1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mimarlarda kongre başladı, seçim yarın
Mimarlarda kongre başladı, seçim yarın

Mimarlarda kongre başladı, seçim yarın

Mimarlar Odası’nın 10. olağan genel kurulunda Başkan Füsun Yılmaz Deniz ve yönetimi yeniden aday oldu. Başkanlık ve yönetim seçimi yarın gerçekleştirilecek.

A+A-

YÜKSEK KATILIM

Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nin olağan genel kurul maratonu bugün başladı. Tarihi Taş Bina’daki kongrede yeniden aday olan Başkan Füsun Yılmaz Deniz konuşma yaptı. Kongreye eski CHP Milletvekili Hikmet Erenkaya, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu, Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi, Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Ahmet Özen, İç Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Kerem Toramangil, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, KSMMMO Başkanı Mustafa Taşpınar, Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Kopal ve Mimarlar Odası Genel Merkez Gözlemcisi Nizamettin Kaya katıldı.

DİVAN OLUŞTURULDU

Genel kurulun divan heyeti Mehmet Beşbıçak, Ezgi Özbek ve Mustafa Yılmaz’dan oluştu. Ardından da Başkan Füsun Yılmaz Deniz kürsüye geldi. Deniz, “65’inci yılını geride bıraktığımız Mimarlar Odası, kuruluşundan bugüne, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarının, imar ve kent problemlerinin takipçisi olmuş, kamu ve meslek yararını gözeterek gerektiğinde müdahalelerde bulunmuştur. Son zamanlarda maddi ve manevi desteği azalan meslek örgütümüz, zor zamanlar yaşamaktadır. Her fırsatta dile getirdiğimiz üzere odamız, dayanışma ve birlikteliği sağlayarak üye aidiyeti temelinde yükselmelidir ve bu hususta bizlerin, yani üyelerin desteği esastır” diye konuştu.

ZORLUKLARA RAĞMEN…

Deniz sözlerinin devamında şunları söyledi: “Bizler, iki yıl önce ortaya koyduğumuz hedeflerin büyük bir kısmını, ülke ve sektör olarak yaşadığımız beklenmedik olaylara rağmen başarmış olmaktan dolayı gururluyuz. Mimarlar Odası, Kocaeli'de, üye sorununu anlayan ve bu sorunlara çözüm üretme arayışında olan, kent yöneticileri ile diyalogları azami düzeyde olan bir meslek örgütü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 9’uncu dönem içinde mesleğimizi etkileyen önemli gelişmeleri arka arkaya yaşadık. Nisan 2018’de adına İmar Barışı denilen ancak bütün imar usulsüzlüklerini yasal hale getiren, mimara, mühendise, akla ve fenne sırt dönmeyi teşvik eden bir düzenleme yapıldı.

İMZALAR KALDIRILDI

Depremin 20. yılını geride bırakırken, mimarlık ve mühendislik bilimlerinden yoksun, kaçak yapıların sorumluluğu kullanıcısına bırakılarak kentlerimiz kaderine terk edildi. Bu konuda pek çok kez basın açıklamaları, toplantılar yaparak halkı bilinçlendirmek üzere çalışmalar yaptık. Yine Mayıs 2018’de, yapı ruhsatlarından proje müelliflerine ait imzalar kaldırıldı ve ruhsatlar proje müellifinin bilgisi olmadan düzenlenebilir hale geldi. Bu tebliğ sonrasında alınan yapı ruhsatları şubemiz tarafından kontrol edildiğinde birden fazla ilçede mimarın bilgisi dahi olmadan, sahte imza yoluyla yapı ruhsatları düzenlendiğini tespit ettik.

b93d2966-ddf7-4898-9e93-a9fd91c0b982.jpg

BÜRO TESCİL’İN ÖNEMİ

Bu düzenlemenin, müelliflik haklarına darbe vurduğu, proje müellifinin kontrolü dışında tasarım ve projelendirme süreçlerinin yaşanmasını mümkün hale getirdiği, sahteciliğin önünü açtığı su götürmez bir gerçekti. Bu gerçek, bizlere çalışmayan kontrol mekanizmasını aktif hale getirme zorunluluğunu bir kez daha gösterdi. Haksız rekabetin önlenmesi ve meslek dışındaki insanların mimari proje üretim sürecine dahil olmaması adına, Kocaeli sınırlarında bulunan tüm belediyeler, tapu müdürlükleri ve imar müdürlükleri ile sayısız görüşme yaparak büro tescil belgesinin önemini ve yasal zorunluluk olduğunu hatırlattık.

İŞSİZ MİMARLAR ARTIYOR

Mesleğimizin uygulamasında karşılaştığımız sorunlar her geçen gün artmaktadır. Yanı sıra mesleki anlamda maddi manevi kazanımlarımız her geçen gün azalmaktadır. Özellikle son birkaç yıldır süregelen derin ekonomik kriz ve inşaat sektöründeki darboğaz neticesinde, işsiz mimar sayısı günden güne artmakta ve proje ofisleri maliyetlerini karşılayamadığı için kapanmak zorunda kalmaktadır. Yaşadığımız zor zamanlar, bizlere mesleki dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatmaktadır

MESLEKİ GELİŞİME KATKI

İşsiz mimarlarımız asgari ücretin altında çalışmaya zorlanırken, çalışan mimarların sigortalarının dahi yapılmadığı bir ortamla karşı karşıyayız. Bu ortamda mesleki eğitimin sürdürülebilir olmasını sağlamaya önem gösterdik. İşsiz mimarların SGK kaydı kontrol edilerek oda aidatlarında muafiyet kazanmaları için önergemizi genel merkeze sunmak üzere çalışmalarımızın sürdüğünü söylemek işyerim. Yine işsiz mimar meslektaşlarımız için ücretsiz eğitimler düzenleyerek meslek içi gelişimlerine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

BAŞKANLIK SEÇİMİ YARIN

Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nin başkanlık seçimi yarın yapılacak. Seçimler yine Tarihi Taş Bina’da olacak ve saat 09.00’da başlayacak. Gebze ve Sakarya temsilcilik üyeleri ile birlikte toplam 1.246 üyenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Kongrede başkanın yanı sıra 7 yönetim kurulu üyesi, 5 denetim kurulu üyesi, 5 soruşturma ve uzlaştırma kurulu üyesi ile 19 üst kurul delegesi seçilecek.

DENİZ’İN LİSTESİ: Başkan adayı Füsun Yılmaz Deniz’in listesi Alper Dülger, Oya Kaya, Bora Altınışık, Gökhan Keskin, Vildan Ceco ve Fatih Keskin’den oluştu. Gülşah Toprak Poyraz, Neslihan Karabulut, Özge Ulusoy Ulugün, Rojbin Salhan Fidan, Ahmet Toprak, Mehmet Faruk Malçok ve Ömer Balta de yedek listede yer aldı.

 

wereyh.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.