1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mevsimlik düşünenler
Mevsimlik düşünenler

Mevsimlik düşünenler

Zordur bazı şeyleri taşımak; güç ister kuvvet ister,sosyal ve siyasal olgunluk ister, vicdan hassasiyeti ve en önemlisi yürek ister. Makam ağır yük haline gelir bazılarına, mevki ağır yük hal

A+A-

Zordur bazı şeyleri taşımak; güç ister kuvvet ister,sosyal ve siyasal olgunluk ister, vicdan hassasiyeti ve en önemlisi yürek ister. Makam ağır yük haline gelir bazılarına, mevki ağır yük haline gelir.. Hizmet adına tevdi edilmiş olan seçilmişlik ağır yük haline gelir. Fikir ağır yük haline gelir düşünceye yabancı hale gelmişlere; baş ağrısıdır. Hele bulunduğu yer yada sahip olduğu unvana sadece yemek borusu ile bağlı olanlara öyle ağır yük haline gelir ki, anlaşılır gibi değil.. Kimine sorumluluk ağır gelir kimine başarı. Bir yerde kârlılık oranlarında düşüş başlamışsa sıvışıverdiklerini görürsünüz böylelerinin. Çünkü böyleleri her şeyi kârlılık oranıyla değerlendirmeye alışmışlardır. Kâr yoksa onlar da yoktur. Halbuki iddialı ve adealist olmalı insan. Hedefsiz,mefkuresiz kaldığında kadavralaşacağını bilmeli.

Bir cemiyet önce üzerinde kurulup geliştiği felsefeyi bilmeli. Bazılarının bunu bilmemesi belli ölçüde mazur görülebilir belki. Ancak sosyal ve siyasal hizmet gibi çok büyük ve ulvî bir sorumluluğun sahiplerinin bunu bilmemesi anlaşılır gibi değil. Önce bu sorumlulukları taşıyanların iddialı olması gerek ki,nesillerin gönüllerini büyük ve yüksek ideallerle donatsın. Bir anlamda dertli davalı olmalı insan;milletin derdiyle dertlenmeli, milletin davası davası olmalı. Dertsiz,davasız,gayesiz ve idealsizlerin bu millete vereceği bir şey yoktur. Kendine de hayrı yoktur böylelerinin. Kendileri adına anlatacakları da yoktur, başkalarının yaptıklarıyla avunurlar. Bunu bile beceremezler ya… Bir de mevsimlik düşünenler vardır,neyi ve kimi tutacakları önceden kestirilemeyen. Ne canlı bir düşünceleri,ne istikbâl vadeden bir planları, ne güven telkin eden duruşları vardır. Bir gün önce yahşi çektiklerine bir gün sonra lanetler yağdırabilirler. Dün nerede kimleri yerin dibine batırdıklarını ve kimleri yere göğe sığdıramadıklarını bilemezsiniz. Ne övmelerinde samimiyet vardır ne yermelerinde insaf. Bu itibarla ne onların omuzlarında yükselenler emin olmalı, ne de yerdikleri ümitsiz. Hiçbir irade emaresi gösteremeyen bu namerdler her gün bir başka vadide bir başka iklimdedirler. Her birinin ayrı hesabı vardır. Bir bakarsınız, düne kadar kavgasını veriyor görüntüsü verdikleri idealin hasmı kesilivermişler. Bu davranışlarının nelere sebep olduğu yada olacağı da pek umurlarında değildir bu kendini bulamamışların.

Halbuki,sosyal ve siyasal sorumluluk sahiplerinin yaşama zevkinden sıyrılıp, yaşatma arzusuyla yaşamaları gerektir. Zordur tabi. Zordur ama zevklidir. Onun içindir ki,bazı işler için her kişi değil er kişi işidir demişler. Zirveler darılmadan dayanan,yılma yorulma bilmeyen ve gönül de koymayan maratoncuları bekler. Hayat inanmak ve mücadele etmektir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.