1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. MİLLETVEKİLLERİNDEN NELER BEKLERİZ?
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

MİLLETVEKİLLERİNDEN NELER BEKLERİZ?

A+A-

Seçimler yaklaştıkça herkes konunun farklı bir boyutunu düşünüyor. Milletvekili aday adayları ise sanırım herkesten daha heyecanlı. İlk defa aday olanalar var, daha önce aday olup kazanamayanlar ve halen milletvekili olanlar var.
Vekillik aday adaylarının hayatını değiştirecek. Ama unutmayalım ki seçmen için de vekilin kim olacağı önemli. Dünya, ülke, bölge ve bizzat seçmen ve gelecek için vekillerin kim olduğu, yetkinliği, şahsiyeti, iletişim becerisi, yeniliğe açık olup olmaması, vekilliği halk adına yapması veya sadece kendi çıkarı için yapmayı düşünüp düşünmemesi, X kişi aday oldu, ben de aday olayım düşüncesi ile aday olması veya “ kazanamasam bile adım bundan sonra milletvekili aday adayı olarak geçer düşüncesiyle yani itibarını yükseltmek, paye kapmak için aday olması, vicdanlı olması, insan olduğunu unutmaması vb. gibi birçok konu önem taşıyor.

Millet, Vekilinden Ne Bekliyor?
-    Gerçekten bölgesi ile ilgilensin, sorunları tespit etsin ve çözüm bulunabilsin.
-    İyi bir dinleyici olsun. Vatandaşı küçümsemesin, anlayarak dinlesin, çözüm odaklı olsun.
-    Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde görevinin farkında ve sorumluluğunda olsun. Seyahatlerinden mutlaka bölgesine uygulanabilir fayda çıkarsın.  
-    Milletin parasıyla alınmış araç ve sağlanan imkanlarla hava atmasın, kendini üstün görmesin, vatandaşı küçümseme havasına girmesin.
-    Bilgili, inovatif olsun, okusun, araştırsın, kendini geliştirsin.
-    Doğru kişilerden danışmanlık alsın, akrabalarına danışmanlık adı altında payeler vermesin, akraba ve yakın arkadaşlarının değil, milletin vekili olsun. 
-    Sosyal medyayı kendi reklamı için kullanmasın, katıldığı toplantıda kendi resmini vereceğine, topluma faydalı olacak bilgi ve içerik paylaşsın. Mutlaka bir PR uzmanıyla çalışsın.
-    Vekil komisyon üyesi ise, topluma dokunabilecek işler yapsın, zaman geçirecek, gösteriş için yapılan işleri toplumun anladığını fark etsin.
-    Vekil ulaşılır ve eleştirilebilir olsun. 
-    Vekil saha da ve mecliste çalışsın sadece mecliste oturmak olmaz fikir üretsin.
-    Vekilin çevresi ve yardımcıları kraldan çok kralcı olmasın, çevresini de iyi belirlesin ve yönetsin.
-    Beylik sözler yerine yeni şeyler söylesin, her ortamda konuşmak zorunda olmadığını ve başkalarında da bazı konuları öğrenebileceğini bilsin.
Bu maddelere sizler de başka konuları ekleyebilirsiniz. Artık seçmen eski seçmen değil. Devletin bütünlüğü ve devamlılığının hükümet ve milletvekillerinin çalışmalarından, bilgisinden, inovatif bakışından ve vatanseverliğinden oluştuğunu biliyor. Parti yönetimlerinden de adayları belirlerken bu noktalara dikkat etmelerini bekliyoruz. Seçim çok önemli, sorumluluk çok büyük.

Yeni Dönem Vekillerden Beklentimiz Çok Yüksek.  
Aday adaylığından, adaylığa yanlış seçilmiş tek bir milletvekili bile olmamalı. Vekil seçiminde hatır gönül kayırma olmamalı. Ülke olarak bu kadar yapılması gereken işimiz varken, hem kendi arı gibi çalışacak, hem bölgesini çalıştıracak ve motive edecek, hesap verebilecek, nezaketli ve görgü kurallarını bilen vekillere ihtiyacımız var. Gösteriş ve hava atanı, milletin gözüne sokarak, milletin parasını harcayanı ve devlet imkanlarını gereksiz kullananları, gereksiz konuşanları, iki lafı bir araya getiremeyenleri tercih etmemekte fayda var. Unutmayalım ki kendini bile ifade edemeyen aday veya aday adayı, milletin düşüncesini ulusal ve uluslararası platformlarda ne kadar ifade edebilir. Aday adayları veya adaylar veya vekiller sizler iki göz ile bakıyorsunuz ama binlerce göz size bakıyor. Sorumluluk bekliyoruz, çok iş bekliyoruz. 
Gerçekten memleket için çalışacak, dertlenecek, nefer olacak, hizmet bilincinde olacak ve hizmet edecek, kafa yoracak, milletini ve bölgesini gösteriş olarak değil, gönülden sevecek akıllı, vicdanlı, çalışkan, yorulmayan, enerjisi bitmeyen, hesap verebilen, Allah için çalışacak, memleketini seven, milletini ve ülkesini temsil edebilecek düzeyde vekillere ihtiyacımız var. 
Sözün özü; Sayın milletvekili aday adayları yukarıdaki kriterlere göre kendinizi bir kez daha tartınız, tarttırınız, düşününüz, taşınınız, sizlerden beklentimiz çok ve yaptığınız işlerde takipçi olacağız.
Öğr. Gör. Tümay MERCAN
[email protected]   Twtter:Tümay [email protected]  / Facebook:Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1638 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.