1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MHP’de ihracı istenen 5 isim savunma verecek
MHP’de ihracı istenen 5 isim savunma verecek

MHP’de ihracı istenen 5 isim savunma verecek

MHP’de kesin ihraç talebi ile İl Disiplin Kurulu’na sevk edilen 5 ismin savunması istendi.

A+A-

MHP Kocaeli Teşkilatı’nda parti tüzüğünün 11 ve 78’inci maddelerini ihlal ettikleri gerekçesi ile İl Disiplin Kurulu’na sevk edilen 5 ismin 15 gün içinde savunma vermesi gerekiyor. Parti tüzüğü, parti ahlakı ve ihraç süreci ile ilgili bilgi veren MHP Kocaeli İl Disiplin Kurulu Başkanı Yılmaz Çakıroğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu.

12 Eylül öncesinin hareketli ortamını anlatan, o dönem amcaoğlunun siyasi olaylar sırasında rahmetli olduğunu, kendi kolunda da kurşun parçası bulunduğunu anlatan Yılmaz Çakıroğlu,
    “İnsan bünyesine bulaşan bir kanser hücresi olur. Ancak ölünce çıkar. Ülkücülük öyledir.
Particilik ve ülkücülük farklıdır. Ama her ülkücü MHP’li olmak zorundadır. Başka bir yerde barınamaz. Ülkücünün yeri MHP’dir. Eski ülkücü lafına katılmıyorum. Ülkücülük eskimez. Ülkücünün partiye küsme lüksü yoktur” diye konuştu. Eleştirinin olabileceğini, ancak bunun bir ölçüsünün olması gerektiğini anlatan Çakıroğlu, “15 Temmuz’dan sonra herkes anladı ki Devlet Bey politika değil siyaset yapıyor. Devlet Bey adı gibi devleti düşünüyor. Devletçi davranıyor. Bunu parti dışında olanlar da takdir etmeye başladı.” diye görüş belirtti.

İHRAÇ SÜRECİ NASIL İŞLİYOR
Disiplin Kurulu’na sevk edilenlerle ilgili gelişmeler konusunda da bilgi veren Yılmaz Çakıroğlu, şunları söyledi:
“- Disiplin Kurulumuza 4 merkez ilçe(Zekai Kahyaoğlu, Oğuz Erhan Kopuk, Yaşar Kardeş, Ferdi Gürel), 1 tane Gebze ilçeden ihraç istemi ile gelen isimler var. Bu kişilerin ihraç olup olmadığı ile ilgili kararı il başkanımız açıklayacaktır. Disiplin Kurulu 7 kişidir. Parti tüzüğü gereği alacak olduğumuz kararda 5 tane oy almak zorundayız. Oylama gizli olur. Arkadaşları ifade vermek için davet ettik. 15 gün içinde ifade vermeleri gerekiyor. Gelmeyebilirler de. Tüzük gereği gelmek zorunda değiller. O zaman kendilerine yöneltilen suçları kabul etmiş olurlar. İtiraz hakları var. Merkez Disiplin Kurulu’na müracaat edebilirler ya da hukuk yoluna başvurabilirler. Bu arkadaşların çoğu değişimci değil. Parti disipline uymayan, tüzük gereği yapması gerekenleri yapmayanlar. Kongre sürecinden önce de bir arkadaşımızı ihraç etmiştik. Bireysel olarak ve yönetim kurulundaki arkadaşlarım adına söylüyorum. Hiçbir arkadaşımızın partiden ihraç edilmesini istemeyiz. Biz bu insanlarla kader birliği yapmışız. Daha önce canımızı emanet ettiğimiz arkadaşlarımız. Tüzel kişilik ayakta durmalı. Bir ülkücünün ihraç edilmesi canı gönülden istediğimiz bir şey değil. Ama mecbur kalıyorsunuz. Keşke ihraç pozisyonuna gelen arkadaşlar o pozisyona düşmese. Bizim 7 Haziran öncesinde de ihraçlarımız var. İhraç ettiğimiz kişiler 3 yıl sonra partiye dönebiliyor ya da büyük kongrede önerge ile affedilebiliyor. Kendinize konum edinmek adına birilerini karalayamazsınız.”

YILMAZ ÇAKIROĞLU KİMDİR?
1960 Trabzon Of doğumlu. İlkokul, ortaokul, lise, üniversiteyi Trabzon’da okudu. Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü mezunu. 80 mezunu. Üniversite yıllarında Öğrenci Derneği Başkanlığı ve Ülkü Ocakları’nda yöneticilik yaptı. 80 ihtilalinden sonra sakıncalı diye tayini çıkmadı. 2 yıl öğretmenlik yapamadı. Daha sonra bir yakını vasıtası ile tayini çıktı ve Rize Fındıklı Ortaokulu’nda 17 ay öğretmenlik yaptı. 1984’te öğretmenlikten istifa ederek Gölcük’e yerleşti. O yıllardan beri Gölcükte inşaat sektörü üzerine esnaflık yapıyor. Gölcük’te; Gölcük Spor, amatör spor kulüpleri, Okul Koruma Derneği, Müteahhit İş Adamları Derneği, Emniyet Müdürlüğü Derneği, Trabzonlular Derneği’nde görev yaptı. 2000’den sonra il yönetim kurulu üyeliği olarak MHP’de siyasete başladı. Mustafa Gürsoy döneminde görevden alındı. Gölcük’te 2 dönem ilçe yöneticiliği yaptı. 2014’te seçimlerinde birinci sırada belediye meclis üyelisi adayı oldu. MHP Kocaeli İl Teşkilatı’nın son kongresinde Disiplin Kurulu üyeliğine seçildi.

Ayşegül KALAYACI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.