1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Milletvekili olma hırsı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Milletvekili olma hırsı

A+A-
Öyle tahmin ediyorum ki, 7 Haziran 2015 Genel Seçimi’nde ilimizde “Aday adayı” rekoru kırılacak. Her zaman olduğu gibi, CHP’de aday adaylığı rekoru bekliyordum. Ama bu seçimlerde, AKP’de büyük patlama olacak. 
Dün, YSK’nın açıkladığı seçim takviminde “Milletvekili aday adayı olmak isteyen kamu görevlilerinin görevlerinden istifası için son gündü.” Siyasete çok meraklı, milletvekili olma tutkusu ile yanıp tutuşan pek çok kişi görevlerinden istifa edip, siyaset denizine yelken açtılar.  Her seçim döneminde iktidar partisinden aday adayı olup, aday gösterilmese bile kendisinin iktidar partisine gönül verdiğini kanıtlama imkanı bularak,7 Haziran sonrası bürokraside daha da yükselmeyi amaçlayan “Kronik aday” tiplerinin yanısıra; aslında bulunduğu görevde gayet başarılı olan, devlete, millete hizmet için eline fırsat geçmiş kimi hiç ummadığım isimler de görevlerinden istifa ettiler.
Nedir bu “Milletvekili olma” tutkusu?..
Nedir bu “Ben iktidar partisinin adamıyım” diye kendini gösterme hırsı ve yalakalığı.. 
En azından ben, bu soruların yanıtını bulamıyorum. 
………..
Milletvekili olmak için hak etmek gerekir.. Türkiye gibi demokrasinin zayıf ve tuhaf olduğu ülkelerde elbette paraşütle iner gibi milletvekili olmak mümkündür. Ama milletvekilliğinin, bir paya, bir statü, bir millete tepeden bakma makamı olarak değil; bir büyük hizmet makamı olarak görülmesi gerekir. Milletvekili olmayı hak etmek gerekir. 
Milletvekilliği siyasi bir görevdir. Milletvekili olmak isteyenlerin, öncelikle siyaset içinde pişmiş olmaları gerekir. Gönül verdikleri fikri savunan partinin içinde gençlik kollarından başlayarak emek vermiş, çalışmış, siyasetin yükünü onurla taşımış olmak gerekir. Gençlik kollarından itibaren siyasetin içinde olursun. Partinin üyesi, delegesi, teşkilat yöneticisi olursun. Mahallelerde, köylerde, sokaklarda partin için koşturursun… Seçimlerde sabahlara kadar uyumaz, maddi manevi savunduğun fikrin partisi, lideri için çaba harcarsın… Seçim günü, sabahlara kadar sandık başında görev yaparsın… 
Milletvekilliği adaylığını böylece hak edersin. Göğsünü gere gere de gider, adaylık başvurusunu yaparsın… 
………..
Bizde, milletvekilliği aday adaylığı çok fazla ayaklar altına alındı. 
Milletvekili olmak için, milletin içinden geliyor, milleti gönülden seviyor olmak gerekir. 
Milletvekili olmayı istemek için, tartışmasız düzgün ahlak, tertemiz bir geçmiş gerekir. Elbette gerçek anlamda demokrasinin işlediği, siyaset kurumunun tertemiz olduğu ülkelerde milletvekili olmak, vatana, millete hizmet etmek çok büyük onurdur da… 
Allah aşkınıza, bizim ülkemizde milletvekili olmak nedir?.. Düzgün bir işiniz varsa. Bu işinizi iyi yapıyorsanız, bu işinizden ailenizi geçindirecek parayı kazanıyor, alnınız açık, başınız dik geziyorsanız, Türkiye gibi  bir ülkede milletvekili olmayı neden  hırsla, tutkuyla arzulayacaksınız?.. 
…………
Bugün AKP’de “Aday adaylığı başvuru” dönemi başlıyor. 20 Şubat akşamına kadar sürecek. Bugünden itibaren 20 Şubat günü saat 17.00’ye kadar AKP il binasının önünde  ne şovlar, ne kuru kalabalıklar göreceksiniz.. İlimizde AKP’den aday adayı sayısının 100’ü bulmasını bekliyorum. İpini kopartan, kendisi için milletvekili olmaya hiç hak etmediği halde hak sayan,  partinin öngördüğü aday adaylığı bedelini yatıran, gidip AKP il başkanlığına başvuru dosyasını verecek. Yanında sözde kendisini destekleyen taraftarları, hemşerileri de parti binasının önüne toplanacaklar. Bizim muhabir arkadaşlar etraflarında koşturacak, “Falanca aday adayı başvuru dosyasını teslim ederken, kendisini destekleyen muhteşem kalabalık, parti binasına sığmadı. Filancanın taraftarları, parti binasından sonra binanın çevresindeki bahçeyi, otoparkı bile doldurdu. Davullar güm güm, zurnalar zırt zırt çaldı” diye haberler yapacağız.
Doğal olmayan, tamamen yapmacık gülen insanların fotoğraflarını koyacak, onların ağzından “Benim varlığım partime helal olsun. Benim için kaçıncı sıradan aday olacağım hiç önemli değil. Partim için bir nefer olarak çalışmaya hazırım” şeklinde demeçler yazacağız. 
Taa 7 Nisan’a kadar bekleyecekler. Siyasi partilerin her seçim bölgesindeki aday listelerini 7 Nisan akşamına kadar seçim kurullarına teslim etmesi gerekiyor. 
Düşünün; 20 Şubat’tan 7 Nisan’a kadar bekleyiş... Bu sırada umutlu Ankara’ya gidip gelecekler. Parti yöneticileri ile buluşup, onların elini sıkmak, kendilerini tanıtmak için çaba harcayacaklar. 7 Nisan’da aday listesi açıklanana kadar hiçbir daveti, hiçbir düğünü, hiçbir cenazeyi kaçırmamak, her fırsatta yerel basında kendilerinden bir olumlu haber çıksın diye çabalamak zorunda kalacaklar. Düğünlerde gelinle damada altın takıp, onlarla göbek atacak; cenazelerde müteveffanın yakını ile birlikte, en ön safta cenaze namazı kılmak için kalabalıkları yaracaklar.
……….
Bu dönem, ilimizde AKP’nin listesinde büyük sürprizler bekliyorum. Topu topu 11 kişilik bir liste yapılacak. İlk 6-7 isim çok umutlu olacak. 11 kişilik listenin dışında kalanlar, kendilerini harcanmış hissedecekler. AKP Genel Merkezi’nin, partinin kalesi olarak görülen ilimizde listeyi çok özenle hazırlayacağına eminim. Ama bir de, “Biz Kocaeli’de kimi aday gösterirsek gösterelim, birinci partiyiz. 7 milletvekilimiz garanti “ havası var.
Kocaeli listesine Başbakan Davutoğlu, doğru dürüst seçim bölgesi olmayan bürokrat adayları koyabilir. AKP’nin milletvekili yapmak istediği pek çok siyaset dışı isim var. Hepsini İstanbul-Ankara taşıyacak değil… Bunlardan birkaç tanesi, tepeden inme Kocaeli listesine gelirse şaşırmamak gerekecek. 
……..
Demokrasi erdemdir. Siyaset yapmak, siyasetle bir yerlere gelmek, millete hizmet için talip olmak da herkesin hakkıdır. Ama aday adaylığı için başvuran insanların, “Ben bu görevi ne kadar hak ediyorum” diye kendilerine sorması gerekir. Bu bolluk içinde AKP çok sıkıntı yaşayacak. 
CHP’den ileride uzun uzun söz edebiliriz. CHP eğer 29 Mart’ta hakim nezaretinde resmi ön seçim yapmazsa, bu kentte 7 Haziran’daki seçimi kesinlikle kaybetmiş olacaktır ki, umarım kimse bu vebali taşıma sorumluluğunu üstlenmez.
Bu yazı toplam 312 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum