1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Metalde mutlu son! MESS ile sendikalar anlaştı
Metalde mutlu son! MESS ile sendikalar anlaştı

Metalde mutlu son! MESS ile sendikalar anlaştı

Metal sektöründe Türkiye genelinde 130 bin, Kocaeli’de ise yaklaşık 30 bin işçiyi ilgilendiren MESS Grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde grev aşamasında anlaşma sağlandı. Anlaşmayla ilk 6 ayda işçilerin ücretlerine yüzde 18,49 oranında zam yapıldı

A+A-

MASADA BİTTİ

MESS Grup toplu iş sözleşmesi görüşmesinde grev aşamasında anlaşma sağlandı. MESS tarafından masaya davet edilen Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Öz Çelik-İş Sendikası ile yapılan uzun müzakerelerin ardından işçinin kabul ettiği bir zam oranı ile sözleşme masada bitirildi. Sözleşmede ilk 6 ay saat ücreti 12 liranın altında olan işçilerin saat ücretlerine 12 lirayı geçmeyecek şekilde 30 kuruş zam yapıldıktan sonra saat ücretlerine yüzde 17 zam yapıldı. Sosyal haklarda da yüzde 20 oranında artış yapılan sözleşmede ilk 6 ay ortalama yüzde 18,49 oranında zam yapıldı. İkinci 6 aylık dilimde ise yüzde 6 zam yapılmasına karar verildi. Ancak ikinci 6 aylık dilimde enflasyonun yüzde 6’nın üstünde çıkması halinde ise enflasyon rakamı oranında zam yapılacak. Üçüncü ve dördüncü 6 aylık dilimlerde ise ücretlere enflasyon oranında zam yapılacak.

GREV KARARLARI ALINDI

Birleşik Metal-İş, Türk Metal ve Öz Çelik-İş Sendikası ile ayrı ayrı masaya oturan MESS’in işçilerin kazanılmış 5 hakkı üzerindeki talepleri sözleşmenin ücret maddelerine geçmeden grev aşamasına gelmesine neden oldu. MESS’in yüzde 6 ve yüzde 10 oranındaki zam teklifleri masada tartışılmadan işverenin talep ettiği kazanılmış hakların geri çekilmesi istendi. Uzun süre masada kazanılmış hakların geri çekilmemesi nedeniyle sözleşme grev aşamasına geldi. Türk Metal Türkiye genelinde 244, Kocaeli’de 53 grev ilanı asarken, Birleşik Metal-İş ise 5 Şubat’ta greve çıkma kararını deklere etti.

SABAHA KADAR SÜRDÜ

Grev kararları üzerine MESS tekrar masaya davet etti. Dün akşamüstü başlayan görüşmeler bugün sabah saatlerinde bitti. Türk Metal ve Öz Çelik-İş sabah saatlerinde imzalarken, Birleşik Metal-İş ise fabrikalara dönüp MESS’in son teklifini işçiye sundu. İşçilerin kararı ile Birleşik Metal-İş Sendikası da öğle saatlerinde sözleşmeye imza attı. Yapılan anlaşma ile sendikaların talebi doğrultusunda sözleşme 2 yıllık yapıldı. Sözleşme ile işçilerin ücretlerine ortalama 800 lira zam yapılmış oldu. Metal işçisi toplu iş sözleşmesinin sonucundan memnun. Sözleşmelerin imzalanmasıyla sendikaların işyerlerinde aldıkları grev, işverenin aldığı lokavt kararları da otomatikman kalkmış oldu.

anlasma-imzalandi-(2).jpg

ANLAŞMA İMZALANDI- MESS’in çağrısı ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmesinde taraflar masadan anlaşma ile kalktı. İlk imzayı MESS Genel Sekreteri Özgür Barut ve Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak attı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum