1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mevzuat-vicdan hassasiyeti dengesi
Mevzuat-vicdan hassasiyeti dengesi

Mevzuat-vicdan hassasiyeti dengesi

Zaman zaman da olsa görev,yetki ve sorumluluklarını ağır bir yük gibi hissedenler olur; görmüş, karşılaşmışızdır böyleleriyle.  Hatta bizde de olduğu olmuştur benzer durumlar.  Halbuki doğru yerden bak

A+A-

Zaman zaman da olsa görev,yetki ve sorumluluklarını ağır bir yük gibi hissedenler olur; görmüş, karşılaşmışızdır böyleleriyle.  Hatta bizde de olduğu olmuştur benzer durumlar.  Halbuki doğru yerden bakıp doğru düşündüğümüzde ve hele sahip olduğumuz yetkiyi adalet duygusu hassasiyetiyle hizmete döndürdüğümüzde bizim için emsalsiz bir nimet olduğunu görürüz.  Hani büyüklerin ifadesiyle “ adetleri ibadete çevirme” düşüncesiyle yapılan iş ve işlemler ile yorgunlukları ibadet sevabına namzet hale getirmek pek ala mümkün.  Ancak sebepleri farklı da olsa, masanın arkasının ağır bir yük gibi geldiği olur bazen bazı nefislere. Bir anlık da olsa unutulur o büyük nimet.  Hem bunların büyük bölümü, hatta bazen tamamı görev sorumluluğumuzdur.  Ama olmuyor işte, bazen masanın arkası dilediği gibi kullanabileceği mülkü gibi geliyor bazılarına. Ve o zaman da!

Evet işte o zaman da karşı tarafa haksızlık yapılmış oluyor.  Belki yüreğini sızlatıyor  yada içini acıtıyor bir anlık sorumsuzluk taraflardan hizmet bekleyenin. Hiç değilse aldığı ücretin karşılığını verme düşüncesi olsa. Sadece o düşünce bile toplumda yaşanan bir çok iniltiyi dindirecek, iç kanamayı durduracaktır. Makam,mevki ve sorumluluklar işte bu sesiz iniltileri dindirmek için kullanılmalı. Sahip olunan imkanlar, bunları kullanma güç ve iradesine sahip olanlara  dünya ve ahret saadeti adına bir ümit vermiyorsa yazık o makamı meşgul edenlere yazık o hizmet makamlarından hizmet bekleyenlere. Hizmet düşüncesi ile yönetimlere talip olmuş ve halkın büyük teveccühü ile bu göreve layık görülmüş idareler döneminde olmamalı böyle şeyler.  Yada en az düzeyde olmalı hata ve yanlışlar. Dicle nehrinin yada fırat’ın üzerindeki köprüde bir koyunun ayağı sıkışsa Allah (cc) bunu Ömer’den (r. a) sorar türünden mesuliyet duygusu olmalı. Unutulmamalıdır ki, kişinin kendini nerede gördüğünden ziyade halkın o kişiyi nereye oturttuğu önemlidir. Halkın gönlünde yer bulmanın gayretinde olmalı insan.  Bunun yol ve yöntemi de halkın dertleriyle dertlenmektir kısaca.

Görev,yetki ve sorumluluklar diye de ifade edebileceğimiz makam, mevki ve unvanlar geçici olduğu gibi aldatıcıdır da.  Bugün birinde yarın bir başkasında. Bir de Görev,yetki ve sorumluluk dendiğinde hep yukarılara bakmamalı.  Sadece çok üst düzeydeki görevliler akla gelmemeli. İkinci,üçüncü derecede yetki kullanan görevliler de var bu yönetim çarkında.  Hem her zaman göremeyebilir üst yönetimler her şeyi, her sorunla bizzat ilgilenecek zamanları yoktur.  Halkın doğrudan ve daha sık karşılaştığı görevliler çözüm makamı gibi işlemeli pek çok konuda.  Bir örnek vermek gerekirse; hekimin çare olabileceği hastaya profösör  beklenmemeli, beklenmez de. Bilen ve yetkili birinin bir iş ve işlemi canımızı acıtsa da tedavi eden iğne ,acı da olsa ilaç gibidir.  Ama ilgisizlik, gayr-i ciddilik ve keyfi davranış! İşte bunlar öldürücü zehir hükmündedir. Sizin irade ve kararınıza bakan ve buna rıza göstermekten başka çaresi olmayan biri hakkında verdiğiniz karar o insanı hayatına kastetmeyi düşündürecek hale getiriyorsa yazıklar olsun. . Her nimet kendi cinsinden şükrü gerektirir sözünden hareket edersek, nerede o akıl nimetinin şükrü!?. . Hukuk,mevzuat elbette önemli.  Ama insan hayatını,hele irade kullanma nimetinden kısmen de olsa yoksun kişilerin hayatını doğrudan ilgilendiren konularda, vicdan hassasiyeti de gereklidir.  Özellikle bu ve benzeri  durumlarda, Muhatabın dokuz aleyhine bir lehine hüküm olsa, bazen lehine olan o bir hüküm esas alınmalı değil mi?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.