1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. MHP’DE OYNANAN OYUNUN KOMPLİKASYONLARI!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP’DE OYNANAN OYUNUN KOMPLİKASYONLARI!

A+A-

Bu günlerde yerleşik siyasi hayatımıza pek de uymayan radikal gelişmelere şahit oluyoruz. Bu gelişmeler, siyasi yelpazenin hem sağında ve hem de solunda yaşanıyor. İlginçtir, en çok da haktan, hukuktan, demokrasiden dem vurup diktatoryal yönetimlerden müşteki olanların daha çok düçar oldukları benmerkezci tavırlar dikkatlerden kaçmıyor. 
Son bir ayda genelde sağ yelpazede yaşanan siyasi gelişmeler ve özelde de MHP’de yaşanan gerginlik ile gelinen nokta son derece düşündürücü ve düşündürücü olduğu kadar da ürkütücü!
MHP’nin içindeki çalkantının kime yaranıp yaranmadığı ve mevcut yapının hangi siyasi organizasyona payende olmaya aday olduğu boyutuna takılmadan objektif bir değerlendirme yapmak siyasi geleceğimiz açısından önemli. 
MHP’nin içini, işleyişini ve dengelerini bilmemekle beraber, yaşanan olayları dışarıdan gözlemleyen tarafsız bir insan olarak değerlendirmek gerekirse, bir hukuksuzluğun varlığı ile birlikte, tahammülsüzlüğün ve demokrasiye olan inancın zayıfladığı ve giderek lider sultasının bir virüs gibi partiyi sarıp sarmaladığını söylemek için kâhin olmaya ya da siyaset bilimci olmaya gerek yok sanırım. 
MHP ve HDP’nin destabilizsayona sürüklenmesi kimin işine yaradığından ziyade, bu durumun ülkede yaratabileceği kaotik ortamı ve bu ortamın sebep olacağı tahribat ile ülkemizde ekilecek toplumsal zıtlaşma tohumlarının nasıl da zehirli birer fide verebileceğini düşünmek bile istemiyorum. 
Suyu mecrasından saptırırsanız, damarlarda dolaşması gereken kanın yönünü değiştirmek için damarlara çizik atarsanız meydana gelebilecek sel felaketi ile kanamaya bağlı komplikasyonların sonuçları ürkütücü olur ve hayat emarelerin yok eder. Eğer demokrasiye tuzak kurup lider sultasından nemalanmak isterseniz, bu kirli kazancın ileriki süreçte habis bir ur gibi büyüyerek etrafı sarmasından hiç kimse mani olamayacağı gibi bu zarardan da kimse kurtulamaz.  
Mademki demokrasilerde halkın oyu belirleyici unsur, o halde halktan vize alamamış liderler de yine demokrasinin kaide ve kuralları çerçevesinde gidebilmeyi bilmeliler. Bunun da yolları bellidir. İşte, kongreler, kurultaylar, üyeler ve delegeler bunun için vardırlar. Umarım akl-i selim galebe çalar ve taşlar yerine oturur.               M. Zeki CANŞİ
                                    

 

Bu yazı toplam 4481 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum