İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlana

A+A-
1. Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.
2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
5. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
6. Hoşgörülükte deniz gibi ol.
7. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta Şeb-i Arus haftasıydı yani Mevlana’nın ölüm yıldönümüne denk gelen hafta. Ülkemizin ve dünyanın farklı yerlerinden bir çok Mevlana öğretilerini benimsemiş  ya da benimsemekte olan insanın yılın bu döneminde buluştuğu ve Mevlana’yı  saygı ve sevgiyle anarak içsel bir yolculuğa çıktığı bu haftada ben de Mevlana’nın en çok bilinen 7 öğretisine bir şekilde burada yer vermek istedim. Bu konunun uzmanı değilim, sadece meraklı bir şekilde ilgi duyan , okuyan ve öğrenmeye çalışan bir insanım. İnancımız ne olursa olsun, bakış açımız ne kadar farklı olursa olsun yukarıdaki öğütlerde ne kadar anlam ve bolca ders olduğunun ve her birinin gerçekten hayatımız üzerinde önemli olduğunun farkında mıyız? Günlük yaşantımız içerisinde bizi bir çok kez sinirlendiren, huysuzlaştıran, gerginleştiren durumları aslında basit bir şekilde sakinlikle çözebileceğimizi anlatıyor hepsi ve bir de iyiliği, iyi insan olabilmeyi, hoş görmeyi, sevmeyi ve anlamayı. Her biri ayrı ve üzerinde konuşulsa sayfalar alacak konular benim fikrime göre, bunlara zaman içerisinde elimden geldiği kadarıyla değinebilirim. Peki ya siz buradaki her bir öğüdü belki duvara asarak, belki defterinize yazarak, belki sevdiklerinizle paylaşarak kendi içinizde bu konuları düşünmeye ne dersiniz? Ve şu andan itibaren her bir maddeyi davranışlarımıza, sözlerimize aktarmaya var mısınız? 

İki Fincan Kahve
Bir gün bir Felsefe profesörü, elinde birkaç kutu olduğu halde derse gelir. Ders başladığında, hiçbir şey söylemeden, önüne büyükçe bir mayonez kavanozunu alır ve ağzına kadar tenis topları ile doldurur ve öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar. Öğrenciler ittifakla kavanozun dolduğunu ifade ederler. Bu sefer profesör önündeki kutulardan bir tanesinden aldığı çakıl taşlarını, çalkalayarak kavanoza döker.Böylece çakıl taşları kayarak, tenis toplarının aralarındaki boşlukları doldurur ve öğrencilere tekrar kavanozun dolup dolmadığını sorar, onlar da ´evet´ doldu derler.Profesör bu defa masanın üzerindeki diğer kutuyu eline alır ve içindeki kumu yavaşça kavanoza döker. Tabii ki kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurur. Ve tekrar öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar.Öğrenciler de koro halinde ´evet´ derler.  Bu sefer profesör masanın altında hazır bekleyen 2 fincan kahveyi alır ve kavanoza boşaltır.Kahve de kumların arasında kalan boşlukları doldurur. Öğrenciler gülerler!
Profesör öğrencilerin gülüşünü destekleyerek ´eveet´ diyerek; ben ´Bu kavanozun sizin hayatınızı simgelediğini ifade etmeye çalıştım ´ der.
Şöyle ki; Bu tenis topları hayatınızdaki önemli şeylerdir; aileniz, çocuklarınız, sıhhatiniz, arkadaşlarınız ve sizin için önemli olan şeylerdir. Diğer şeyleri kaybetseniz de, bu önemli şeyler kalır ve hayatınızı doldurur. O çakıl taşları ise daha az önemli olan diğer şeylerdir; işiniz, eviniz, arabanız vs. Kum ise diğer ufak tefek şeylerdir.
´Şayet kavanoza önce kum doldurursanız…´ diye, anlatmaya devam eder, ´Çakıl taşlarına ve özellikle de tenis toplarına (yeterli) yer kalmaz. Aynı şey hayatımız için de geçerlidir.
Vaktinizi ve enerjinizi ufak tefek şeylere harcar, israf ederseniz, önemli şeyler için vakit kalmayacaktır . Dikkatinizi mutluluğunuz için önem arz eden şeylere çevirin. Çocuklarınızla oynayın. Sağlığınıza dikkat edin. Eşinizle yemeğe çıkın. Evinizin ihtiyaçlarını karşılayın.
Öncelikle tenis toplarını kavanoza yerleştirin. Öncelikleri, sıralamayı iyi bilin . Gerisi hep kumdur.
Bu arada bir öğrenci sorar;
´Peki, o iki fincan kahve nedir?´
Profesör gülerek:
´Bu soruyu bekliyordum. Hayatınız ne kadar dolu olursa olsun, her zaman dostlarınız ve sevdiklerinizle bir fincan kahve içecek kadar yer vardır…!!!”
Bu yazı toplam 437 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.