1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca kişinin vergisi artacak, maaşı düşecek!
Milyonlarca kişinin vergisi artacak, maaşı düşecek!

Milyonlarca kişinin vergisi artacak, maaşı düşecek!

Milyonlarca asgari ücretli ve memurun vergisi artacak, maaşı düşecek.

A+A-
Memurlar, toplu sözleşme gereği temmuz ayında alacakları yüzde 3’lük zammı, vergi olarak devlete geri verecek. 5.5 milyon asgari ücretli ise Temmuz’da alacağı 51 liralık zammın, 24 lirasını Aralık’ta vergi olarak Maliye’ye verecek. Aynı durum 2 milyon memuru da etkileyerek maaşlarının düşmesine neden olacak.
Maliye Bakanlığı’nın, gelir vergisi dilimlerinde yaptığı ‘sınırlı’ artış, milyonlarca asgari ücretli ve memurun maaşında düşüşe neden olacak. Temmuz ayında asgari ücret net 949 liradan 1000, 55 TL’ye çıkacak. Brüt asgari ücret ise 1201 liradan 1273 liraya yükselecek. Böylece 5.5 milyon asgari ücretli, Aralık ayına gelindiğinde yüzde 15’lik vergi diliminden çıkarak yüzde 20’lik vergi dilimine geçecek. Türk-İş’in yaptığı tespite göre; asgari ücretlinin maaşı 24 lira azalacak. Bir başka ifadeyle Temmuz ayında maaşına 51 lira zam alan asgari ücretli, Aralık ayı maaşında 24 lira kayıp yaşayacak ve maaşı 976,46 TL’ye inecek. 
Türk-İş, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun belirlediği 2015 yılı ücretine itiraz etmiş ve muhalefet şerhinde de asgari ücretin Aralık ayında yüzde 20’lik vergi dilimine gireceği uyarısında bulunmuştu. Yine Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Mart ayında Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ücretliler üzerindeki vergi yükünün ağırlığına dikkat çeken bir rapor sunmuş, bu durumun düzeltilmesini istemişti. Raporda, “Türkiye’de gelir ve kazanç üzerinden alınan verginin yaklaşık üçte ikisi ücretliler tarafından ödenmektedir. İşçiler üzerindeki vergi baskısı, özellikle ‘özel indirim’ tutarının kalkması, ardından ücretliler lehine olan ayırım ilkesinden vazgeçilerek vergi tarifesinin teke indirilmesi ve çalışanların üçüncü dilimdeki gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranının yüzde 20’den yüzde 27’ye yükseltilmesi gibi nedenlerle artmıştır. İktisat öğretisinde “sabit gelirli” olarak tanımlanan ücretliler, vergi politikalarıyla “azalan gelirli” haline gelmiştir” denildi. 
Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum