1. YAZARLAR

  2. Elif SARAL

  3. MEVSİMSEL DEPRESYON NEDİR?
Elif SARAL

Elif SARAL

Yazarın Tüm Yazıları >

MEVSİMSEL DEPRESYON NEDİR?

A+A-

Mevsimsel depresyon, sonbahar ve kış aylarında başlayan, yaza doğru iyileşme gösteren depresif belirtiler olarak tanımlanmaktadır. Rahatsızlığın, sonbahar ve kış aylarında azalan güneş ışığından kaynaklandığı bilinmektedir. Klinik tanı için mevsimsel depresyon, art arda en az 2 kış mevsiminde geçirilmiş olmalıdır.

Mevsimsel Depresyon Belirtileri

Kişide uyku problemleri, çok uyumak, uykuya dalmada güçlük çekmek görülebilir. Bunun yanı sıra, iştah problemleri, aşırı yeme, karbonhidratlı gıdalar tüketme isteği, iştah azalması, bunlara bağlı olarak kilo alma veya kilo verme şikayetleri meydana gelebilir. Bu belirtilerle birlikte, konsantrasyon problemleri yaşama, çabuk öfkelenme, ani ruh hali değişiklikleri, alınganlık, uzuvlarda ağırlık hissi,  günlük işlere ve aktivitelere karşı yoğun isteksizlik ya da keyif alamama, halsizlik, yorgunluk, suçluluk duyma veya değersiz hissetme, çökkün, huzursuz, kederli ve umutsuz hissetme, bedensel şikayetler, uyuşuk hissetme, enerji kaybı, sosyal geri çekilme, evden çıkmak istememe gibi belirtiler de bulunabilir.

Mevsimsel Depresyon Risk Faktörleri

Ailede depresyon öyküsünün bulunması genetik açıdan risk yaratan bir durumdur. Bunun yanı sıra, kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Fakat mevsimsel depresyon hiçbir sebep yokken de ortaya çıkabilmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Fototerapi

Mevsimsel depresyon tedavi yöntemleri arasında önemli bir yere sahiptir. Fototerapi, kişinin günde 2 ile 4 saat arasında güneş ışığına benzer bir ışığın önünde vakit geçirmesidir. Bu tedavi yöntemi için özel aygıtlar bulunmaktadır.

Bilişsel Psikoterapi

Kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkileyen ve yapıcı olmayan düşüncelerinin, kişinin hayatını kolaylaştırmak amacıyla daha yapıcı ve sağlıklı düşüncelere dönüştürülmesini sağlayan terapi yöntemidir.

Egzersiz

Egzersizlerin fiziksel ve psikolojik sağlık üzerindeki etkilerinin önemi herkes tarafından bilinmektedir. Mevsimsel depresyon durumunda, açık havada haftada üç gün yarım saat egzersiz yapmak kişiye oldukça iyi gelecektir. Gündüz yapılan egzersiz sayesinde ise daha fazla gün ışığı alınmış olunacaktır.

Mevsimsel depresyon belirtileri; kansızlık, tiroid rahatsızlıkları, diyabet veya vücuttaki vitamin eksiklilerinden (D vitamini, B12 vitamini) kaynaklanıyor olabilir. Doğru tedavi planının hazırlanması için gerekli fizyolojik muayene yapıldıktan sonra, sonuçlara bağlı olarak psikolojik değerlendirme yapılır ve tedavi planınız belirlenir. Rahatsızlığınızın düzeyine bağlı olarak ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisi ve psikoterapi bir arada yürütülebilir.

Bu yazı toplam 1675 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.