1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Miki değil, wiki!..
Miki değil, wiki!..

Miki değil, wiki!..

Depremin bir türüymüş, öyle diyorlar. Bizi öldüren, yaralayan, evsiz barksız bırakan 17 Ağustos gibi değilse bile, bir başka yıkımmış. Adını duymamıştım hiç. Biliyorum ki benim gibi duymayan

A+A-

Depremin bir türüymüş, öyle diyorlar. Bizi öldüren, yaralayan, evsiz barksız bırakan 17 Ağustos gibi değilse bile, bir başka yıkımmış.

Adını duymamıştım hiç. Biliyorum ki benim gibi duymayan çoktu. İş patlayınca epeyce insan haberdar oldu. Ne ki, Anadolu’da bir çok insanın yine haberi olmamıştır bu olaydan. İlk duyanların önemli bir bölümü de;

“Wiki mi, Miki mi?” diye sormaktan kendini alamayacaktır…

Dünyanın bir çok ülkesini ilgilendiren böyle bir skandal için vatandaşın ne dediğinden daha çok, konunun ilgilileri ne demişler, ne diyeceklerdir acaba?

Önce kimdir bu “konunun ilgilileri” değil mi?

Elbette ki iktidarda olanlardır ve iktidarda da AKP vardır. Yani, söylenenler, savlananlar daha çok AKP’yi ve Başbakan’ı, o kadroları ilgilendirmektedir. İlgilendirmektedir de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan;

“Eteklerindeki taşları önce bir döksünler” demektedir. Vatandaşın anlamadığı ise; bu kadar çok taşı hangi eteğin aldığıdır önce. Sonra da, bu kadar taşı nerelere götürüp hangi inşaatın duvarlarında kullanacaktır Başbakan?

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı, AKP Milletvekili Yaşar Yakış;

“Bu açıklamaların Türkiye ile ilgili kısımlarını okuduğum zaman şaşırmadım. Birçok ABD’li diplomat, objektif bilgileri aktarmaları gerekirken bunun ötesine geçen özel kanaatlerini de eklemişler. Bundan kaçınmak lazımdı. Bir diplomatın herhalde İsviçre’deki bankalarla anlaşarak, oradaki hesabı görerek bunu yazdığını zannetmiyorum. Türkiye’deki bir iddiayı bir şahıs yazdı diye sayın Başbakan’ın İsviçre’de hesabı olduğu kanaatine varılmaz.” demektedir de, böyle bir savın neden başka birileri için değil de Başbakan için ortaya atıldığını düşünmemektedir. Örneğin, neden Yaşar Yakış’ın kendisi için böyle bir şey söylenmemektedir? Neden muhalefet partisinden biri yoktur İsviçre’de adı geçen?

AKP, Başbakan, Yakış bunları söylerken, CHP’nin önemli isimlerinden biri olan, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi;

“Bir iddia sadece. Ben delilleri ortaya konmadan bunları ciddiye almam, doğruluğuna inanmam. Sadece bir iddia olarak görürüm.” diyebilme olgunluğunu göstermektedir.

Burada çok insanı yanıltan bir durum vardır bana göre. Sayın Hamzaçebi bir devlet adamı ciddiyetiyle yaklaşmaktadır konuya. Çamur atmamakta, karalama yapmamaktadır. Ne ki, sonrası oldukça ciddidir. Hamzaçebi şimdi böyle söylemektedir de, olaylar doğrulanırsa neler olacaktır? AKP’yi, Başbakan’ı kim kurtaracaktır seçmenin elinden?..

Çok ilginç bir rastlantıdır bu! Uzanlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türkiye aleyhinde tazminat davası açmışlardır ve o dava iki gün önce görülmeye başlamıştır. Aynı günlerde, Başbakan’ın İsviçre bankalarında parasının olduğu savının ortaya atılması ne anlama gelir, nasıl yorumlanır biz bilemeyiz!

Her ikisi de bizden uzak. Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış çünkü. Bekleyelim ve görelim. Önümüzdeki günlerde her şey vatandaşın önüne serilince anlarız nelerin olup bittiğini…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.