1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Metal İşçisi kalıbını kırmıştır”
“Metal İşçisi kalıbını kırmıştır”

“Metal İşçisi kalıbını kırmıştır”

Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı başta Renault olmak üzere MESS üyesi işyerlerinde giderek büyüyen metal eylemlerine destek vereceklerini açıkladı.

A+A-

Metal işçilerinin Türk Metal’in MESS ile imzaladığı 3 yıllık sözleşmenin yenilenerek daha iyi bir sözleşme imzalanması talebiyle başlattığı direniş yayılarak devam ediyor. Metal işçilerine her kesimden destek geliyor. Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı da metal işçilerin başlattığı eylemlere direnişte olan iş yerlerinde yapacakları çalışmalarla destek vereceklerini açıkladı. Baltacı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Toplu sözleşme sürecinde 9 işletme 15 iş yerinde işletmeler Mess’ten istifa ederek sendikamızla ferdi sözleşmeler imzalamak zorunda kaldılar. Süreç bu şekilde devam etmedi. Greve çıktık. Hatta greve çıkılmadan 1 gün önce bakanlar kurulu sözde aslı olmayan toplantı gerçekleştidi. Amaç belliydi. Metal grevleri Türkiye’de tarihi bir sonuç doğurdu. 

METAL İŞÇİLERİNE İHANET

Yıllardan beri Mess’te örgütlü oılan iş yerleri istifa ederek Birleşik metal’de sözleşmeyi bitirdiler. Grev ertelemesi akabinde örgütlü yerlerde arkadaşlarımız sessiz kalmadılar. Günlerce kapı önünde direnişlerini sürdürdüler. Bununla ilgili ciddi kavgalar yaşandı. Mess’ten çıkan 15 iş yerinde 2 yıllık ve 2 katı düzeyde sözleşme imzalandı. Mess’ten çıkmayan iş yerlerinde de iş yeri sendikayla protokol anlaşmaları çerçevesinde MESS ve Türk metal’in üzerinde sonuçlandırıldı. Bir kısım işletme; siyaset, sermaye, sermayenin örgütü ve taşeron örgüt birlikte hareket ederek metal işçileri ihanet içinde bulundular. Burada kazanan ne sermaye ne örgütü ne siyasi iktidar ne sendikalar oldu. 

TABAN KARARLILIĞI İLE MÜCADELE

Biz şunu beklerdik. Sendika olarak metal işçilerinin mücadelesi saygı gösterip destek vermeleri gerekirdi. Ancak alışkanlıklarını sergiledirler. Biz, kendi gücünüzle taban kararlılığı ile mücadelemizi önümüze koyarak hayata geçirdik. Grev yasaklandıktan sonra örgüt olarak Mess ile masaya oturmayacağız, özel arabulucularla masaya oturmayacağız dedik. 60 gün sonra bu süreç bitti. Sözleşme geldi ama elimize ulaşmış belde yok. Duyumlar Mess çerçevesindeki gibi olduğu yönünde. Bizim için bağlayıcı değil. 3 dönemdir yapmış olduğumuz mücadele bu ülkede dengeleri yerinden oynattı. 5 senedir bu kente söylediğimiz ‘metal emekçilerine işçileri insanları sefalet ücretine mahkum edemezsiniz, bunun sonucunda toplumsal infial ortaya çıkar’. Ancak bizi dinlemediler. 

SENDİKAYIM DİYE ORTADA GEZME

Gelinen noktada metal emekçisi kalıbını kırmıştır. Bunun önünde kimse duramaz. Gelinen noktada sınıf adına yapılan mücadeleye saygı duymak, dayanışma içinde yardımcı olmak, omuz omuza yürümek zorunluluğu vardır.  Sadece metal sektörü için değil sınıf adına bütün örgütler için kaçınılmazdır. Metal başardığı taktirde bu ülkede bir çok şeyin değişme zorunluluğu ortaya çıkacaktır. Gereken dersi alacaklardır. Türk Metal’e sesleniyorum. Tabanın sorunlarına kulak ver. Sendikayım diye ortalarda gezme. O işçilerin önüde geç bayrağını al sorululuğunu yerine getir. Sermaye, kolluk kuvvetleri, iş vereni işçilerin karşınına çıkarma.  Bu senin tarihsel bir sorumluluğundur. Bunu yerine getir. Yaşanan süreci gezideki 3-5 ağaç düzeyine indirmek tarihsel bir hatadır. Bu kadar şaşı bakılmaz. 

SAHİPSİZ BIRAKMAYACAĞIZ

Sermayeye taşeronluk, iktidara kul köle oldun, işçini dövdün, hakir gördün, sahip çıkmadın. Sen üyene sırtını döndün ama yağma yok. Türk Metal emekçisi ‘yeter’ dedi. ‘Mızrak çuvala sığmıyor, bıçak kemiğe dayandı beni açlık ücretiyle terbiye edemezsin satılmış sendika istemiyorum, İnsanca çalışmak istiyorum, Sosyal hayatımda insanca yaşamak istiyorum’ dedi. İşçi atıldı ‘kredi kartı borcu var’ diye açıklama yaptın. Aklınızı başınız alın. Liderlik vasfınız yok biliyoruz. Düne kadar Türkiye’nin en büyük sendikası olduğunu szöyleyen ancak hücresiyle övünen mahkum konumundaydınız. Bu gidişe artık dur demek durumundayız. Biz sendikalar hangi iş kolu olursa olsun metal tavanındaki bu mücadeleye sortımızı dönemeyiz. Tarih bizi affetmez. Bu tarihi süreci yakından takip edip ne tür destek gerekiyorsa sağlamak konumundayız. O sendikadan istifa edin bize gelin ucuzluğunda olmayacağız. Bulundukları noktada onları yalnız bırakmayacağız. Hukuki teknik her türlü desteğimiz onlarla.Biz,  kamu oyunda yeterince destek göremedik. Ama onları sahipsiz bırakmayacağız. 

PROVOKEYE MÜSADE ETMEYİN

Direnişte olan metal işçilerine ricam. Bu süreci provoke etmeye çalışacaklar. Buna asla müsade etmesinler. Türk Metal’de ‘Biz bir hata yaptık. Gerekli ders çıkarıyoruz. Yarım kalan mücadeleyi düzeltmeye varız’ demelidri. Aksi acizliktir. Emir aldığınız yerin ağzıdır. Patronların, sermayenin, siyasal iktidarların kölesi oldunuz. İşçilere öncülük değil efendilik yaptınız. Bu çarkı kırmak geri döndürmek lazım. Biz sendikayız. Özel istihdam büroları torba yasadan geçti. İki sendika sessiz. Tek kalemiz kaldı. Kıdem tazminatımız. Türk iş ve Hak iş iki yüzlülük yapıyor. Biri onay veriyor Diğeri gün pazarlığı yapıyor. Bizim sözleşmelerimizde kıdem tazminatı 30 gündür dedik. Artık Kocaelide sendikayım diye geçinenler ivedilikle aklını başına almalıdır. Sendikalar birliğini tekrar hayata geçirmek zorunlu bir hal almıştır. Otomotivde yaşanan gelişmelere çözüm üretmek zorundayız. Bu iş Türk Metal’in yürüteceği bir iş değil. Sendikalar olarak dayanışa içinde olmalıyız. Asla teslim olmayın. Yalnız değilsiniz. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum