1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Mithat Ağa gerçeği ve en önemli mesajı
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Mithat Ağa gerçeği ve en önemli mesajı

A+A-
Hani derler ya dostluklar, iyi ilişkiler kavgayla başlar diye. 2006 yılında Futbol İl Temsilciliği görevine gelen Mithat Ağa ile belli bir süre yıldızımız barışmadı. Maç takvimleri ve statülerde gördüğüm eksiklikler ve hatalarla ilgili kendisini sıkça eleştirdim. Üstlendiği görev çok zorluydu, belli bir bocalama dönemi yaşadı. Ancak ilerleyen yıllarda tecrübe kazandıkça hatalarında ders çıkardı ve doğru işler yaptı. Dikkat edersiniz çok uzun bir süredir kendisiyle ilgili olumsuz bir eleştiride bulunmadım. Çünkü bir işini çok iyi yapıyor. Kendini geliştirdi, işin erbabı noktasına geldi. Tam 9 yıldır Kocaeli gibi amatör futbol potansiyelinin en yoğun olduğu ilde futbolun patronluğunu yapabilmek herkesin harcı değil. Son seçimin ardından görev süresi 2016 Temmuzunda bitecek ancak kendi istemezse inanıyorum kulüpler onun devam etmesini arzu edecektir.  80’li yıllarda Bahri Gök Ağabey sanıyorum 10 yıl bu görevi yapmıştı. Sevgili Ağa böyle giderse Bahri Baba’yı da geçecek, kentin en uzun süreli görev yapan futbol il temsilcisi olacak. Bundan sonra da bu kadar uzun süreli görev yapacak birinin gelebileceğine pek ihtimal vermiyorum. 

DÜRÜSTLÜĞÜNE, ADİL OLMASINA KİMSE LAF EDEMEZ
 Ağa’yı öne çıkartan, daha doğrusu kulüplerin takdirini almasındaki en önemli faktör dürüstlüğü, adil olması. Kimsenin bunlardan yana bir kuşkusu yok. Mithat Ağa herkes gibi eksik veya hata yapabilir ama asla bilerek yanlış yapmaz, kulüpler arasında ayırımda bulunmaz. Kimse ondan kıyak bekleyemez. Çünkü o tabir yerindeyse babasını tanımaz.   30 yıllık meslek hayatımda çok sayıda futbol il temsilcisiyle çalıştım. İz bırakanlar, çok önemli hizmetler yapanlar da gördüm, bu görevin altında ezilenler de. Mithat Ağa için işini en çok seven ve en fazla çalışanlardan biri diyebilirim. Düşünün ki fahri olarak yani bir maaş olmadan yapıyor bu görevi. Ancak her türlü özveriyi gösteriyor. Zamanının önemli bir bölümünü futbol il temsilciliği görevi için harcıyor. Geçmişte birçok il temsilcimizin diğer taban birlikleriyle veya basınla ciddi çatışmalar yaşadığı olmuştur.  Mithat Ağa’yı farklı kılan özelliklerinden biri de herkesle uyumlu çalışmasıdır. Sadece ASKF değil, tüm taban birlikleriyle, basınla ilgilileri çok iyidir. Özetle, Mithat Ağa kentin gelmiş geçmiş en uzun süreli görev yapan ve iz bırakan futbol il temsilcisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bize de kendisini alkışlamak kalıyor. 

EN ÇOK ÜZÜLDÜĞÜ, SIKINTI YAŞADIĞI KONU 
Hazır Ağa’dan söz etmişken, dünkü gazetemizde yer alan röportajındaki en önemli mesajıyla ilgili de bir şeyler yazmak isterim. Ağa en büyük sıkıntısının, üzüntüsünün ligden çekilmeler olduğu vurgusunu yaparak kulüplere, “Katılmayacağımız kategoriler için form doldurmayın” çağrısı yapıyor. İlimizde özellikle küçük yaş gruplarında katılacağım deyip daha lig başlamadan veya lig devam ederken çekilen çok sayıda takım var. Bu durum ligleri adeta alt üst ediyor. Bazı gruplardan fazlaca fire olunca kimi takımlar sezonu az maçla geçirmek zorunda kalıyor. Ağa röportajında rakamlar bilgiler aktarmış. Geçen sezon tam 65 takım çekilmiş ve bu yüzden 492 maç oynanamamış. Bu sayı çok fazla. Diğer illerde bu derecede bir tablo olduğunu sanmıyorum. Bir yıl sonra lige alınmama gibi cezalarla bunun önüne geçmek mümkün değil. Daha doğrusu ceza doğru, sağlıklı bir yöntem değil.  Kulüp yöneticileri duyarlılık gösterecek, katılmayacağı kategori için başvuru formu doldurmayacak. Bu kadar basit. 

YILDA 500 MAÇ OYNANMIYOR; BU ÇOK FAZLA 
Geçenlerde köşemde bir istatistik bilgisi vermiştim. Türkiye ve Kocaeli’nde bir yılda futbolcunun oynadığı maç ortalamasıyla ilgili rakamları iletmiştim. Türkiye’de ortalama 12.8, ilimizde ise 14.6’ydı. Hep hava atıyoruz, övünüyoruz Türkiye’nin en fazla maç oynatan kentlerinden biriyiz diye. Ortalama baktığımızda sadece 2 puanlık bir artış söz konusu ki, bu bize yakışan, bizden beklenen boyutta değil. Bizim ortalamamızın çok daha yüksek, Türkiye’nin çok üzerinde olması gerekir. İşte bu noktada ortalamamızı düşüren Mithat Ağa’nın altını çizdiği ligden çekilmeler. Oynanmayan 500 maçtan söz ediyor Mithat Ağa. Bunların oynandığını düşünün ortalamamız iki puan artıyor, 16’ya çıkıyor. Başka anlamda Türkiye ortalamasının 3.5 puan üzerine çıkıyoruz. Bizim sayemizde Türkiye ortalaması da doğal olarak artacaktır. Bunu sağlamak kulüplerimizin elinde.  
Buradan uyarımızı, çağrımızı yapalım. Yeni sezon yaklaşıyor.  Lütfen katılım formunu doldururken yer almayacağınız kategoriyi işaretlemeyin. Sonradan karar değiştirdiniz diyelim. Ligler başlaman önce tertip kuruluna katılıyoruz veya katılmıyoruz diye dilekçe verirseniz de sorun yok. Bu kadar basit bir işlem. Dilerim ki, kulüplerimiz Ağa’nın hassasiyetle üzerinde durduğu bu konuda gereken duyarlılığı gösterir. Seneye çekilen takım sayısı ve oynanmayan maç sayısı mümkün olduğunca aza iner. 
Bu yazı toplam 382 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.