1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Milli İrade Meydanı projesi gözden geçirilmeli”
“Milli İrade Meydanı projesi gözden geçirilmeli”

“Milli İrade Meydanı projesi gözden geçirilmeli”

15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nın projesinin gözden geçirilmesi ve yenilenmesi gerektiğini söyleyen İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “Etrafında resmiyeti bulunmayan sokaklar göz önüne alınarak bir daha çizilmelidir" dedi

A+A-

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız partisinin il binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündemi değerlendirdi. Açıklamada yönetim kurulu üyeleri de yer aldı. Yerel ve ulusal gündeme değinen Başkan Şanbaz Yıldız, “25 Ekim’de partimiz ikinci yaşını kutladı. 2 yıllık siyasi bir parti ülke gündeminde yer aldı. Değişmez sanılanı değiştiren parti olduk. Yerel yönetim seçimlerinden sonra İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 8 büyük ilde ciddi değişim oldu. Bunda Genel Başkanımız Meral Akşener’in önemi büyük” diye konuştu.

 

BİZİ VE HALKI DERİNDEN ÜZDÜ

Ekonomik sıkıntılara değinen Başkan Yıldız, “Yaşanan ekonomik sıkıntılar yüzünden halkımızın yaşamış olduğu buhranı ve bunun sonucu olarak İstanbul ve Antalya’da evlerinde sekiz kişinin ölü bulunması olayını henüz atlatamamışken, T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Samsun’da kendisine “Ne olacak bu halimiz?” diyen vatandaşa “Doğu Akdeniz’e gemi gönderdik. Ne yapıyor o gemi? Petrol arıyor. Onu bulduğumuzda çok daha ucuzlayacak.” diye cevap vermesinin ve cevap verme biçimi bizi ve halkımızı derinden üzmüştür. Sayın Berat Albayrak’ın göreve geldiğinden bu yana ekonomi verilerinin nasıl kırmızı alarm verdiği, evlerde tencerelerin kaynamadığı aşikârdır. Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in de dediği gibi ülkemizin ve kayınpederinin iyiliği için Sayın Berat Albayrak’a hayatını sadece damat vasfıyla devam ettirmesini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

KOCAELİ DE YER ALMAKTA

Sözlerini sürdüren Yıldız, “Ülkemiz genelinde bulunan 77 hukuk fakültesinin 19’unda dekanların hukukçu olmadığını geçtiğimiz günlerde hepimiz üzülerek öğrendik ve ne yazıktır ki bu fakültelerin 4’ünde ilahiyatçılar dekanlık yapıyor. Bu 19 fakültede 4 ilahiyat, 3 maliye, 3 tıp ve birer tane çalışma ekonomisi, veteriner, kamu yönetimi, işletme, siyaset bilimi, Fransız dili, ziraat, iktisatla kimya uzmanları dekan olarak yer aldı. Ne yazık ki bu fakülteler arasında Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi de yer almaktadır. Alanı çalışma ekonomisi olan Prof. Dr. Abdulkadir Şenkal dekan olarak atanmıştır. Ekte Türkiye genelinde hukuk fakültelerinde dekan olarak atanan farklı branşlardaki öğretim görevlileri listesi ekte yer almaktadır. Maalesef bu atamalar ile hukuk fakültelerimiz, geçmişte görülmediği kadar siyasî iktidarın destekçisi öğretim üyeleriyle dolduruldu ve doldurulmaya devam ediliyor. Son yıllarda bazı hukuk fakültelerinde öğretim elemanı kadrolarına atamalarda liyakatin ve ehliyetin değil, çeşitli cemaat ve tarikatlara mensubiyetin rol oynadığı görülmekte” açıklamasında bulundu.

 

KANSERDEN HAYATINI KAYBEDİYOR

Yıldız şu ifadelere yer verdi: “Sanayi kenti olmamız dolayısıyla havamız kirli. Otomotiv sanayinin yüzde 40.7'si, kimya sanayinin yüzde 29'u kentimizde. Zehir soluyoruz. Kanser vakalarımız, kanser sebebi ile hayatını kaybeden vatandaşlarımız çok fazla. Dünyada kanserden ölümlerin tüm ölümlere oranı yüzde 12,5, Türkiye'de yüzde 12,9, Kocaeli’nde yüzde 18,9, Dilovası’nda ise yüzde 33,7'dir. Filtre takma zorunluğu olan fabrikalarda, bacalarına filtre takma zorunluluğu AKP’nin torba yasasına eklenen bir madde ile 2 yıl daha ötelendi. Soluduğumuz hava her geçen gün daha da kirleniyor. Kirliliği kaynağında yok edecek teknolojiler kullanılmalı, denetimler arttırılmalı. Firmaların yasal ve diğer tüm gerekliliklere uygun çalışması sağlanmalı. Bu konuda tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.

 

GEREKLİ ÖNLEM ALINMALI

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamadan Kocaeli'nin içme suyu ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Yuvacık Barajı'nda 76 günlük suyumuz kaldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Yapılan ölçümlere göre su oranı yüzde 29 oranına düşmüş. Toplam 51 milyon metreküp kapasiteli barajda su seviyesi 14 milyon 870 bin metreküp olarak ölçülmüş. Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün yaptığı açıklamada, sonbahar döneminde barajda beklenen bir durumun yaşandığı belirtmiş olmasına rağmen bu durumun Kocaeli halkı için ileride bir sorun yaratacağı konusunda endişelerimiz olduğunun bilinmesini isteriz. İlgili tüm yetkililerden susuzluk riski alınmayacak şekilde süreci yakından takip etmelerini ve gerekli önlemlerini almalarını istemekteyiz.

 

DEVRİYELER YETERSİZ

Halk arasında Perşembe pazarı alanı olarak bilinen 15 Temmuz milli irade meydanına dair bir önerimiz bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak bölgede yaşayan vatandaşlarımızın şikayetlerini dinledik. Milli İrade Meydanı hakkında bölgede yaşayan vatandaşlarımızın ciddi derecede şikâyet ve sitemleri bulunmaktadır. Birinci olarak bizleri ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızı rahatsız ve tedirgin eden geceleri burada kimlerin konakladığıdır. Polislerimiz geceleri devriye atıyor olsa dahi bu devriyeler bizce yetersizdir. Aydınlatmanın olmadığı bu meydanın bazı kısımlarında zifiri bir karanlık olmakta ve göz gözü görmemektedir. Bu karanlık kimlerin orada konakladıklarını ne gibi faaliyetleri yaptıklarını gizlemekte; meydanın etrafından geçen vatandaşlarımızı dahi korkutmaktadır.

 

HAYATI TEHDİT ETMEKTE

Bir kadın vatandaşımız bazı geceler buradan geçmek zorunda kalıyorum ve her defasında korkarak geçiyorum. Birileri burada kalıyor ve açıkçası hiç düzgün insanlara da benzemiyorlar. Burada ne yaptıkları belli değil. Bizi burada gasp etseler veya bize bir zarar verseler ya da Allah korusun daha kötüsü olsa kimin yaptığı belli değil dedi. Başka bir vatandaşımız ise bir gece buradan geçerken bir kamyonetin içinde konaklayan bir grup sığınmacı gördüm. Hem de kamyonetin arkasında iki kat yapmışlardı. Bu rahatsız edici bir durumdu. Başımıza bir şey gelse kim bizi görebilir? Burada neden bir kamyon içerisinde konaklayan ve kim olduğu nereden olduğu belli olmayan bir grup sığınmacı kalıyor. Bu noktada öncelikle belirtmemiz gerekmektedir ki buradaki başıboşluk, karanlık, aydınlatma eksikliğinden kaynaklanan denetimsizlik tüm canlıların bir noktada hayatını tehdit etmektedir.

 

GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR

15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nın projesi gözden geçirilmeli, yenilenmelidir. Etrafında resmiyeti bulunmayan sokaklar göz önüne alınarak bir daha çizilmelidir. Resmiyet kazanan sokaklar için ne gibi maddi gereklilikler lazımdır kontrol edilmelidir. İçi, etrafı ve yanındaki sokakları ışıklandırılmalı, yine sayılan yerlere kamera sistemleri kurulmalıdır. Kör ve karanlık alan bırakmayacak şekilde kurulan bu aydınlatma ve kamera sisteminden sonra çok fazla bir faydası bulunmayan ve polislerimiz de yoran devriye sistemine gerek kalmayacaktır. Teknolojinin bu kadar geliştiği bir yüzyılda teknolojinin nimetlerinden faydalanmak elzemdir.

 

AĞIR KÖTÜ KOKULAR GELİYOR

15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nın zeminindeki bozukluklar ve ana sebebini saptayamadığımız ağır kötü kokudur. Büyükşehirin isminden daha çok bilinen bir ilçede valilik binasına yürüme 200 metre uzaklıktaki ve adında hala “pazar” geçen bir meydanda rahatsız edici bir koku probleminin olmasını İzmitlilere, vatandaşlarımıza reva görmemekte ve bundan hicap duymaktayız. Unutulmamalıdır ki kocaman bir branda ile bu meydanı ve etrafını kapatsak dahi bir süre sonra artan ve ağırlaşan kokular brandayı hem aşacak hem de çürütecektir.

 

İVEDİLİKLE ÇARE BULMALIDIR

Rahatsızlık valilik binasına kadar varmadan güzel İzmit’imize ve muteber vatandaşlarımıza layık bir hale getirilmelidir. Sonuç olarak modern bir toplum ve şehir yapısına aykırı olan bu probleme belediyelerimiz ivedilikle bir çare bulmalıdır. Yazımızın ikinci kısmının ikinci değineceği problem ise derin çukurlardır. Bu çukurlar hem motorlu taşıtlarımıza bir zorluktur hem vatandaşımıza. Bilhassa motosiklet ve motorcularımıza karşı bir tehlike barındıran fakat bunu yanı sıra yağmur yağdığında vatandaşlarımızın yürümesine engel olan bu çukurlar doldurulmalı ve düz hale getirilmelidir. Eğimli bırakıldığına daha doğru bir ifade ile yeteri kadar düz bir hal almadıkça su birikintileri oluşacak belki yürümeye engel olmayacak fakat yağmurlu havalarda araçların geçişi esnasında vatandaşların üzerine su sıçramasına sebebiyet olacaktır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum