1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Milli Piyango neden boş tuttu?
Milli Piyango neden boş tuttu?

Milli Piyango neden boş tuttu?

Demiryolu Caddesi Eski Fayton Durağı mevkiindeki Damla Apartmanı'nın altında bulunan, Milli Piyango'nun İzmit Şubesi olarak kullandığı, ancak 17 Ağustos 1999 felaketi ile birlikte terk etti

A+A-

Demiryolu Caddesi Eski Fayton Durağı mevkiindeki Damla Apartmanı'nın altında bulunan, Milli Piyango'nun İzmit Şubesi olarak kullandığı, ancak 17 Ağustos 1999 felaketi ile birlikte terk ettiği 185 metrekare kullanım alanlı işyeri, bilindiği gibi geçen ay İl Özel İdaresi'nin düzenlediği ihale ile satışa çıkartılmıştı.

2 milyon 10 bin TL ödeyerek dükkânı satın alan işadamının buraya öyle acil ihtiyacının olmadığı, hemen kullanmayı düşünmediği ortaya çıktı. Çünkü Özel İdare'nin ihalesinden satın alınan işyeri, emlakçı aracılığıyla kiraya veriliyor.

Mal sahibi, aylık 15 bin TL kira istiyor.

Dükkanın sahibi Aydın Orhan adlı işadamı. Bir yatırım yapmış. Yatırımı hemen kullanamıyor olsa bile en azından boş tutmuyor. Ayda 15 bin TL'den kiraya veriyor. Devlet kurumu olan Milli Piyango ise 11 yılı aşkın süre bu malını ne sattı, ne kiraya verdi. Adeta çürüttü. Değerini düşürdü. Milli Piyango kullanmadığı bu dükkanı en az 10 yıl süreyle kiraya verebilirdi.

Devletin, devlet kurumlarının malı, milletin malıdır. Bu malları değersiz hâle getirmek, keyfi olarak fırlatıp bir kenara atmak doğru olmaz. Milli Piyango boş tuttuğu süre boyunca bu dükkanı kiralamış olsaydı, satıştan elde edilen gelir kadar kira geliri de elde edebilirdi.

2 litre atık yağ ver, 1 litre taze yağ al

Köfez Belediyesi'ni bu kampanyası nedeniyle yürekten kutluyorum. Belediyeler genelde mahtıksız kampanyalar yapar, halk benimsemeyince kısa sürede bunlardan vazgeçerler.

Türkiye'nin hem çevreyi korumak, hem ekonomiye katkı sağlamak açısından çöplerini, atıklarını değerlendirmesi gerekiyor. Evlerde, lokantalarda kullanılan kızartma yağları, işlevi tamamlandıktan sonra doğaya atılırsa, bu çok büyük kirlilik nedeni oluyor.

Körfez Belediyesi, atık yağları evlerden ve işyerlerinden toplamak için yeni bir uygulama başlatmış. Belediyeyi arayıp “Benim elimde atılacak sıvı yağ var” diyen eve ya da işyerine Körfez Belediyesi ekipleri gidiyor, kendilerine teslim edilen her iki litrelik kullanılmış sıvı yağ karşılığında 1 litre taze sıvı yağ veriliyormuş.

Bu kampanyanın ilgi göreceğine, Körfez ilçede en azından kullanılmış sıvı yağların doğaya dökülmeyeceğine inanıyorum. Umarım böylesi güzel ve akıllı kampanya, Körfez ilçe sınırları içinde kalmaz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi benimseyip, il genelinde uygularsa, Türkiye'ye örnek olacak müthiş bir proje gerçekleşmiş olacaktır.

Sarımeşe Hipodromu yapılmalı

İlimiz Kartepe ilçesinde çok büyük bir arazi var. Bu arazi TJK (Türkiye Jokey Kulübü) tarafından yarış atları idman pisti olarak kullanılıyor. Oysa yıllar önce TJK bu alanda Türkiye'de gece yarışlarının düzenlenebileceği ilk hipodromu yapmak istiyordu.

TJK buna hazırdı. Yatırım yapacak, Sarımeşe'de Türkiye'nin en modern hipodromunu kuracaktı. Bu iş için onay vermesi gereken makam ise Tarım ve Köy İşleri Bakanlığıydı. Diyarbakırlı olan Bakan Eker, Sarımeşe hipodromunu göz ardı etti. Kendi seçim bölgesi olan Diyarbakır'da hipodrom yaptırdı. Diyarbakır hipodromu, geçen yıl yarışlara açıldı.

480 at kapasiteli ahırları bulunan, pisti, alt yapısı hazır olan Sarımeşe tesisleri, çok az harcamayla hipodrom olabilir.

Sarımeşe'de hipodrom yapılır, bu yılın sonuna kadar resmi yarışlara açılırsa, bu hem Kartepe, hem ilimiz için çok önemli bir yatırım olacaktır. Yüzlerce kişiye iş sahası açılır. Bölgenin turizm potansiyeli çok daha iyi değerlendirilebilir, Kartepe Belediyesi'nin gelirleri ciddi biçimde artar.

Yıllardan beri yarış atlarına ev sahipliği yapan bölge böyle bir yatırımı çoktan hak etti.

Başkan devamsızlıktan düşmüyor mu?

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 2010 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi toplantılarının büyük bölümüne katılmamış, her defasında bir mazeret uydurmuştu.

Başkan Karaosmanoğlu, 2011 yılının ilk meclis toplantısına da katılmadı. Büyükşehir Belediye Meclisi ayda bir kez toplanıyor. Toplantı gününü, saatini belirlemek Başkan'ın elinde. Eğer ay içinde katılması gereken önemli toplantılar, organizasyonlar varsa, Başkan bu toplantıya katılacaksa, Meclis toplantısı başka bir güne konulabilir.

Karaosmanoğlu böyle yapmıyor. Tam tersine, Meclis toplantılarını katılması gereken başka toplantıların bulunduğu günlere koyuyor. Meclis'i İlyas Şeker'e bırakıp, gidiyor.

2011 yılı da böyle başladı. İlk Büyükşehir Meclisi toplantısında yine Karaosmanoğlu yoktu. Ama bunun bir sınırı olmalı. Belli sayıda meclis toplantısına katılmayanların üyeliği düşmüyor mu?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.