1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Milli bayramlara da katılmak gerekir
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Milli bayramlara da katılmak gerekir

A+A-

Ak Partilileri halkla ilişkileri, halkla iç içe olmaları konusunda hepimiz takdir ediyoruz.

İki elleri kanda olsa, cenaze törenlerini, nikah törenlerini, sünnet cemiyetlerini, açılışları, davetleri kaçırmazlar.

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda bayramlaşma buluşmalarını hiç aksatmaz, mümkün olduğu kadar halkın içinde yer alırlar. Güzel hareketlerdir bunlar. Bizim halkımızın takdir ettiği hareketler. Ama bu ülkede Milli Bayramları önemseyen, Atatürk’ün emanet ettiği Cumhuriyet’i farklı seven insanlar da var. 23 Nisan’ı, 19 Mayıs’ı, 30 Ağustos’u, 29 Ekim’i  önemseyen insanlar… 10 Kasım’larda Atatürk’ü anmayı bir vatandaşlık görevi olarak görenler var.

Resmi bayramların kutlama formatları değiştirildi. 23 Nisan’da çocuklar, 19 Mayıs’ta gençler gösteri yapmıyorlar artık.

Geçen gün, 30 Ağustos Zafer Bayramı’ydı. 30 Ağustos’lardan da askeri törenler, balolar kaldırıldı. Ama Ankara’da Cumhurbaşkanı’nın Anıtkabir’de katıldığı törenle aynı anda, bütün illerde de Valilerin öncülüğünde 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi kutlamaları yapıldı.

30 Ağustos, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en önemli günlerden biridir.

Şu sıralar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de morale ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Kocaeli Valiliği, 30 Ağustos’ta mütevazı, ama şık bir tören düzenledi. CHP’li üç milletvekili, MHP’li Saffet Sancaklı törenlerin hepsine katıldılar.

AK Partili Milletvekillerinin hiç biri yoktu. Büyükşehir Başkan Vekili Özak ile temsil edildi. İzmit Belediye Başkanı da yoktu. İktidar partisi adına sadece AK Parti İl başkanı törene katıldılar.

İlyas Şeker’in, Zeki Aygün’ün, M.Akif Yılmaz’ın,  Sezer Katırcıoğlu’nun, Cemil Yaman’ın tören alanındaki koltukları boş kaldı. Meclis tatildeydi. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlanıyorsa, önce iktidar partisinin milletvekillerinin katılması gerekmez miydi?

Nikahlara, cenazelere, davetli olunan bütün cemiyetlere, iftar yemeklerine katılmak güzeldir. Halkın içinde, yanında olmak siyaseten takdire değerdir. Ama şu sıralar “Vatan, millet, Cumhuriyet” nutuklarını en çok siz atıyor, “Birlik-beraberlikten” en çok siz söz ediyorsunuz.

O halde 30 Ağustos kutlamalarına da katılmak gerek miyor mu?

Bu kenti, bu kentteki Atatürkçü insanların varlığını lütfen bu kadar küçümsemeyin. 

Hadi bu bayramda mazeretinizi kabul edelim. 29 Ekim’de aramızda, yanımızda olmanızı bekleyeceğiz.

Kılıçdaroğlu ve Feyzioğlu keşke bu törene katılsaydı

Türkiye’nin bu zor dönemden aydınlığa çıkabilmesi, demokrasisini geliştirebilmesi için, herkesin ön yargılarından, saplantılarından arınması gerekiyor. Küçük konularda çocuklar gibi mızıkçılık yapmak yerine, birbirimize güvenmemiz, bazı konularda kendimizden fedakarlık göstermemiz lazım.

Nitekim, 15 Temmuz sonrası bu yönde önemli adımların atıldığını gördük. Ama bugün, Türkiye üstelik çok önemli bir törenin mekanı ile ilgili tartışmalar yüzünden yine tartışmalar içine girecek.

Bugün 1 Eylül. Adli Yıl başlıyor. Son yıllarda Adli Yıl açılış törenleri düzenlenmiyordu. Çünkü, Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde 3 yıl önceki Adli Yıl açılışında gerginlik yaşanmış, Erdoğan, konuşmasını uzattığı gerekçesiyle TBB Başkanı Feyzioğlu’na tepki gösterince tören dağılmıştı.

Köprülerin altından çok sular geçti. TBB Başkanı Feyzioğlu, 15 Temmuz sonrası Cumhurbaşkanlığı külliyesine gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Feyzioğlu kucaklaştı,  geçmişteki kırgınlık kenara bırakıldı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da önemli adımlar attı. Davet üzerine Beştepe’ye çıktı. Sonra önce “Katılmam” dediği Yenikapı mitingine katılma nezaketi gösterdi. Bütün bunları, kahpe suikast girişimlerini göze alarak yaptı.

Ama bugün, 15 Temmuz öncesindeki tatsız gerilim ve çekişmeye dönüyoruz. Adli Yıl açılış töreninin ev sahibi Yargıtay. Bu törenin Ankara’da bir büyük otelin salonunda düzenleneceği açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı ile TBB arasındaki buzlar eriyince, Cumhurbaşkanlığı külliyesinin içinde yapılan yeni Kültür Merkezi’ne alındı. Kılıçdaroğlu ve Feyzioğlu, Adli Yıl açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı külliyesi içindeki Kültür Merkezi’nde yapılmasını tepki gösteriyor, törene katılmıyorlar.

Bence yanlış yapıyorlar. 15 Temmuz sonrası bu ülkede bu devletin geleceği için korumamız ve kollamamız gereken bir kurum Türk Silahlı Kuvvetleri ise, ikinci kurum Yargı’dır.Toplantının mekanını tartışmanın bir anlamı olduğunu sanmıyorum. Mızıkçılık yapmamak lazım. Hazır 15 Temmuz ile birlikte Türkiye’de bir dayanışma, yakınlaşma ve karşılıklı anlayış kültürünü geliştirmek adına adımlar atılmışken, böylesi basit bir konuya takılıp, kalmamak lazım.

Bu konuda Adalet Bakanı’nın söylediklerine bile hak veriyorum. Kılıçdaroğlu ve Feyzioğlu’nun çok gereksiz ve yapay bir tavır göstererek, Adalet Bakanı Bozdağ’ı bile haklı duruma geçirmesi, kendileri açısından önemli bir hatadır diye düşünüyorum.

Bugün 1 Eylül; Dünya Barış Günü Bugün özel bir gün; 1 Eylül Dünya Barış Günü…

“Barış” günümüzde dünyanın, ülkemizin, şehrimizin en çok ihtiyaç duyduğu, en fazla sarılması gereken kavram. Zaten yeterince düşmanımız var. Bunlarda mücadele edebilmek için, en azından kendi içimizde, kendi aramızda barışık olmamız gerekir.

Bizim şehrimizin de barışa ihtiyacı var. Yapmacık, riyakar bir barışa değil. Gerçek barışa ihtiyacı var.

Ey, her şeyi yanlış yapıp, ama her şeyi doğru yaptığını sananlar;

Ey kendilerini dokunulmaz sanıp, en küçük eleştiriyi bile hazmedemeyenler;

Ey bu şehirde sadece kendilerinin ve kendileri gibi olanların yaşadığını sananlar;

Ey kendilerinden olmayanları düşman görüp, dışlayanlar;

Ey yapılan iyi işlere bile karşı çıkacak kadar yoldan çıkanlar;

Ey benim güzel şehrimin güzel insanları;

Dünyanın en güzel coğrafyasında yaşıyoruz. Gelin can olalım, gelin barışık olalım. Gelin, birbirimizi anlayalım, birbirimize tahammül edelim. Bugün 1 Eylül, bugün Dünya Barış Günü... Her gün insanların öldüğü, öldürüldüğü bir ülkede hala istikrarını, huzurunu korumayı başaran bu şehrin kıymetini bilelim.

Gelin, birbirimizin arkasından konuşmayalım. Birbirimizin kuyusunu kazmayalım. Hatta, birbirimiz için kötü düşünceleri aklımızdan bile geçirmeyelim. Bugün 1 Eylül Dünya Barış günü. Kutlu olsun, barışın kıymetini bilelim.

Bu yazı toplam 1984 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.