1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Milyonlarca insan yine üstümüzden geçecek
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Milyonlarca insan yine üstümüzden geçecek

A+A-

Yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok. Bu tablo, bizim ilimize bu coğrafyada bulunuyor olmanın getirdiği çok ağır bir yüktür.

Bu coğrafya ki, en veremli topraklardır…

Bu coğrafya ki,  denizdir, göldür, dağdır...

Bu coğrafya ki,  dört mevsimi bütün güzellikleri ile doya doya yaşamaktır.

Bu coğrafya ki, insanlığın, medeniyetin, hoşgörünün geliştiği binlerce yıldır insanların  huzur içinde yaşadığı bölgedir.

Bu coğrafya ki, dünyanın kalbi İstanbul’un burnunun dibinde olmaktır.

Çok nimeti vardır bu coğrafyanın… Ama bu nimetlerin yanında elbette külfeti de olacaktır...

Bu coğrafya, dünyanın en riskli ve en hareketli deprem kuşağı-fay hattı üzerindedir.

Bu coğrafya ki, hem yetişmiş insan potansiyeli, hem pazarlara yakınlığı, hem ulaşım kolaylıkları nedeniyle vahşi kapitalizminin kural tanımayan sanayileşmesine ister istemez kucak açmak zorunda kalmıştır.

…………

Bu coğrafyanın getirdiği bir başka ağır yük, Türkiye büyük tatillere girdiği zaman,  boşalan İstanbul’dan Anadolu’ya akan trafiğin neredeyse tamamının üzerinden geçmesidir.

Osmangazi Köprüsü geçen Ramazan Bayramı öncesinde hizmete açıldı. Bu köprü sayesinde İstanbul’dan çıkıp, İzmir’e, Bursa’ya Ege’ye gidecek trafiğin önemli bir kısmı ilimiz üzerinden geçmeyecek. Ama uzun Kurban Bayramı tatili nedeniyle bugünden itibaren İstanbul’u terk eden tatilciler üstümüzden geçerek Anadolu’ya gidecek. Tatilin biteceği 18 Eylül Pazar gününe kadar bu gidenler geri dönecek. Yine üstümüzden geçecek.

Geçmiş uzun tatillerde olduğu gibi, şehirlerarası karayollarının ilimizden geçen bölümlerinde yeterli önlemlerin alınacağını hiç sanmıyorum. Yine ulusal televizyonların canlı yayın ekipleri TEM otoyolunun Bekirdere rampası mevkiinde kameraları kuracak. Yine otoyol tıkanacak, D-100’de adım atılmayacak. Osmangazi Köprüsü sayesinde belki D-130 Karayolu diğer uzun tatil dönemlerine göre biraz daha sakin olacak. Ama D-100, TEM çok sıkışacak.

……..

Çözüm yok mu, elbette var. Zaten TEM ve D-100’ün ilimizden geçen bölümleri sadece böyle uzun tatillerde sıkışmıyor. Genellikle yılın 365 günü sıkışık. Artık bu bölgeye bu yollar yetmiyor.

Yıllardır konuşulan Kuzey Marmara Otoyolu’nun bitmesi lazım. Uzun süre konuşulan, sonra uzun süre hiç sesi çıkmayan Güney Marmara Otoyolu’nun bitmesi lazım. Bu şehrin trenden yararlanması,  en azından Haydarpaşa-Arifiye banliyö treninin bir an önce  geri gelmesi lazım.

D-100 Kocaeli geçişindeki D-130 Kocaeli geçişindeki trafik akışını sürekli durduran ışıklı kavşakların bir an önce by-pass edilmesi lazım. Bu şehrin havaalanının çalışıyor olması, Türkiye’nin her yerine  uçak seferlerinin yapılması lazım.

Neyse, bugün tatil trafiğinin gidişi başlıyor... Milyonlarca insan İstanbul’dan çıkacak, bizim şehrimizin üzerinden geçecek. 10 gün sonra tatil biterken bu insanlar yine bizim üzerimizden geçip İstanbul’a gidecekler. Sıkıntılı günler olacak. Tatil bittikten sonra okullar açılacak, bütün tatilciler geri dönecek. Trafik yine çok sıkışacak.

Bu coğrafyanın nimetleri çoktur da, böylesi külfetleri de var. Ne yapalım, katlanacağız.

Silah sıkanlar için bir önlem var mı?

Çok korkuyorum. Bir gün bu sütunlarda bizim ilimizin herhangi bir yerinde  gelişigüzel havaya sıkılmış tabancalardan çıkan mermiler yüzünden masum insanlar, çocuklar ölecek, ben bu sütunlarda “Devlet büyüklerine, kent yöneticilerine ağır hakaret”  suçlamasıyla alınıp götürülmeme neden olacak çok ağır yazılar yazacağım.

Yıllardır ilimizde her geçen gün daha da sorumsuzca artan gelişigüzel silah sıkma konusunu yazıyorum. Bu iş, bu şehrin kültürü değil. Aslında sanılanın aksine ulusal bir kültür de değil. Yıllar içinde memleketlerinden kalkıp bu şehre göç etmiş, yerleşmiş insanlar, belki de kendilerini ifade etmek adına silahlanmış ve basit bahanelerle bu silahlarını havaya sıkmayı adet haline getirmişler.

Geçen Ramazan Bayramı sabahı bu şehirde 15 Temmuz gecesi FETÖ’cü teröristlerin halkın üzerine sıktığı merminin daha fazlası bu şehirde havaya sıkıldı. Bırakın ilçelerin kenar mahallelerini, sırtlarını varoşlarını. İzmit şehir merkezinde evinin balkonuna çıkan silahının şarjörünü havaya boşalttı. İnsanlar silah seslerinden şaşkına döndü.

Makineli tüfekler, Keleş’ler, Sten’ler havaya sıkıldı. Hani “Tanksavar- uçaksavar eksikti” dersem abartmış olmayacağım.

Şimdi pazartesi sabahı  yine Bayram... Zaten ilimizin pek çok bölgesinde bayram seyran da beklenmiyor. Sürekli silah sıkışı var. Hele bahçe düğünlerinde, kız almalarında, sünnet çocuklarının konvoylarında Suriye toraklarında bir günde sıkılmayan mermi, bizim buralarda bir saatte sıkılıyor.

Silah oyuncak değildir. Silahtan çıkan mermi, leblebi değildir. Havaya sıkılan mermilerin yorgun geri dönüşünde bile masum insanlar ölebilir. Geçen bayram öncesi polis sözde halka broşürler dağıtarak bu işin önüne geçmek istedi. Ama olmadı. Polisin broşürünü okuyan, daha fazla mermi sıktı.

Şimdi OHAL dönemi. Artık, jandarma da sivil otoritenin emrinde. Bayram sabahı  bayram namazını kılıp, kurbanını kesmeye gidenlerin, kurbanını Allah rızası için kestikten sonra kendisini ibadet yapmış gibi değil de zafer kazanmış gibi hissedenlerin, bellerindeki ruhsatsız tabancayı çıkartıp havaya sıkmasına; evindeki pompalıyı, makineliyi balkonundan havaya sıkanlara  karşı  devletimiz, güvenlik gülerimiz acaba nasıl bir önlem alacaklar?

Son yıllarda bu şehirde çok fazla maganda mermisi sıkıldı. Ama bu nedenle bir kişinin gözaltına alındığını, yargılandığını, ruhsatsız silahına el konulduğunu duymadım, görmedim.

Bu şehre bu kültürü yerleştirmek istiyorlar. Bu şehri özellikle bayram sabahlarında savaş alanı haline getiriyorlar. Elbette hepsi yakalanamaz. Ama ibret için birkaç tanesi yakalansa, silahları ellerinden alınsa, cezaları verilse, bu işin önüne geçebiliriz. İlimizin yöneticilerinden bu çok vahim konu hakkında biraz çaba bekliyorum. Kötü bir şey olacak,  çok ağır yazılar yazacağım, kendi geleceğimden de korkuyorum.

 

Bu yazı toplam 2552 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum