1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MHP Meclis'e mutlaka girmeli
MHP Meclis'e mutlaka girmeli

MHP Meclis'e mutlaka girmeli

12 Haziran seçimleri öncesinde MHP hayli sıkıntılı bir sürece girdi. İnternet sitelerinde arka arkaya yayınlanan gizli kamerayla çekilmiş görüntüler yüzünden, MHP'nin en üst yönetiminde yer alan

A+A-

12 Haziran seçimleri öncesinde MHP hayli sıkıntılı bir sürece girdi.  İnternet sitelerinde arka arkaya yayınlanan gizli kamerayla çekilmiş görüntüler yüzünden, MHP'nin en üst yönetiminde yer alan 15 kişiden 9'u istifa etmek zorunda kaldılar.

Bu kasetlerle MHP “Uçkuru düşükler partisi” gibi gösterilerek yıpratılmak isteniyor.

MHP'ye bu komployu, iktidar partisinin ya da onun emrindeki devletin kurduğuna pek inanmıyorum. Ama bu işler artık açıkça görülüyor ki, profesyonel ekiplerin işi. MHP'yi halkın gözünden düşürüp, 12 Haziran'da baraja taktırmak için uğraşıyorlar.

Şöyle bir düşünün; 13 Haziran'da oluşacak yeni mecliste, 30 kadar BDP milletvekili bulunacak. Bu meclis, çok büyük olasılıkla yeni ve radikal bir Anayasa için çalışacak. O Meclis'te Türk milliyetçileri, yani MHP temsil edilmezse, bu önemli potansiyel meclis dışında kalırsa Türkiye çok ciddi sıkıntılar ve karışıklıklar yaşayacaktır.

Bu aşamada MHP'ye gönül vermiş parti tabanının dik durması gerekiyor. Bütün dünyada siyasetin, siyasetçilerin, kendilerinde gördükleri güç ve ayrıcalık hissiyle yasak ilişkiler içine girdikleri bilinir.

MHP'de herkesin uçkuru düşük, ahlaki zaafı olan, sadakatsiz insanlar gibi düşünülmemesi gerekir.

Politikaları nedeniyle, ya da genel başkanı nedeniyle veya adayları nedeniyle MHP'yi beğenmiyorsanız, oy vermeyin. Ama MHP'nin politikalarını, genel başkanını, adaylarını beğeniyor ve içinize sindiriyorsanız, internet üzerinden bu ahlaksız kasetler yayıldı diye başka partiye oy vermeyi düşünmeyin.

12 Haziran'da MHP barajı aşmalı, meclise mutlaka girmelidir. Aksi durum, Türkiye için çok ciddi sıkıntılar yaşatır.

Trafik tıkanınca, hoparlör kapatılsın

Seçim dönemlerinde elbette biraz gürültü patırtı olacak. Afişler, pankartlar asılacak, siyasi partiler, adaylar süsledikleri arabaları yerleşim bölgeleri içinde dolaştırıp, propaganda yapacaklar.

Bunlar olmazsa, demokrasinin, seçimin tadı da olmaz.

İlimizde de hemen her siyasi partinin, pek çok adayın giydirilmiş otobüsleri, minibüsleri var. Sabah erkenden başlayıp, bütün gün şehir içinde dolaşıyorlar. Çok yüksek sesle şarkılar çalınıyor, sloganlar bağırılıyor. Seçim döneminde bütün bunlar yasal. Propaganda özgürlüğü kapsamında yapılıyor.

Ama İzmit, trafik sorunu dorukta olan bir kent. Siyasi partilerin, adayların araçları, ses sistemlerini sonuna kadar açıp, dolaşıyorlar. Araç hareket hâlindeyse, bulunduğunuz yerdeki gürültü, bir-iki dakika içinde arabanın uzaklaşmasıyla ortadan kalkıyor. Ama trafik sıkışmışsa, parti arabası olduğu yerde kalmışsa ve o çok yüksek sesli müzik devam ediyorsa, çevrede ciddi rahatsızlık yaratabiliyor.

Partilerin, adayların bu konuda bir centilmenlik anlaşması yapması lazım. Sesli propagandaya çıkan araçlar şehir içinde trafik tıkandığı zaman hoparlörün sesini  kıssınlar. Hatta araç durduğu süre içinde hoparlörün sesini tamamen kapatsınlar. Trafik açılıp, yola devam edildiğinde, yeniden sesli propagandaya başlayabilirler.

Savunma Sanayii çok önemli

Dünyanın en büyük 17 nci ekonomisi olmakla övünüyoruz. 2023 yılında ilk 10 içersine girme hedefimiz var.

Gerçekten Türkiye genç ve yüksek nüfusuyla potansiyeli olan bir ülke. Tekstil sektöründe, otomotiv sektöründe önemli başarılara imza attık. İnşaat sektöründe komşu ülkelere büyük satış gerçekleştiriyoruz. Bunlar önemli işler. Ama Türkiye'nin çok büyük bir savunma bütçesi var. Bu bütçe kapsamında ciddi rakamlar ödeyerek dışarıdan uçak, helikopter, roket ithal ediyoruz.

Savunma için yurt dışına harcadığımız parayı bir şekilde içeriye döndürmemiz gerekiyor. Bunu başarabilirsek hem döviz kaybı yaşamayız hem de en çok ihtiyacımız olduğu anda bir silah ambargosu tehdidiyle karşılaşmayız.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da açılan IDEF Savunma Sanayi Fuarı'nda birçok yerli savunma sanayi ürünü tanıtıldı. Ulusal tank projemiz ALTAY, İnsansız Hava Aracı ANKA, Lazer güdümlü füze CİRİT bunlardan bazıları.

Türkiye gerçekten büyük olma iddiasındaysa savunma sanayinde dışa bağımlı olmaktan kurtulmalı. Uçak, helikopter gibi daha sofistike konularda da yerli projeler geliştirilmeli…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.