1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Milletvekili ne işe yarar?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Milletvekili ne işe yarar?

A+A-
AKP’li aday adayları geliyor. Sohbet ediyoruz; soruyorum: Milletvekili seçilirseniz, ne yapacaksınız?..Bu soruya kendisini hazırlamış; hemen yanıt veriyor:
“-Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Yeni Türkiye’nin yeni Anayasası’na destek vereceğim. Dünyanın kıskandığı Türkiye’nin daha güçlü devlet haline gelmesi için elimden geleni yapacağım. Barış sürecine katkı vereceğim..”
CHP’li aday adayı  geliyor, aynı soruyu soruyorum: Milletvekili seçilirseniz, ne yapacaksınız?.. CHP’li aday adayı sanırsınız ki Çipras:
“-Yolsuzlukların hesabını soracağım. Özelleştirmeleri durduracağım. Türkiye’nin laik cumhuriyet ilkelerinden uzaklaşmaması, özgürlükler için çalışacağım.”
Elbette yüce ve yüksek idealler.. Milletvekili, millet adına yasama görevini yapacak, ülkenin doğru ve düzgün yönetilmesini sağlayacak. Ama milletvekilinin, kendisini seçen, Meclis’e gönderen millete, seçim bölgesindeki insanlara karşı da borcu ve sorumlulukları olsa gerektir. Bizim ülkemizde milletvekillerini doğrudan millet değil, liderler seçtiği için, milletvekili olmaya soyunanların da, kendilerini seçecek insanlara karşı sorumluluk duyma zorunluluğu bulunmuyor.
……….
Size, devletin resmi rakamlarını yazacağım. Aslında yıllardır bilinen çok yazılıp çizilen, pek çok nutka malzeme olan rakamlar. Benim yazacağım rakamlar, güncelleştirilmiş, 2014 yılı resmi rakamları. 
Geçen yıl bu kentteki insanlar, devlete kişi başına 23.585 TL gelir kazandırmış. Devletin bu kente yaptığı yatırımların kişi başına düşen miktarı ise 2.379 TL. 
Yani, bu kentte yaşayan insanlar devlete 10 vermiş, karşılığında 1 almışlar..
Bu kentin bütün alt yapı, üst yapı sorunları çözülmüştür, bu şehirde işsizlik sorunu kalmamış, ulaşım sorunu kalmamış, bu şehrin elektrik  sistemi tamamen yenilenmiştir, kabul.. Devlete 100 verelim, biz bir şey almayalım. Ama öyle değil. Devlete 10 verip, karşılığında 1 alan insanların yaşadığı bu şehir, bu ülkede en sıkıntılı, en çok sorunla karşılaşan insanların şehridir. 
Bu şehir öyle bir şehirdir ki, toplu taşıma araçlarında çile çekersiniz. Minibüsten inip, evinize yürürken, sokak köpeklerinin hücumuna uğrarsınız. 
Gidin Anadolu’ya, Eskişehir’e, Kayseri, Konya, Gaziantep’e..Bu şehirden çok daha modern hale gelmiştir. 
Devlet bize havaalanını çok görür. Devlet, bu şehrin bağrından geçen karayollarında köprülü kavşak yapmaya, battı çıktı yapmaya para ayırmaz. Bu kentte spor yoktur, sanat yoktur. Bu kente, yurdun dört köşesinden her yıl 50 bin insan akın eder de, bu kentte kalp krizi, beyin kanaması geçiren insan için, yoğun bakım yatağı yoktur.
…………
4 yıllık görev süresini doldurmak üzere olan, 3’ü (Ergün, Baştopçu, Gönül) dışında hepsi yeniden seçilmek için çırpınan mevcut milletvekillerimize soruyorum.:
2011’de seçildiğinizden bu yana, bu kent için ne yaptınız?.. 
2011 yılı haziran ayından bu yana, bu kent devletten ne kazandı?. Ne aldı?..
Hala Yenimahalle’deki Cezaevini yıkamadık. Hala Merkez Bankası’nın boş binasını değerlendiremedik. Hala bu şehrin içinden geçen karayollarında 100 metre arayla ışıklı kavşak var. Gebze Üniversitesi dediniz, mevcut üniversitenin adını değiştirdiniz.. 2017 Üniversite Olimpiyatları dediniz fos çıktı. Bölge Hastanesi dediniz, yok.  Havaalanı palavra oldu. Bir Sedaş’a bu şehri mahkum ettiniz. Bir İzgaz’a Akmeşe’ye kadar boru döşettiremediniz. 
Mevcut milletvekilleri bu şehri yaşamıyor. Bu şehrin sorunlarını bilmiyor. Yeni dönem için talip olanlar farklı mı?.. Emin olun değil. Kenti bilmiyor, tanımıyorlar. İnsanlar ne sıkıntılar çekiyor, haberleri yok. 
………. 
Seversiniz, sevmezsiniz.. Eski İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu, üzerine vazife olmasa da bir çalışma başlattı. Veziroğlu, yaşı ilerlemiş, sağlık sorunları olan bir adam. Ama hala üretmenin peşinde. Zamanını harcadı. Para harcadı, yoruldu. Bu kentte kendi alanında uzman, gönüllü bir grup insanı bir araya getirdi. Şehrin sorunlarını tespit eden, bu sorunlara çözümler öneren bir metin ortaya çıktı.  Kocaeli Kalkınma Planı, kısaca Kocakalp adı verilen bir rapor ortaya çıktı. Raporda bilmediğimiz şeyler pek yok. Bilinen sorunların bir araya getirildiği, topluca belgelendiği bir çalışma. Bu kapsamlı raporda, özellikle bir konu benim çok dikkatimi çekti.
Malum, bizim Kocaelililer olarak çok övündüğümüz devlete olan büyük katkımızın çok önemli bir bölümü, Tüpraş kaynaklı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu kentten devlete ödenen vergilere göre oranlanmış gelire sahip. Kocakalp raporunda deniliyor ki:
“-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gelirinin önemli bir bölümü de Tüpraş’ın ödediği
vergilerden kaynaklanmaktadır. Oysa, ham petrol fiyatlarının düşüşü ile birlikte, petrol
ithalatından devlete ödenen KDV miktarları hızla düşmektedir. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi’nin geliri de giderek azalacaktır. Bu gelir kaybının telafisi için, vergilerini İstanbul’da ödeyen büyük sanayi kuruluşlarının ilimizde vergi ödemeleri sağlanmalıdır.” 
Çok önemli bir tespit değil mi?.. Kocaeli milletvekillerinin, ya da 7 Haziran’da Kocaeli milletvekili olmak isteyenlerin, mevcut yerel yöneticilerin böyle bir riskten haberi var mı?.. Böyle bir riskin yaratacağı sıkıntıları ortadan kaldırmaya yönelik bir çalışmaları var mı?..
…….
Bu şehri sahiplenmemiz lazım. Bu şehir için sadece palavra sıkan, sadece oturduğu yerden maval okuyan tipler olmaktan çıkıp, bu şehri yürekten severek katkı sunmamız lazım. Öncelikle de gerçekten bu şehri tanıyan ve seven insanları milletvekili seçmemiz lazım. Lütfen, 7 Haziran sürecini titizlikle takip edin. İşe yarayacak, bu şehre gerçekten katkı sağlayacak insanları seçmemiz lazım. 
Bu yazı toplam 1275 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum