerlerinde önlemlerin alınmasını istedi. Konu hakkında bilgi veren Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, “Hükümetin yayınladığı ve kamuda geçerli olan genelgede kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelliler, 60 yaş ve üzerinde olanlar 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 12 gün idari izinli sayılmıştır. İşyerlerinde bu durumdaki üyelerimiz için koruma tedbirleri kapsamında ücretli izin talepleri gündeme gelmelidir.

ATEŞ ÖLÇÜMÜ YAPILMALI

Koronavirüsün yaygınlaşmaması için okullar tatil edilmiştir. 12 yaş altı çocuğu olan ve evde kalan çocuklarının bakım sorunu olan ebeveynler için işverenliklerce kolaylıklar sağlanması için temasa geçilmeli, ücretli idari izin gündeme alınmalıdır. Hasta ve ateşi olduğunu beyan eden işçiler işe gelmemeli, acilen sağlık kuruluşlarına yönlendirilmelidir. İşyerlerinde işçilerin ateş ölçümü sürekli yapılmalı ve ateşi yüksek olan işçiler hastanelere gönderilmeli, işyeri ortamından acilen uzaklaştırılmalıdır. İşyeri temsilcileri sürecin takibini yapmalıdır.

DAHA İLERİ TEDBİRLER ŞART

Tüm işyerlerimizde temsilciler tarafından, daha önce alınacak tedbirlere yönelik yapmış olduğumuz bilgilendirme doğrultusunda, İSG kurullarında durumun aciliyeti ve önemine ilişkin gerekli çalışmaların yapılmasının gündeme alınması ve hijyen önlemlerinin hayata geçirildiğinin takibinin yapılması önemlidir. Üyelerimizin başta sağlıkları ve can güvenlikleri olmak üzere, sürecin etkisiyle üretim ve siparişlerdeki muhtemel dalgalanmalar ve küresel gelişmeler sonucu, işlerini ve haklarını koruyacak tedbirlerin hayata geçirilmesi konusunda gereken tutum gösterilmelidir” dedi.

yakup-yildiz.jpg

YAKUP YILDIZ: Türk Metal Sen Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, MESS ile yapılan görüşmede alınan kararları üyelere duyurdu.

telat-celik.jpg

TELAT ÇELİK: Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, kamu için alınan önlemlerin özel sektöre de uygulanmasını istedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.