1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Milletvekilinden ne bekleyeceğiz
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Milletvekilinden ne bekleyeceğiz

A+A-
Yakındır,  TBMM’de görev yapmak için oyumuzu isteyecek milletvekili adaylarını yakından tanımaya başlayacağız. Yine çok palavralar, çılgın projeler, büyük vaatler işitebiliriz. Ülkemizdeki mevcut parlamenter sistemde ne yazık ki milletvekillerinin çok fazla kıymet-i harbiyesi yoktur. Zaten aday listelerini vatandaş olarak biz yapmıyoruz. Bizim vereceğimiz oylarla kimlerin Meclis’e gireceğini, siyasi parti liderleri belirliyorlar.
7 Haziran’da vatandaşlar da genellikle oy verirken, partilerin aday listelerindeki kişilere değil, parti genel başkanlarının söylemlerine, liderlerin karizmalarına bakarak karar verecekler. Ama her şeye rağmen, bir kenti temsil edecek milletvekillerinde, seçmenin de bazı özellikler araması, bazı özelliklere dikkat etmesi gerekiyor. 
………..
Milletvekili seçilecek kişinin gerçekten vatanını, halkını seven, bu kutsal görevi yaparken, kendisinin ve yakın çevresinin değil, milletin menfaatlerini ön planda tutan kişiler olması gerekir. Bu nedenle, 7 Haziran’a dek devam edecek süreçte, karşılaşacağınız adayın gözlerinin içine bakın. Dik dik bakın. O’ndan elektrik almaya çalışın.
Başınız sıkıştığında, Allah muhafaza bir hastanız olduğunda, ya da devletin herhangi bir kurumu tarafından size haksızlık yapıldığında ulaşabileceğiniz, derdinizi anlatabileceğiniz insanların milletvekili olmasını tercih edin. 
7 Haziran’a kadar olan süreçte davet etmeniz halinde cemiyetinize gelen, davete icabet eden adayın gelin ya da damada taktığı altının büyüklüğüne değil, toplum içindeki samimiyetinin seviyesine dikkat edin..  Kahvede, sokakta, seçim bürosu açılışında, ev toplantısında size hitap eden adayın samimiyetini kendi değerleriniz çerçevesinde ölçmeye gayret edin. 
Milletvekili adayları size uçuk vaatlerde, bir milletvekilinin yetkisini ve gücünü aşan  söylemlerde bulunabilir. İtibar etmeyin. Hatta böyle davrananların yanına bir soru işareti koyun.. 
……….
Milletvekili adaylarından iyi ahlak bekleyeceğiz. Ailesinin, yakın çevresinin düzgün insanlardan oluştuğunu görmek isteyeceğiz. Meclis’e gidince, televizyonlardan canlı yayınlanan oturumlarda salonun en önüne kurulup, kendisini göstermek için zırt-pırt ayağa fırlamayı, sokak kabadayılığı yapmayı alışkanlık edinmiş ve maharet saymış tiplere itibar etmeyin.
Milletvekili adayı elinizi sıkarken gözünüzün içine bakıyor mu.. Elinizi “İş olsun” diye mi sıkıyor, yoksa gerçekten bir gönül bağı kurmak için mi sıkıyor, buna dikkat edin. 
Sizin oyunuz emin olun ki çok kıymetlidir. Bu bir tek oyunuzu, en çok hak ettiğine inandığınız kişi için kullanmanız gerekir.. 7 Haziran’da kullanacağınız oyunuzun çok değerli olduğunu unutmayın.. 
Seçeceğimiz milletvekilinin, sadece “Kocaelililik” kavramı içinde hemşericilik yapacak türden kişiliğe sahip olması da önemlidir. Bu kentten seçilecek milletvekillerinin Gümüşhane, Erzurum, Ağrı, Tekirdağ milletvekili olarak değil, gerçek anlamda Kocaeli Milletvekili olarak çalışmasını bekleyeceğimizi unutmayın ve ölçü olarak bunu da aklınızın bir kenarına yazın.. 
7 Haziran’da vereceğiniz oy, mutlaka bu ülkeyi en iyi idare edecek olduğuna inandığınız lider ve bu kenti en iyi temsil edeceğine inandığınız aday için olmalıdır. Partinin programı, liderinin kişiliği ve listedeki adayının kalitesi birbiriyle örtüşüyorsa, hiç düşünmeden oyunuzu verin. Ama parti programı, icraatları, liderin vasıfları ve aday listesinin üst sıralarındaki isimler içinden biri konusunda tereddütünüz varsa, lütfen 7 Haziran’a kadar daha iyi analiz yapın, daha iyi araştırın. Oyunuz kıymetli, o oyun hakkını mutlaka verin.
………
7 Haziran seçimleri ülke ve geleceği için çok kritik bir seçim olacak.  Pek çok siyaset otoritesinin, siyaset bilimcinin üzerinde görüş birliğine vardığı bir gerçek var: 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkacak Meclisin, normal 4 yıllık süresini doldurabileceğini kimse öngörmüyor. HDP’nin barajı aşıp aşmaması birbirinden çok farklı sonuçlar doğuracak. Halkın Başkanlık sistemine onay verip vermemesi çok farklı sonuçlar doğuracak. Bütün bunları düşünmek, kendi kültürü ve sosyal yapısı içinde kendi süzgecinde süzüp değerlendirmek, her seçmenin vatandaşlık görevidir. Bunları düşünün. 
Kocaeli milletvekili seçeceğiniz kişilerin; eğer iktidar partisindense bu kentin menfaatlerini ne kadar koruyabileceğini ölçü olarak bir kenara yazın. Sedaş’a, Karayollarına söz geçirebilecek mi?.. Masaya yumruğunu vurduğu zaman bu kentin menfaatlerinin gereğini yaptırabilir mi?.. Yoksa siz seçersiniz de gidip, Meclis’te yan gelip yatar, bol bol yurt dışı resmi seyahatlere adını yazdırır da, yüklü milletvekilliği maaşının yanı sıra yüklü harcırahlarla küpünü doldurur mu?.. 
Seçeceğiniz milletvekili, meclis kürsüsüne çıktığında , Kocaeli milletvekili sıfatıyla sizin gururunuzu okşar mı?.. Yoksa bir kez mecburen yemin için kürsüye çıkar da bir daha sadece  liderinin gösterdiği çizgide elini kaldırıp indirerek mi milletvekilliği yapar?..
Seçeceğiniz milletvekili, Kocaelispor’un maçlarını yürekten takip eder, fırsat bulduğunda Kocaelispor’un maçını izlemeye gelir mi?. Bu kente yapılan haksızlıklara, örneğin daha fazla liman yapılmasına, deniz doldurulmasına, tarım alanlarının sanayicilere peşkeş çekilmesine karşı ne pahasına olursa olsun durabilir mi, yoksa, sessiz kalıp sineye çeker mi?.. 
7 Haziran’da yapılacak seçimlere kadar olan süreç, sadece siyasi partilerin, onların yöneticilerinin, onların adaylarının birbiriyle yarışacağı süreç değildir. Her seçmenin kendi eğitim düzeyi, kendi sosyal statüsü, kendi siyasi görüşleri, inançları, demokrasi anlayışı, bu ülkeye ve bu kente olan sevgisini harmanlaşarak çok dikkatli biçimde düşünmesi gereken bir süreçtir. Hiç aklınızdan çıkartmayın; sizin vereceğiniz bir oy, çok değerlidir. Oyunuzu vereceğiniz parti de, aday da bunu mutlaka hak ediyor olmalıdır. 
Bu yazı toplam 463 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum