1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Minibüsçülerin çok önemli çözüm önerisi
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Minibüsçülerin çok önemli çözüm önerisi

A+A-

Bu kentin bir numaralı sorunu ulaşım…

Bunu yazdım-yazıyorum, yazmaya devam edeceğim.

Ulaşımın önemli alt başlıkları var.

Şehir merkezine giren araç yoğunluğunu azaltmak, toplu taşıma hatlarını verimli hale getirmek, raylı- tekerlekli sistem entegrasyonu gibi başlıklar ivedilikle ele alınmalı.

Ana konulardan biri de şehir içi halk otobüsleri…

Orada sorun çok.

Araçların yenilenmesi, şoför- yolcu ilişkilerindeki sorunlar, güzergahlar, sefer sıklıkları ile disiplini ve hepsinden önemlisi ücret…

***

Memleketin ekonomik durumu malum…

Dışardan manipülatif darbeler, üretim ekonomisinin zayıflığı gibi nedenlerle zamlar aldı başını gidiyor. Ama minibüsçü zam istediğinde sıkıntı çıkıyor. İyi de içinden geçtiğimiz süreçte zam isteği kaçınılmaz. Öyle de oldu. Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt kısa bir süre önce basının karşısına çıkıp, zam istedi. Ne kadar zam istediklerini söylemedi. Sadece durumun vahametini anlattı.

Bir- Son bir yılda mazota yüzde 22 zam gelmiş.

İki- 550 TL’ye alınan bir lastik olmuş bin 50 TL.

Üç- Yedek parça ve bakım hizmetlerine da ortalama yüzde 30 zam gelmiş.

***

Mustafa Kurt, Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkan Vekili Ali Demirci, SS 5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Niyazi Yağız ile Başkan Vekili Hasan Pehlivanoğlu ile birlikte ziyaretime geldi. Ne kadar zam istediklerini sordum. Bir sordum, bin ah işittim; Kurt:

-Adem bey, zam istemiyoruz; nefes almak istiyoruz. Rakamlar ortada. UlaşımPark’a da verdik. Otursunlar incelesinler. Şehir İçi esnafı şu an asgari ücret kadar para kazanıyor, diyor

***

Başkan Mustafa Kurt ve yanındakiler zam rakamı telaffuz etmediler ama verdikleri artış oranlarına bakınca yüzde 25 dolayında bir maliyet artışı olduğu da görünüyor.

Elbette bu işin bir diğer boyutu da vatandaşın- yolcunun hakları, çıkar ve beklentileri. Onların bütçesi de hesaba katılmalı.

Hal böyle olunca ben yolcu tarifesine yüzde 10 ile 20 arasında bir zam yapılacağını tahmin ediyorum. Biliyorsunuz minibüsçülerin zam talebi yapılan son toplantıda komisyona gönderildi. Komisyon inceleyecek ve vereceği karar da UKOME’nin bir ay içinde yapacağı yeni toplantıda belli olur. O zaman ne zam verildiğini de öğrenmiş olacağız.

***

Fakat özel halk otobüsleri sahiplerinin yaşadığı sıkıntıların zamla çözülmesi mümkün değil.

Kalıcı bir çözüm lazım. Ben bu konuda umutlu olduğumu daha önce yazmıştım:

“Ekonomi bu haldeyken elbette minibüsçü esnafı zam isteyecek ve alacaklar da… Ama herkesin mutlu olacağı kazan&kazan formülü üretilebilir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve UlaşımPark başta olmak üzere tarafların böyle bir formüle kafa yoracağına inanıyorum.

Benim önerim lokomotifin Büyükşehir olduğu ama minibüsçülerin de eskiye oranla daha çok kazandığı, vatandaşın ise tramvaya ya da toplu taşıma aracına daha ucuza bindiği bir sistem.

“Böyle bir ihtimal var da neden uygulanmıyor” diye düşünebilirsiniz. Bence var. Sadece kitle psikolojisinin yönetilmesi ve hukuksal zorunluluklara uyacak bir prosedürün geliştirilmesi gerekiyor.”

***

Mustafa Kurt, benimle aynı yaşlarda; Kanlıbağ’da aynı mahallede büyüdük. Şehir içi konusunda nereden nereye nasıl geldiğini iyi bilirim. Oda ve kooperatif üyeleri için hep en iyisini istediğini ve çalıştığını biliyorum. Yazımda vurguladığım kalıcı çözüm meselesine o ve arkadaşları da inanıyor.

Kurt, “Biz kalıcı ve köklü çözümler istiyoruz. UlaşımPark esnafla belediyeyi orta bir noktada buluşturmak için kuruldu. Bugün baktığımızda UlaşımPark bizimle yarışıyor. Biz rekabet değil, ortak bir noktada birleşip işbirliği yapmak istiyoruz. Amacımız belediyenin, vatandaşın ve otobüsçü esnafın rahat edebileceği ortak bir yol oluşturmak” diyor.

Tam da bu…

Formülünü bulup tarafların ortaklaşacağı bir çözüm bulunmalı.

Ben, bu sürece destek vereceğimi şimdiden ilan edeyim. Çünkü böyle bir çözümde herkes kazanacak.

Okullar açılmadan bu iş bitmeli.

Bu yazı toplam 1740 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum