1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Mitingse bu kadar olur
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Mitingse bu kadar olur

A+A-
Önce birkaç sorum var: 
Türkiye’de siyasi parti liderleri, insanları, üstelik kendilerini seven, tutan, kendilerine oy veren kitleleri miting alanlarında saatlerce bekletmekten özel bir zevk mi alıyorlar? 7 Haziran seçimleri öncesinde İzmit’te düzenlenen mitinglerden sadece birinde, HDP mitinginde Demirtaş tam ilan edilen saatte Perşembe Pazarı alanında oldu. Cumartesi günü Başbakan Davutoğlu da insanları bekletti, bence ayıp etti.
Özellikle Başbakan ve Cumhurbaşkanı geldiğinde, bu kentte alınan aşırı güvenlik önlemlerinin insanları nasıl sıkıntıya soktuğunu, nasıl büyük bir işkenceye dönüştüğünü, acaba sayın liderler  bilmiyorlar mı?..Cumartesi günü Başbakan’ın mitingi var diye, İzmit’te insanlar bırakın arabayla bir yerden bir yere gitmeyi, yürüyerek bile gidecekleri yere ulaşamadılar. Bu işkenceyi bizzat yaşayanlardan biriyim. Yolları emirle kesen polisler bile, vatandaşa hak verdiklerinden olsa gerek, yüzlerine sövenlere ses çıkartamadılar.
…………..
Evet, gelelim cumartesi günkü AKP mitingine. Bu dönem,  Kamalak-Destici ortaklığındaki “Milli İttifak”,  HDP Genel Başkanı Demirtaş, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu mitinglerine gittim. Çarşamba gününe rastladığı için MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin mitingini izleyemedim. Başbakan Davutoğlu’nun katıldığı AKP mitingi, daha önce aynı alanda yapılan bütün mitingleri birkaç kez katlayacak kadar görkemliydi. 
Miting alanlarındaki kalabalıkların, doğrudan seçim sonucunu gösterdiğini düşünmem. Ama, taraflı tarafsız herkes kabul etmek zorundadır ki, AKP teşkilatları miting organizasyonunda  çok iyi. Yine kabul etmek lazım ki, bu kentte AKP’yi seven, güvenen çok geniş bir kitle var. Üstelik bunlar sıradan insanlar. Cumartesi günü Perşembe Pazarı alanında gerçekleşen miting, kuşkusuz seçime iki hafta kala AKP teşkilatları için büyük moral, rakipleri açısından da tam tersine moral bozukluğu nedeni olmuştur. 
İktidar patisi teşkilatlarının, rakiplerine göre çok önemli avantajları var. Devletin bütün gücü, bu kentteki bütün yerel yönetimlerin gücü, miting organizasyonları için çok önemlidir. Kimse kalkıp, “AKP  dışarıdan adam taşıdı” demesin.. Kentin her köşesinden cumartesi günü Başbakan Davutoğlu’nu görmek ve dinlemek isteyenleri bir şekilde miting alanına getirmeyi başardılar. Bazı toplu taşıma hatlarında kooperatifler bütün araçlarını partinin emrine tahsis ettiği için, vatandaş minibüs bulamadı. Zaten minibüs bulup binse, bütün yollar da kapalıydı. 
………..
İlker Akşit ile birlikte saat 15.30 sıralarında miting alanına gittik. Mehmet İpşiroğlu şahittir, cumartesi günü Perşembe Pazarı alanına ilk gelen kişilerden biriydim. Diğer partilerin mitinginde Perşembe Pazarı alanı küçültülmüştü. Cumartesi günü ise farklıydı. Miting alanında her an kaldırılmaya hazır bariyerler vardı. Tanıdığım teşkilat mensuplarından aldığım bilgiyi aktarıyorum. AKP’liler, bu mitinge gelecek insan sayısı konusunda çok iddialıydı ama, hedefe ulaşılabileceği konusunda kaygı da taşıyorlardı. Öyle sanıyorum ki, alana yeterince insan gelmezse, o ortaya çekilen bariyer kullanılacak, alan daraltılacaktı. Ama insanlar sel gibi aktı. 
Saat 16.00’ya kadar polis bir kişiyi bile alanın içine almadı. İlker’le çevreyi dolaştık. Ağaçların altı daha o saatte dolmuştu. Davutoılu için, sıradan vatandaşlar, emekliler, orta halli ve yoksul insanlar kopup gelmişlerdi. Hepsi heyecanlıydı. Başbakan, Sakarya mitinginden saat 17.00 gibi ayrıldı. Helikopterle İzmit’e geldi. Helikopter, şöyle miting alanının üzerinden bir geçti. Başbakan Perşembe Pazarı alanında kürsüye çıktığında saat 19.00’u bulmuştu. 
Ama miting gerçekten muhteşemdi. Perşembe Pazarı alanı taştı. Adalet Köprüsü, Bulvar, çevredeki bütün yollar, caddeler her taraf insanla doluydu. Çok fazla kadın vardı. Sevdalı, inançlı, seçim kazanma hırsıyla dolu insanlar gördüm..
Önceki seçim dönemlerinde, Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olarak İzmit Perşembe Pazarı alanında düzenlediği mitingleri de izlemiştim. Erdoğan’lı mitingler cumartesi günkünden daha görkemliydi. Daha kalabalıktı. Ama 7 Haziran seçimleri dönemi, üstelik ilimizde bu denli hareketsiz, sönük geçerken; diğer siyasi parti liderlerinin aynı alandaki mitingleri önümüzde örnek olarak dururken, cumartesi günkü mitingin görkemini, muhteşemliğini hiçbir sözle küçültemezsiniz. 
Öyle sanıyorum ki, parti teşkilatlarının beklentisinin bile üzerine çıkıldı. Hem çok büyük kalabalık, hem çok büyük bir coşku vardı. Başbakan’ın Sakarya mitingini televizyondan izledim. Adapazarı’nda sesi kısık olan Başbakan’ın sesi, Perşembe Pazarı alanında o muhteşem tabloyu görünce açıldı. 
………
Mitingdeki konuşmanın içeriğine girmenin anlamı yok. Her lider, kendisine bir miting üslubu buldu, her kentte aynı şeyleri söylüyor. Davutoğlu, İzmit’te çok yeni, çok farklı şeyler söylemedi. Başbakan’ın Perşembe Pazarı alanında Kocaeli’den istediği “11 milletvekili” elbette gerçekleşmez. Yerel seçimlerde 13-0 oldu ama, genel seçimde 11-0’ın matematiği yok. Ama cumartesi günü Perşembe Pazarı alanında şu gerçekleri açıkça gördük. 
Teşkilatları en çalışkan, en başarılı parti AKP’dir. Bu kentte kim ne derse desin, uzak ara öndeki parti AKP’dir. Diğer partilerin kendi içinde milletvekili adayları bile birbirleriyle sık sık tartışırken, teşkilat veya örgütleri çalışmaktansa dedikodu üretip yan gelip yatmayı tercih ederken, AKP teşkilatları müthiş bir inanç ve hırsla bu seçim olayının içindedir.
Bir büyük seçim öncesi, bir siyasi parti İzmit Perşembe Pazarı alanında miting yapıyorsa, bu miting parti teşkilatlarına ve partinin sevdalılarını moral vermeyi hedefliyorsa, o miting ancak bu kadar görkemli olabilir. 
Bu yazı toplam 368 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.