1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Milli İttifak'tan dev miting
Milli İttifak'tan dev miting

Milli İttifak'tan dev miting

7 Haziran genel seçimleri için İzmit’in tek büyük miting alanında ilk büyük ve iddialı miting gerçekleştiren Milli İttifak liderleri seçim vaatlerini Kocaeli halkıyla paylaşarak, AKP'ye yüklendi.

A+A-
7 Haziran seçimlerine "Milli İttifak" kurarak katılan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve SP Genel Başkanı Prof.Dr. Mustafa Kamalak ilk olarak İzmit Kuruçeşme Turnikeleri'nde saat 13.30'da partililer tarafından yoğun sevgi gösterileri ile karşıladılar. İki lider şehir turu atıp, vatandaşları selamladıktan sonra milletvekili adayları ile beraber 14.00’te İzmit tek büyük miting alanında Kocaeli halkının önüne çıktılar.

Milli İttifak partileri-BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, SP Genel Başkanı Prof.Dr. Mustafa Kamalak, SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, BBP İl Başkanı Nihat Yıldız, milletvekili adayları Hasan Bitmez, Serhat Duyar, Zafer Mutlu, Remzi Kaya, Recep Sarıdoğan, Reyhan Şengün, Kadir Efe, Yusuf Aksu, İbrahim Bıyıklı, Metin Tunca, Fatih Polat perşembe pazarı alanında halkı birlikte selamladılar. 

Miting sahasında hazırlıklar saat 14.00’e doğru yoğunlaşmaya başladı. Partililer İzmit ilk önce araçlarıyla şehirde turlar atarak seçim şarkılarını araç hoparlörlerinden halka dinlettiler. Perşembe Pazarı alanında direklere asılı duran bayraklar gece boyu yoğun yağmurdan dolayı telleri daha fazla dayanamayıp koptu. Parti gençleri sabahın erken saatlerinden beri yaptıkları çalışmalarla tekrar kopan bayrakları yerlerine astı. Vatandaşlar büyük coşku ile genel başkanları beklemeye başladı. Emniyet ekipleri miting alanını daralttılar ve geniş güvenlik önlemleri aldı.


ÖZAL: "BU İTTİFAK BARAJI GEÇTİ"

 SP 1. sıra adayı Ahmet Özal "1999 yılında. Malatya dan bağımsız milletvekili aday olmuştum. Başkanlık ve Cumhurbaşkanlığı köşkünü 10 yıl gördüm ama makam için aday olmadım diyen misafir SP Mardin 1. sıra Milletvekili adayı Ahmet Özal, "Yanlışlara, hatalara, yolsuzluklara ortak olmayın. Hesabımızı önce Allah’a veririz. Bugün işsizlik oranı yüzde 15’in üzerinde. Vijdanınızın sesini dinleyip ona göre karar verin. Boş laflara inanmayın. Bu ittifak barajı geçti hiçbir endişemiz yok." dedi.
MİLLETE MEMLEKETİ DAR ETTİNİZ
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici iktidara yükleyerek başladığı konuşmasında "Ülkemiz darbe anayasasıyla yönetiliyor. Bu gömlek bu bedene dar geliyor diyorsunuz. Bende diyorum ki sizler bu bu millete memleketi dar ettiniz. Başkanlığı neden istiyorlar. İktidarlarını sürdürmek için başkanlık sistemini istiyorlar. Alevisiyle, kürdüyle, Kocaeli’siyle buna izin vermeyeceğiz. Ülkemizi demokratik anayasaya kavuşturup seçim barajını kaldıracağız. Siyasi partilerin siyasi amblemlerİyle işbirliği yapma yasağını kaldıracağız. Birlik beraberlik kardeşlik dedik’’ ifadelerini kullandı.
HAKİMLER TUTUKLANMAYACAK
Birinci hedeflerimiz arasında yargıdaki ayrılığı gidermek ve kimsenin asla şüphe duymadığı bir yargı sistemi oluşturacaklarını söyleyen Destici, "Herkes duysun, hakimler verdiği kararlardan dolayı asla tutuklanmayacak. Polisler görev verildiğinde yaptıkları görevlerden asla tutuklanmayacak. Hakkı gasp edilen bütün kardeşlerimizin, hiçbir siyasi ayrım gözetmeden hepsinin hakkını geri vereceğiz. Taşeron işçiler köleliğe açlığa mahkum edildiler. Milli ittifak hükümetinde bütün işçileri söz veriyorum kadroya alacağız." dedi. Destici şunları kaydetti:
BEDAVA EV VERECEĞİZ
Taşeron işçilerimiz adeta modern köleler, asgari ücretle çalışmaya mahkum edildiler. Hatta pek çoğu asgari ücretin altında maaşa mahkum edildiler. Bizi izleyenler şahit olsun Milli ittifak iktidarında devlette çalışan bütün taşeron işçilerin hepsini kadroya alacağız. Modern köleliği kaldıracağız. Ülkemizdeki 6 milyon çalışan asgari ücretli. Açlık sınırının altında maaşa mahkum edilmiş demek. Bunlar aileleriyle birlikte 20 milyon insan. Söz veriyoruz. Asgari ücretlimizin üstündeki vergi yükünü kaldıracağız. Asgari ücreti En az bin 500 TL yapacağız. İkramiye almayan bütün işçi kardeşlerimize, dul ve yetimlerimize şehit yakınlarımıza yaşlılarımıza her iki bayramda dahil birer maaş ikramiyeyi analarının ak sütü gibi kendilerine vereceğiz. Bununla da yetinmeyeceğiz. TOKİ kuruldu. TOKİ kurulduğunda evi olmayanların oranı yüzde 24’dü bugün yüzde 25. Biz yüz bin kişiye hiçbir ayrım gözetmeden her yıl bedava ev vereceğiz. Meclisteki muhalefetin de hiç inandırıcılığı yok. 13 yıldır meclisteniz. Madem asgari ücretlinin maaşını arttıracaktınız o zaman niye bir kanun teklifi vermediniz?
 
ESNAFA KAYNAK ÜRETECEĞİZ

Kocaeli’de esnafımızın problemleri var. Onlara da kaynak üreteceğiz.Bizler devletin malını yetim malı gibi gören anlayışa sahibiz. Bu meydanı dolduran kardeşlerim, hanımefendiler de aynı anlayışa sahip. Bu yüzden milli ittifak iktidarında milletin parasını millete vereceğiz. Sadece ekonomi alanında değil eğitim alanında da çok kötü yönetiliyor."

Destici konuşmasını sonunda "Bundan sonra çalmadık kapı tutmadık el bırakmayacaksınız. Milli ittifakımızı herkese anlatacaksınız, herkesin oyunu isteyeceksiniz.her iki siyasi partimizin de geçmişi tertemiz. Ve dolayısıyla millete gideceksiniz ve oyunu isteyeceksiniz. Bu büyük milletimiz bugüne kadar çeşitli nedenlerle farklı partileri destekleyip oy vermiş olabilir ama bugün bir milattır. AKP'li kardeşlerimizin de oylarını istiyoruz. MHP’ye CHP’ye oy veren kardeşlerimizin de oylarını istiyoruz. Doğudakinin de batıdakinin de alevi kardeşlerimizin de Kürt, Türkmen, Boşnak ayırt etmeden bütün kardeşlerimizin oyuna talibiz. Çünkü biz milli ittifakı milletimiz için kurduk" diyerek partililerden oy istedi.

KAMALAK: "SİZLER BU GİDİŞATA DUR DİYECEKSİNİZ"

SP Genel Başkanı Prof.Dr. Mustafa Kamalak ise "Dünyada şehit kanından ve alın terinden daha verimli bir şey yoktur. Bu davanın temelinde şehit kanları vardır. Merhum hocamız bir islam mücahidi olarak bu davanın şehididir. Şimdi bizlere düşen o şehit kanlarını alın teriyle artırabilmektir. Geldiğimiz nokta bakımından Türkiye, hiçbir zaman bugünkü kadar yalnızlığa itilmemişti. Yazık ki tam 56 yıldan beri Osmanlı’nın torunlarını Fatihlerin yavuzların torunlarını batıya baba katillerine aşık olan yöneticiler hazır olda bekletiyorlar. Avrupa ise Türkiye'ye geldiklerinde en lüks saraylarımızda ağırlanıyorlar. Ama buradan ayrıldıktan sonra bizleri tarihin en şerefli milletinin torunlarının katillikten de öte soykırımla suçluyorlar. Bu gidişi durduracak olan sizlersiniz" diye konuşup şunları kaydetti:
"Oyunu bozmamız lazım diyoruz. Bu münasebetle bütün kardeşlerimize sesleniyoruz. 77 milyonun tamamına sesleniyoruz. Gelin yaşanabilir bir Türkiye'yi yeniden kuralım. Tüm insanlığın muhtaç olduğu adil düzeni yeniden inşa edelim. İşçi kardeşlerimize memur, kardeşlerimize, emeklilerimize, çiftçilerimize, esnafımıza, engelli kardeşlerimize sesleniyoruz, gelin engelliler için de engelsiz bir Türkiye kuralım diyoruz.
EKİLMEYEN TARLAMIZ KALMAMALI
Konuşmasında taşeron işçilerin modern köle olduğunu belirten Kamalak, “Öbür taraftan çağdaş kölelere sesleniyorum. Kardeşlerim biz sizler için yola koyulduk. Biz yapacağız dediğimizde kaynağı nereden bulacaksınız diyenlere sesleniyorum. Siz faiz babalarına siz nasıl para buldunuz? O sarayları falan nasıl yaptınız? Çiftçimize gelin kardeşim sizlere uygun krediler verelim diyoruz. Buradan çıkınca toprak mahsulleri ofisine uğrayın. Nohutun, pirincin, mercimeğin hepsi ithal. Bizim memleketimizde ekilmeyen tek tarlamız kalmamalı. Öte yandan okumak isteyipte okuyamayan tek bir öğrencimiz kalmamalı. Gelin bunlara karşı hep birlikte duralım. Bunları yaparken de benim karşıma mezar taşı da çıkarsalar dönmeyeceğime söz veriyorum. Zafer inananlarındır” dedi. Konuşmalarından ardından miting son buldu ve partililer olaysız bir biçimde dağıldı.
 
'AKSARAY'IN KAYNAĞI NEREDEN GELİYOR?'
"Biz söz verdik mi o sözü yerine getiririz. Biz Engelliler Bakanlığı kuralım diyoruz. Nitekim tarihimizde ilk defa 1996 yılında engelli kardeşlerimizin durumunu iyileştirecek kanun hükmünde kararname çıkarmıştık. Yetki verin Emekliler Bakanlığı, Esnaf Bakanlığı'nı kuralım. Üzerindeki faiz yükünü kaldıralım. Piyasanın canlanması için faizsiz kredi verelim sizlere diyoruz. Memur kardeşlerime sesleniyorum. Sen yıl itibariyle yüzde 2,5 ve 3 ‘e mi razısın yoksa yüzde 50’ye mi diye soruyoruz. Ben iktidar partisine de soruyorum sen 12 yıl içerisinde faiz babalarına tam 600 milyar para ödedin. Nereden buldun kaynağı. Hali hazırdaki bütçede 2015 yılı bütçesine bakın. Sadece faiz ödemesi için 2015 yılı bütçesine 54 milyar para ödenek konulmuştur. Ben soruyorum bu 54 milyar öderken kaynağı nereden bulacaksın. Elbette fakir fukaradan alacak. Yazı yazdığınız kalemden defterden alacaktır. Ve öbür taraftan soruyorum, mühendisler, mimarlar, Aksaray'ın maliyeti en az 10 milyar lira diyorlar. Kaynağı nereden buldun? Babanın kesesinden mi?" diye konuştu.


Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum