1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. MHP’DE DEĞİŞİM SORUNLARI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP’DE DEĞİŞİM SORUNLARI

A+A-

MHP’nin değişip, değişmeyeceği, değişirse, demokratik, kapsayıcı, katılımcı beklentileri karşılayıp karşılamayacağı belli olmamakla birlikte, siyaseti önemli oranda etkileyebileceği görülmüştür. Demokratik Hukuk Devleti ihtiyacının yoğunlaştığı dönemde, siyasi partilerimizin bu ihtiyacı karşılayacak örgütlenme ve çalışma anlayışına uygun olmaması, bütün siyasi partilerde önlenemeyen sorunlara sebep olmaktadır. Bu ihtiyacın en belirgin MHP’de yaşanmasının sebebi meclisteki temsilde, yerel ve genel yönetimlerde, gelinebilecek en son noktaya ulaşmış olmalarıyla ilgilidir. Geçtiğimiz iki yılda yapılan seçimler siyasi partilerin halktaki karşılıklarını bütün yönleriyle açığa çıkarmıştır. Türkiye’ de yaşanan hayat, darbe dönemlerinin siyasi partiler yasasına ve seçim yasalarına göre sürdürülen siyasetin yetmezliğini ortaya çıkardığı için siyasi partilerde demokratikleşme sorunlarının yaşanması kaçınılmaz olmuştur.


MHP’DE YAŞANANLARIN DİĞER PARTİLERE ETKİSİ
MHP ‘ de yaşananların etkisi, bireysel, grupçu, dönemsel istek ve beklentileri aşması,  yapısal dönüşüm beklentileriyle örtüşmesi sebebiyle bütün siyasi partileri etkileyebilecek potansiyele sahiptir. Milliyetçi duyarlılığı temel almakla birlikte, geleneksel ve dini değerleri sahiplenmesi yönüyle iktidar partisini etkileyebilecek kapasitededir. Milliyetçi duyarlılığı evrensel değerlerden daha öncelikli olan ulusalcı CHP’liler için önemli bir seçenek oluşturabilecektir. HDP’nin, Kürt milliyetçiliği duyarlılığının, yukarıdan aşağıya merkezi pozisyonunun, daha kapsayıcı, daha demokratik, daha evrensel olamamasının tartışılmasında tetikleyici olacaktır.
 

DEMOKRATİK İŞLEYİŞLER İHTİYACI 
Devletin merkezde olduğu sistemin çözülmesinden sonra yaşanan belirsizlikler, Demokratik Hukuk Devleti ihtiyacını sahiplenilmesini zorunlu hale getirmişti. Siyasi partilerin kendilerini bu ihtiyacı karşılayabilecek yapıya dönüştürememeleri sorunların büyümesine yol açmıştır. Türkiye’ deki siyasi partilerin işleyişleri, ne demokratik Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayabilecek, ne de kendi üyelerinin iradelerini belirleyici hale getirecek, kendiliğinden işleyen demokratik kurumsallığa sahip değildir. Liderlerin ve parti merkezlerinin belirleyiciliğiyle yönetilen siyasi partilerimizdeki işleyiş, siyasi partilerin iktidardaki konumuna, aldığı oy oranına göre, lideri ve merkez kadroyu mutlak yetkilere, erişilmezliğe taşımak anlayışıyla sürdürülmektedir. Siyasi parti üyeleri, il ve ilçe yönetimleri, kendi içlerinden çıkmış, her şeyini bildikleri temsilcilerinin, lider olduktan veya merkezde yetkili bir duruma geldikten sonra, mutlak yetkiler kullanabilmesine şartlanmıştır. Aşağıdan yukarıya işleyen, sorunlar ve çözümler bazında çalışan, kendiliğinden işleyen demokratik ortak kurallarla yönetilen siyasi işleyiş geleneğimiz olmadığı için lider ve merkez değişikliği büyük sarsıntılar yaratmakta, partilerin konumlarını değiştirebilmektedir.
TÜRKİYE’ NİN 
İHTİYAÇLARININ ZORLAYICILIĞI
Türkiye’nin içerisinde bulunduğu, Demokratik Hukuk Devletini inşa etme süreci bütün bireyleri, bütün organizasyonları etkileyecek özellikleri barındırmaktadır. Zorunluluk haline gelen dönüşümlerden, evrensel değerlerle bütünleşmiş işleyişlerden, gücü, konumu ne olursa olsun hiç bir kurum ve kuruluşun etkilenmeme, kendisini yeniden üretip uyum sağlamama şansı bulunmamaktadır. Türkiye’nin demokratikleşme ihtiyacı, özgür birey beklentileri, dönemsel göreceli bir iç sorun olsaydı, küresel dünyanın etkileşimi ve iç içeliği olmasaydı, durum zor da olsa geçiştirilebilirdi. Türkiye, AB’ ye tam üyelik için müzakere sürecinde olmasıyla, eksiğiyle, fazlasıyla, aksayan yanlarıyla, üretimiyle, tüketimiyle, ilişkileriyle, hedefleriyle, yarışlarıyla, beklentileriyle Avrupa ülkesidir. Türkiye’nin, dünya ülkeleri arasındaki yerini korumak ve yükseltmek için, temel sorunlarını çözebilmek için, insanlara daha iyi bir gelecek, daha kolay ve daha özgür bir yaşam sunabilmek için, Demokratik Hukuk Devleti’ni inşa etmekten başka seçeneği bulunmamaktadır.

Bu yazı toplam 1290 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.