1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mısır karıştı, durulacak mı?
Mısır karıştı, durulacak mı?

Mısır karıştı, durulacak mı?

“Mısır Karıştı” haberleri dünya gündemine düştü. Aslında bu karışıklık bekleniyordu. Zira, Mısır’da yıllardan beri halkı ile örtüşmeyen bir idare söz konusudur. Mısır’ın bu güne kadar karışmamış

A+A-

“Mısır Karıştı” haberleri dünya gündemine düştü. Aslında bu karışıklık bekleniyordu. Zira, Mısır’da yıllardan beri halkı ile örtüşmeyen bir idare söz konusudur. Mısır’ın bu güne kadar karışmamış olması aslında şaşılacak bir durum. Sadece Mısır mı? Elbette ki hayır. Tunus’la başlayan öncü şokun artçı şokları Mısır’a sıçradı. Bu asırda diktatörlükle yönetilen hiçbir yönetim uzun süre ayakta kalamaz. Türkiye dışındaki birçok İslam ülkesi sıkıntılı. Halkı ile idaresi arasında kan uyuşmazlığı söz konusu.

Ajanslara düşen haberler şöyle:

“Viyana'da bulunan muhalefet liderlerinden Muhammed el Baradey de bu karışıklık sebebiyle ülkeye döndü ve şu an ev hapsinde tutuluyor.

Ahram Politik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Cemal Abdul Cevad, karşıt gösterilerin kritik bir nokta teşkil ettiğini, göstericilerin başarılı olması durumunda yönetimin pek çok noktada geri adım atacağını vurguluyor. Ortadoğu Araştırmaları Merkezi Başkan Yardımcısı Muhammed Mücahid ise gösterilerin Müslüman Kardeşler tarafından organize edildiğini, dolayısıyla katılımın çok sınırlı kalacağını öne sürüyor. Çok yoğun güvenlik önlemleri alan güvenlik birimleri, büyük yürüyüşleri engellerken, başkent Kahire ve Süveyş kentinde küçük çaplı gösteriler düzenlendi. Sina Yarımadası'ndaki El Ariş kentinde ise gösteri düzenleyen Bedevilerden bir kişi hayatını kaybetti.

Göstericilerden şu ana kadar tutuklananların sayısının 1. 000'i geçtiği, bu sayının artabileceği belirtiliyor. Mısır borsası ise yüzde 10'luk bir gerilemeyle tarihindeki en büyük düşüşlerden birini yaşıyor. Uzmanlar, borsanın hızlı düşüşü, Mısır para birimi poundun değer kaybetmesi, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e yakın bazı işadamlarının ülkeyi terk etmeye hazırlandıkları yönündeki haberlerin en az gösteriler kadar yönetim için tehdit oluşturduğunu vurguluyor.

Ülkenin en güçlü muhalif hareketi olarak değerlendirilen Müslüman Kardeşler ilk kez gösterileri desteklediğini açıkça belirtirken, dün yurtdışından Mısır'a dönen Nobel ödüllü eski Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradey ise Artık Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in emekliye ayrılma zamanının geldiğini söyledi. Baradey, kurulacak muhtemel bir ara hükümete de başkanlık edebileceğini açıkladı.

Ancak Baradey'in uzun yıllar Mısır dışında yaşaması, ABD ile çok yakın ilişkileri ve yaşantısı, Mısırlılar arasında popüler olmasını engelliyor. Ülkenin diğer önemli partileri Vafd ve El Gad de gösterilerde varlığını hissettiriyor. Muhalefet, gençlerin hem gösterileri örgütlemede hem de yürüyüşlerde çoğunluğu oluşturmasının, Tunus benzeri bir başarıyı mümkün kılabileceğini öne sürüyor. Bu arada Cemal Mübarek ve ailesinin yurtdışına kaçtığı yönündeki haberler Mübarek ailesi tarafından yalanlanmazken, uzmanlar, hem baba hem de oğul Mübarek'in ortalıkta fazla görünmeyerek durumun yumuşamasını beklediğini vurguluyor”

Değerli dostlar, hiçbir idare, halkına zulm etmek için vücud bulmaz. Bir şekilde vücud bulsa da süreç içerisinde yıkılması mukadderdir. Yapılacak tek şey, çağın icaplarına uygun idareler meydana getirmek ve halkı “özne” kabul eden bir anlayışı hakim kılmaktır. Bunun gerçekleşmesi için de karışıklıktan sonra suların durulması gerekir. İşte bu karışıklık, suların durulacağının habercisidir. Nitekim, Mısır’da olan budur. Zaten, sular karışmadan durulmaz ki.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.