1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Metris'teki Fenerliler kadar Sincan'daki Fenerliler de önemli
Metris'teki Fenerliler kadar Sincan'daki Fenerliler de önemli

Metris'teki Fenerliler kadar Sincan'daki Fenerliler de önemli

Türkiye gündemindeki çok önemli bir “Adli konu”, son günlerde hem Futbol'daki şike soruşturması hem de Meclis'te yaşanan yemin krizi nedeniyle gölgede kaldı. İstanbul'da şike operasyonu ile ilgili

A+A-

Türkiye gündemindeki çok önemli bir “Adli konu”, son günlerde hem Futbol'daki şike soruşturması hem de Meclis'te yaşanan yemin krizi nedeniyle gölgede kaldı.

İstanbul'da şike operasyonu ile ilgili olarak Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım sorgulanırken, Ankara'da da Deniz Feneri davası sanıkları gözaltına alınmıştı.

Deniz Feneri olayı 2-3 yıl önce patlak vermişti. Türkiye'yi sarsmış, önemli siyasi çatışmalara konu olmuştu. Unutuldu zannedilirken, dosya gündeme geldi.

RTÜK eski Başkanı Zahit Akman ile birlikte, Kanal-7 televizyonu sahip ve yöneticilerin de içinde bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

Şimdi, Fenerbahçeli tutuklular İstanbul Metris'te, Deniz Fenerli tutuklular Ankara Sincan'da yatıyorlar.

Türk Adaleti, bu süreçte çok ciddi bir sınavdan geçiyor. Deniz Feneri davasının geç de olsa ele alınması üstelik iktidara yakınlığı ile bilinen isimlerin tutuklanması yargının da ihtiyaç duyduğu güveni sağlaması açısından önemliydi.

Bakalım, bundan sonra hangi dava daha hızlı ilerleyecek. Metris'teki Fenerbahçeliler mi, Sincan'daki Deniz Fenerliler mi yargının önüne önce çıkacaklar?

Portakal Hafız ve Sırrıpaşa konakları

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ni gerçekten kutlamak isterim. Her köşesi buram buram tarih kokan İzmit'te, çok büyük tarihi değer ve öneme sahip iki bina, artık Büyükşehir Belediyesi'nin, dolayısıyla Kocaeli'nin malı oldu.

Bunlardan biri Sırrıpaşa Konağı: 19 ncu Yüzyılın ikinci yarısında yapılmış. İzmit'teki en önemli eserlerden biri. Büyükşehir Belediyesi, Hacı Hasan Mahallesi'nde bulunan konağı birkaç yıl önce önemli miktarda para ödeyerek kamulaştırmıştı. Sırrıpaşa Konağı'nın restorasyon çalışmaları halen devam ediyor.

Çukurbağ Mahallesi'nde bulunan, en az Sırrıpaşa Konağı kadar önemli ve değerli olan Portakal Hafız Konağı ile ilgili kamulaştırma pazarlığı da yıllardır sürüyordu. Konağın sahipleri, çok uçuk bedeller talip ettikleri için Büyükşehir bir süre pazarlığı bıraktı.

Bu güzel yapı her an yanıp, yok olabilirdi. Sonunda Büyükşehir Belediyesi 1. 8 milyon TL ödeyerek Portakal Hafız Konağı'na da kamulaştırmış.

İzmit'in bu çok önemli iki tarihi binası için Büyükşehir Belediyesi'nin ödediği kamulaştırma paralarına hiç acımamak lazım. Bundan sonra yapılacak iş, bu iki tarihi binayı en güzel şekilde restore etmek, kent için, İzmit'in turizm potansiyeli için değerlendirmektir. İki konağın kamulaştırılması için ödenen paralar konusunda cesur davranan Büyükşehir Belediyesi, bunların aslına uygun restorasyonu için de üçe beşe bakılmamalı.

Çünkü Sırrıpaşa Konağı ve Portakal Hafız Konağı, İzmit'in hem geçmişi, hem geleceğidir.

Milletvekillerinin Sedaş'a sözü geçiyormuş

Kocaeli'de elektrik dağıtım şirketi Sedaş'ın neden olduğu sorunlar, herkesi rahatsız ediyor. Özelleştirmenin gerçekleştiği günden bu yana iktidar partisinin Sedaş'ı sıkıştırması, bu kentte daha düzgün çalışmalarını temin etmeleri isteniyor. Ancak her defasında, “Sedaş bir özel şirket. Siyasetin yapacakları sınırlıdır” görüşü ile bu talepler havada kalıyordu.

Yaşanan son örnek, aslında siyasetin daha doğrusu iktidarın Sedaş üzerindeki gücünü de otaya koydu. İzmit Fevziye Camii'nin elektriği geçen hafta 19. 700 TL'lik borcu nedeniyle kesilmişti. Tabii, bu sıcak havada Fevziye Camii'nin klimalarının çalışamaz duruma gelmesi, cemaati çok rahatsız etmişti.

Konu hemen AKP Kocaeli milletvekillerine iletilmiş. Hangi milletvekili devreye girdi, bilmiyorum. Ama Sedaş'ın Adapazarı'ndaki Genel Müdürlüğü ile irtibata geçilmiş. AKP milletvekilinden ricayı alan Sedaş Genel Müdürlüğü, acil bir ekip gönderip, Fevziye Camii'nin kesilen elektriğini borç ödenmeden açtırmış.

Bu olay, siyasetin, iktidarın Sedaş üzerindeki etkisini, gücünü açıkça ortaya koyuyor. Umarım AKP milletvekilleri bundan böyle çaresizlik içindeki Ayşe Teyze'nin, Mehmet Amca'nın başı Sedaş'la derde girdiğinde de çözüm bulurlar. Sedaş Genel Müdürlüğü'nü sıkıştırıp; artık Kocaeli'de elektrik dağıtımının normale dönmesini, insanların üç kuruşluk borç nedeniyle, fatura son ödeme tarihinin ertesi günü elektriksiz kalmasını önlerler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.