1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Metin Alan: “MİA İzmit’in geleceğidir”
Metin Alan: “MİA İzmit’in geleceğidir”

Metin Alan: “MİA İzmit’in geleceğidir”

Kısa bir dönem İzmit Belediye Başkanlığı da yapan, uzun yıllar İzmit Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanlığı’nı yürüten Mimar Metin Alan, partisindeki bazı yönetici ve meclis üyelerinin aksine, Büyükşehir Belediyesi’nin MİA Projesi’ne açık destek verdi

A+A-

ÇOK İNSANIN HAKKI VAR

Metin Alan gazetemize yaptığı açıklamada, “MİA Projesi 4 milyon 650 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Bu bölgede 1625 parsel var. Yani bu bölgede 15-20 bin kişinin hakkı var. İzmit’in başka büyüme alanı da yok. MİA Projesi kent için çok önemlidir ve uygulanmasına destek verilmelidir” dedi. Alan, MİA Projesi için seçilen alanın “su havzası” değil, “sulak alan” olduğunu da belirtti, “Bu proje en geç 10 yıl içinde hayata geçecek, herkes ne kadar yararlı ve önemli olduğunu görecektir” şeklinde konuştu.
 

TOPLAM 4.650.000 M2 ALAN
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2,5 yıllık bir çalışmayla hazırlattığı Merkezi İş Alanı (MİA) Projesi’ne İzmit Belediyesi’nin CHP’li eski Belediye Başkanı Metin Alan’dan destek geldi. İzmit 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’ndan (Perşembe Pazarı Alanı) başlayıp, Ömer Türkçakal Bulvarı boyunca E-130 Karayolu’na kadar devam eden toplam 4 milyon 650 bin m2 alan üzerinde yapılacak olan MİA Projesi’nin İzmit’in geleceği olduğunu belirten Alan, “Bu proje belediyenin projesi değildir. Bu bölgede 1625 parsel bulunuyor ve bunların hepsi hisseli. Burada 15-20 bin insandan bahsediyoruz. Kente getireceği rahatlığı da düşünürsek bu proje aslında halkın projesidir” dedi. 
 

“BU BÖLGEDE 15-20 BİN İNSANIN HİSSESİ VAR”
MİA’ya itiraz eden CHP’lileri anlayamadığını belirten Alan şöyle devam etti: “İzmit’in büyümesini istiyorsak bu bölgeyi kullanmak zorundayız. Çünkü iki dağ arasındaki bu bölgede genişleyecek başka alan yok. Bizim arkadaşlar bu bölge su havzası, yeşil alan olarak kalsın gibi şeyler söylüyor. Öncelikle ben 15 yıla yakın imar komisyon başkanlığı yaptım. Kimse benim arazime şunu yapın dememiştir, hep onun arazisine yapın der. Bu bölgede 15-20 bin insanın hakkı var. Ayrıca bu bölge ‘su havzası’ değil, sulak alandır. Arkadaşlar bunu karıştırıp, yanlış anlatıyorlar. Ben aslında başta meclis komisyonunda bulunanlar olmak üzere CHP’de herkesin bu projeyi doğru bulduğuna inanıyorum.”

mii1.jpg
 

“5-6 KATLI BİNALAR YETERLİ OLACAKTIR”
MİA’da zeminle ilgili endişelerin de yersiz olduğunu öne süren Alan şunları söyledi: “Bu projede değerli olan zemin alanıdır. 1,5 emsal değerinde hesaplandığında toplam 15 bin m2 imar alanı inşa edilebilir. Bunun 4-5 bin m2’si zemin katlar olarak kullanıldığında geriye 11 bin m2 kalıyor. Bunun anlamı yapılacak binaların en fazla 5-6 katlı olacağını gösterir. Büyük, 8-10 katlı binalara gerek bile yok. Kaldı ki, kazık çakmak artık çok maliyetli bir iş değil. Kazık çakılarak yapılar daha da güçlendirilebilir. Bu projeyle ilgili şuanda itirazlar kabul ediliyor. Çok yakında askıdan iner ve İzmit Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nda bu iş kabul edilir”. 
 

“EN GEÇ 10 YIL İÇİNDE HAYATA GEÇMEK ZORUNDA”
“Açıkçası ne olursa olsun bu projenin en geç 10 yıl içinde hayata geçeceğini herkes görecek. Bu işe şimdi karşı çıkmak sadece yapılacak çalışmayı geciktirmek anlamına geliyor. Çünkü bu bölge değerli ve dediğim gibi İzmit’in büyüyebileceği tek alan. İstanbul’dan bile insanlar bu bölgeye kaçıp, yer almak istiyor. İstanbul’da artık yer almak çok pahalı. Bugün projeye karşı olup dükkanlarını vermeyen sanayi esnafı bile bu iş bittiğinde işin değerini görerek vermek isteyecekler. MİA Projesi herkes için rant ve gelişme demektir. Yapılan itirazları hiç mantıklı bulmuyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
8 Yorum