1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Mitingler ve sandık da birkaç seçime bitecek
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Mitingler ve sandık da birkaç seçime bitecek

A+A-
Doğuracağı sonuçları Türkiye’nin geleceğini belirleyecek olan çok önemli, üstelik sonuçları çok net olarak kestirilemeyen büyük ve heyecanlı bir seçime gidiyoruz. 
7 Haziran genel seçimleri, Türkiye’nin siyasi tablosunu, mevcut siyaset aktörlerini de çok etkileyecektir. Bazı siyaset aktörleri için bu seçimler, belki de son seçim olacaktır. 
7 Haziran’da ortaya çıkacak sonuçlara göre bugün için çok önemli, çok güçlü gibi görünen kimi siyasi liderlerin siyaset sahnesinden çekilmesi, şimdilik adı hiç ortada olmayan kimi yeni isimlerin bu seçimlerle birlikte ön plana çıkması kaçınılmazdır. 
Tabii, 7 Haziran seçimleriyle birlikte Türkiye’de başka bazı değişiklikler de yaşanacaktır.
…………
Dikkat edin.. Her genel ya da yerel seçimin sokaktaki havası, bir önceki seçime göre daha düşük profilli oluyor. Siyasetin zirvesinde liderler birbirlerini adeta yiyorlar. Her şey söyleniyor, karşılıklı her türlü hakaret yapılıyor. Ama bizim şehrimizde ve daha birçok şehirde sokağa çıktığınızda siyasetin zirvesindeki bu gerginliği göremiyorsunuz. Farklı siyasi görüşten insanlar, 7 Haziran’da farklı siyasi partilere oy verecek insanlar kendi aralarında şakalaşabiliyorlar. 
Siyasi liderler, kimi parti yöneticileri, kimi adaylar 7 Haziran seçimlerini kendileri için “Olmak ya da olmamak” meselesi olarak görürken, sıradan insanlar gelişmeleri dikkatle takip etmekle birlikte, seçimleri çok da umursamıyorlar. 
Bundan 25-30 yıl öneki seçim dönemlerinde ortam çok daha farklı olurdu. Daha çok gürültü patırtı, geceleri sabahlara kadar devam eden siyasi toplantılar, karşılıklı öfke ve hakaret kusan açıklamalar olurdu. Farklı partilerden adaylar, partililer sokaklarda karşılaşıyorlar. O farklı partilerin liderleri, ülkenin farklı kentlerinde, meydanlarda birbirlerine ağza alınmayacak sözlerle hakaret etmiş, suçlamış, eleştirmiş. Ama şehrin sokağında karşılaşan farklı siyasi görüşlerin savunucuları birbirlerine saygı ile selam veriyorlar. 
Özellikle kentimiz, bu seçim döneminde- aman nazar değmesin-  çok olgun bir demokrasi şöleni yaşıyor. Şehir kirletilmiyor. sokaklarda çok fazla gürültü patırtı yok.. Şükürler olsun, daha en küçük bir kavga olayı da yaşanmadı. 
Toplum değişiyor.. Her insan için hayatın zorlukları, bu zor hayat şartları içindeki geçim mücadelesi,  çok büyük bir seçimde ortaya çıkacak sonuçlardan daha büyük önem taşıyor. 
…………
Kıraathane toplantıları, artık evlere girdi. Siyasette propagandanın, kendini tanıtmanın en önemli unsuru sosyal medya oldu. 
Önümüzdeki bir ya da birkaç seçim sonra, göreceksiniz bu meydan mitingleri de olmayacak. Dünyanın demokrasi açısından gelişmiş ülkelerinde böyle önemli seçimler öncesi ülkeyi yönetmeye talip siyasi partilerin liderleri televizyon ekranlarında birlikte halkın önüne çıkıyorlar. O ülkenin güvenilen, tarafsızlığından kuşku duyulmayan, yakala veya düşman kimliğine bürünmemiş gazetecileri, siyasi liderleri hep birlikte sorguluyorlar. Seçimler, televizyon ekranlarındaki bu saatler süren ve bütün seçmenlerin dikkatle dinlediği toplantılarda kazanılıyor veya kaybediliyor.
İddialı siyasi liderlerin birlikte katıldığı televizyon programlarında liderlerin güvenilirliği ya da güvenilmezliği, anlık olarak ölçülebiliyor. Belki ülkenin birkaç büyük kentinde, birkaç tane meydan mitingi yapılıyor. Geri kalan bütün siyasi propaganda televizyonlara taşınıyor. Bizdeki gibi liderler kendilerine yakın televizyon kanallarında, kendilerinin önünde el pençe divan duran sözde gazeteciler karşısında tek tek mülakat vermiyor. Bu tür programlar son derece anlamsız. Dört lider, beş lider birlikte halkın önüne çıkıyorlar. Bu düzene geçildiğinde meydan mitinglerinin de bir anlamı kaymayacak ve kendiliğinden ortadan kalkacak.
……….
Eskiden 10 yılda bir nüfus sayımı yapılır, insanlar evlerine hapsedilirdi. Vatandaşlık numarası sisteminin yaygınlaşmasıyla bu çağdışı nüfus sayımı ortadan kalktı. Artık vatandaş ile devlet arasındaki pek çok yazışma bilgisayar üzerinden yapılıyor. Geçen gün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık anlattı. Kendi bakanlığında bir sistemi tamamlamak üzereymiş. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında, kağıt üzerinden her türlü yazışma, evrak getir-götür işlerini ortadan kaldıracak, bakanlığın bütün işlemlerinin elektronik posta üzerinden yapılacağı bir sistemi yakında ilan edeceklermiş. 
Türkiye 7 Haziran seçimlerine giderken vatandaşın kafasındaki en önemli kaygılardan biri, seçim gecesi sandıklarda oy sayımında hile yapılıp yapılmayacağıdır. Ben Türkiye’de seçimlerin her zaman adil ve lekesiz yapıldığına inanırım. Ama insanların bir kağıt oy pusulasına mühür vurup, sandığa attığı bir sistemde,  teorik olarak hile yapma imkanının bulunduğunu da kabul etmek gerekir. 
Belki önümüzdeki 1-2 seçime yetişmez. Ama göreceksiniz, en geç 3-4 büyük seçim sonra, Türkiye’de insanlar, kağıt oy pusulasına mühür basmayacaklar. Herkes, bilgisayarda elektronik posta ile oyunu kullanacak. Ya da en azından, optik okuyuculara uygun kartlar üzerine işaret konularak oy atılacak ki, sayım işleminde insan unsuru ortadan kalkacak. Hiç kimsenin sonuçlarına itiraz edemeyeceği iletişim ve bilişim sektörünün bütün nimetlerinin kullanıldığı seçimler yapabilir hale geleceğiz. 
……….
Hiçbir koşulda, bu ülke için, bu ülkenin geleceği için kaygı duymamanız, hiçbir sonuçta  çok büyük hayal kırıklıkları ve umutsuzluk içine düşmemeniz gerekiyor.. Kim ne derse desin. Bir yandan bazı sorunlarımız, sıkıntılarımız artıyor olsa da bir yandan da çağdaş dünyanın izinde ister istemez ilerliyoruz. 
7 Haziran genel seçimleri, bütün liderlerin hemen hemen her kerte meydan mitingleri yaptığı, hala kağıt oy pusulasına mühür vurularak tercihlerin belirtildiği son seçimlerden biri olacaktır. 
Mevcut bazı siyaset aktörlerinin son seçimi olacaktır. Her büyük seçimle birlikte, siyaset ve demokrasi kültürümüz kim ne derse desin biraz daha olgunlaşmaktadır. Bundan sonraki genel seçimlerin bugünkü gibi öyle 20-25 partili olması da mümkün değil. Seçimlerde daha fazla siyasi ittifaklar göreceğiz. Hemen herkesin ağzı bir hayli yandı. 7 Haziran seçimleri, yüzde 10’luk Türkiye barajının geçerli olduğu son seçim olacaktır. Çok büyük olasılıkla, en fazla 2 seçim sonra Türkiye ister istemez her siyasi partinin adaylarını ön seçimle belirlediği gerçek demokrasiye de ulaşacaktır. Liderler, birlikte televizyon ekranlarından halkın önüne çıkıp, tartışmaktan kaçamayacak hale gelecektir. 
Siz kararınızı verin, 7 Haziran’ı bekleyin ve o gün gidip oyunuzu kullanın. Sonuç ne olursa olsun, Türkiye 8 Haziran sabahına farklı ve bugünden daha iyi koşullara sahip olarak ulaşacaktır. Bu konuda da müsterih olun.
Bu yazı toplam 334 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum