1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Metro devri konusunda aklıselim açıklamalar
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Metro devri konusunda aklıselim açıklamalar

A+A-

Siyasetin tez- anti tez üzerine oturduğunu bilirim. En azından söylem bazında böyledir. Ağırlıklı olarak iktidar ne derse muhalefet tam zıddını söyler. Muhalefet çok makul bir öneri getirse de iktidar onu gündemine almaz.

Kayıkçı kavgasından hallicedir, bizde siyasetin durumu

Normal meseleler için bunu anlıyor ve biraz da keyifli buluyorum. Ancak memleket için kritik konularda bu kayıkçı kavgası gündeme gelince şaşırıyor ve kızıyorum. Orada siyasetçiler için de sorumluluk devreye girmeli.

***

Lütfü Türkkan’ın Gebze Metrosu ile ilgili sözlerine de bu yüzden çıkışmıştım.

Türkkan, Büyükakın’ın belediye adına Kocaeli’ne karşı yerine getiremediği sözleri ve yapımını beceremediği projeleri iktidarın gücünü kullanarak Ankara’ya devretmek istediğini söylemişti. Türkkan 2007’den beri önce genel sekreter sonra belediye başkanı olan Büyükakın’ın belediyenin borç içinde yüzdüğünü zaten bildiğini, buna rağmen olmayan bütçelerle halka sözler verdiğini ifade ederek “her şeyi Ankara’ya yaptıracaksa neden o koltukta oturuyor” diye sormuştu.

Ben de Türkkan’a şu eleştiriyi getirmiştim:

Böyle muhalefet olmaz. Türkkan büyük yanlış yaptı. Çünkü yıllarca muhalefet bu kente merkezi hükümetin yeteri kadar kaynak ayırmadığından şikayet edenlerin böyle bir eleştiri hakkı olamaz.  Önce ‘Borç çok yatırım yapmayın, niye halka söz verdiniz’ diyen Türkkan sonra ‘Proje yapmayacaksan neden o koltukta oturuyorsun’ diye soramaz. Belediyelerin bolluk dönemi bitti. İmkan ve kaynaklar çokken yapılan birçok işi sürdürmek artık mümkün değil- doğru değil. Şimdi Tahir Büyükakın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüp bunu değiştirtebiliyorsa ikna ediyorsa yerilecek değil övülecek bir durum var, ortada… Gebzeliler metrolarına kavuşacak. Diğer yandan da Kocaeli- Büyükşehir rahatlayacak. Çünkü, yaklaşık 5 Milyar TL’lik maliyeti olan Metro Projesi’nin devri ile projeye harcanacak maliyetin vatandaşların hizmetine sunulabilecek Sonuç olarak, böyle muhalefet ederseniz iktidarın ekmeğine yağ sürersiniz. Gevrek gevrek gülerek sizi izlerler.”

***

Doğrusu siyasetten makul açıklamaların geleceğini umuyordum.

Öyle de oldu.

Önce Eski Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bir açıklama yaptı. Bugün Kocaeli’ne konuşan Karaosmanoğlu, “Proje devam ediyor ama bakanlık ama belediye. Ben de olsam bende aynı şeyi yapardım. Büyük bir proje ve maliyeti yüksek bir proje. Devletin bütçesinden yapılması gerekir, devlet tarafından yapılması daha uygun tabii ki, zaten biz başlangıcını yapmıştık.

Evet metro çalışmasını Karaosmanoğlu başlatmıştı ve öz kaynakla yapma fikri de onundu. Onun bugün yapılanı savunması çok anlamlı.

***

Ama daha anlamlısı da var. Sağlam muhalif CHP PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yiğidi öldürmeyi bilir ama hakkını da verir. Metronun devrine sahip çıkmış.

Çarşamba günü iki köşe yazarı buna değindi.

Demokrat Kocaeli’nde Mehmet Özmen kardeşim “Nihayet aklıselim bir CHP'li” başlığıyla Haydar Akar’ı övmüş:

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, inanın bana çok özel bir isimdir. Eleştiride etkin bir kişiliktir. Doğruyu yanlıştan ayırabildiği gibi gereksiz muhalefet etme hastalığından kurtulmuş ender CHP'lilerden birisidir.

Metro projesinin bakanlığa devri ile ilgili muhalefetin tepkisi anormaldi. Birçok ünlü CHP'li, hatta Millet İttifakı'ndaki ortakları olan İYİ Parti'nin vekili Lütfü Türkkan'ın yaptığı şu saçma "Beceremediler, bakanlığa devrettiler" ifadesinin dışında yorum bulmak çok zordu.

Nihayet ki muhalefetten beklentimi Milletvekili Haydar Akar karşıladı. O, diğerleri gibi boş konuşmadı. ‘Bu hizmetin bakanlığa devri yerinde bir karardır. Kocaeli halkı bu hizmetleri hak ediyor’ sözleri yüreğime su serpti. Resmen ‘Nihayet’ dedirtti...

Çağdaş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin ağabeyim ise Akar’ın 2007’deki konuşmasını hatırlatıyor:

“Akar, 2017’de Meclis’te şu konuşmayı yapıyor; ‘Düşünebiliyor musunuz İstanbul’da Ulaştırma Bakanlığı yapıyor, Ankara’da Ulaştırma Bakanlığı yapıyor. İzmir’de Büyükşehir yapıyor. İzmir’de bunun kilometresi 56 milyona mal olurken, İstanbul’da 140 milyon, Ankara’da 90 milyona mal oluyor. Ama Türkiye’ye en çok vergi veren kentin en büyük problemi trafik olmasına rağmen maalesef bir metromuz bile yok. Sevgili arkadaşlar, size bir önerim var. Özellikle iktidar partisi milletvekillerine;  beraber mücadele edelim. Gelin Kocaeli’ye metroyu kazandıralım.’ Şimdi Akar “O tarihte bunları söylemişiz; bugün de fikrimiz aynı ve yapılan doğru kararları da destekliyoruz” diyor. Tek kelimeyle Akar’ı kutluyorum. Türkkan’ı da İYİ Partililere havale ediyorum.”

***

Doğru iş yapıldığında medyadan nasıl destek geliyor görüyorsunuz değil mi?

Siyaset sadece karşındakinin zıddını söylemek değildir.

Siyaset bu kadar ucuz değildir.

Bu yazı toplam 4015 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum