1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mobese sistemi çok gecikmeyecek
Mobese sistemi çok gecikmeyecek

Mobese sistemi çok gecikmeyecek

Pazar günü “Bir iş daha gecikiyor” başlığıyla Kocaeli’nin sekiz ilçesinde kurulması planlanan kameralı takip sisteminin ihalenin iptal edilmesi sebebiyle gecikeceğini yazmıştım. Dün valimiz Ercan Topac

A+A-

Pazar günü “Bir iş daha gecikiyor” başlığıyla Kocaeli’nin sekiz ilçesinde kurulması planlanan kameralı takip sisteminin ihalenin iptal edilmesi sebebiyle gecikeceğini yazmıştım. Dün valimiz Ercan Topaca telefonla arayarak bu konuyla ilgili bazı ayrıntıları anlattı.

İzmit, Derince, Körfez ve Gebze dışındaki sekiz ilçemizde yapılacak kameralı takip sisteminin ihalesi toplu bir şekilde yapılmış. İşin büyüklüğü nedeniyle ihaleye çok az sayıda firma girme hakkı kazanmış. Gerekli rekabet ortamı sağlanmayınca beklenilenin üzerinde fiyat teklifleri gelmiş. Valilik bu ihaleyi iptal etmese, mahkemelerden iptal kararı çıkma olasılığı da varmış.

Yapılacak yeni ihalede kablolama ve kamera yerleştirme işleri ayrı tutulacakmış. Bu ihaleye daha fazla firmanın katılması, işin toplam bedelinin de düşmesi bekleniyor. En çok 3-4 aylık bir gecikme söz konusu. Bu ilçelerde kameralı takip sistimenin tamamlanmasıyla, İstanbul’dan sonra sistemin tüm ile yayıldığı ikinci şehir Kocaeli olacakmış.

Vali Topaca bu konuyu aktarırken “Bir iş daha” sözümden yola çıkarak diğer işler konusunda da bilgi verdi. D-130’un çok kısa sürede tamamlanacağını, Sapanca Yolu ile ilgili pürüzlerin giderildiği, işin planlandığı gibi ilerlediğini söyledi. Cengiz Topel Havaalanı’nın hazır olduğunu artık uçak beklendiğini belirtti. Sayın Topaca sadece Yahya Kaptan Spor Salonu ile ilgili gecikmeye çok fazla müdehale edemeklerini söylüyor. Eski ihale kanuna göre yürütülen bu inşaatta müteahhit ile ilgili pürüzler işin çok yavaş ilerlemesine neden oluyormuş.

Valimizin kararlılıkla işleri takip ettiğini zaten biliyordum. Fakat bizim ilimizde işlerin yürümesini engelleyecek çok fazla faktör var. Umarım tüm engeller aşılır, gerçekten şehrin ihtiyaç duyduğu bu projeler kısa sürede tamamlanır...

Bırakın gençler yarışsın

AKP'nin yetkilileri “Demokrasi”den lafa girdiklerinde çok ileri söylemlerde bulunuyorlar. Aynı şekilde gençlerin siyasete girmesi, gençlerin siyasette etkili olması konusunda da söylemlerine baktığınızda çok iddialı, çok ileri sözler söylerler.

Ama iş pratikteki uygulamaya geldiğinde, ilçe gençlik kolları kongrelerinde bile parti içinde yarışa izin vermiyorlar. AKP'nin ilçe gençlik kolları kongreleri devam ediyor. Partinin çok sayıda genç üyesi var. Partide söz sahibi olmak, gençlik kolları yönetimlerine girmek, ilçe başkanı olmak istiyorlar.

Ama bütün kongrelere partinin üst kurulları, tepedeki isimlere müdahale ediyorlar. Derince kongresinin birkaç listeli olması bekleniyordu. Çocukları çektiler kenara, tek listede birleştirdiler. Kandıra kongresinde de iki liste ortaya çıkmış. AKP'li yetkililer yine “Olmaz” demişler. Ama bu defa Kandıra'daki rakip gençleri birleştirememişler. Bakmışlar ki kongrede iki liste, iki başkan adayı yarışacak, kongreyi ertelemişler.

İlçe gençlik kolları kongresinde iki liste, üç liste çekişse ne olur? Bu gençlerin hepsi partili. Hepsi seçim döneminde partileri için çalışmış. Şimdi parti içi demokrasi kuralları içinde yönetime talip oluyorlar. Ama gençler bilmez, büyükler bilir mantığı var. Mutlaka müdahale ediliyor. İki listeli gençlik kolları kongresine izin verilmiyor.

Bu tabloyu, il kongrelerinde, ilçe kongrelerinde hep görüyorduk. Ama gençlik kolları kongrelerine kadar inmiş olması, bütün gençlik kolları kongrelerine bu şekilde müdahale ediliyor olması hoş değil. AKP'liler demokrasi ve gençlerin siyasete katılımı konusundaki kendi söylemlerini çiğniyorlar.

Piyasalar da sakin karşıladı

Türkiye geçen Cuma günü akşam saatlerinde, piyasalar kapandıktan sonra, Cumhuriyet Tarihi'nin en olağanüstü gelişmelerinden birini yaşadı.

Genel Kurmay Başkanı ile birlikte, üç kuvvet komutanı görevlerinden istifa ettiler, emekliliklerini istediler. Bu istifalar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en üst seviyedeki komutanları ile siyasi iktidar arasında çok ciddi görüş ayrılığının işaretiydi.

Yakın geçmişi hatırlayın, Türk Silahlı Kuvvetleri internet sitesinde iki paragraflık hükümet karşıtı bir duyuru yayınlansa, her şey birbirine girerdi. Ekonomi sarsılır, Borsa dibe vurur, TL değeri hızla düşerdi.

Cuma günü akşam saatlerinde komutanlar istifa etti, iki saat sonra yeni atamalar yapıldı. Türkiye, olağanüstü bir olay yaşamış, ama kısa süre içinde her şey yoluna girmişti.

Dün de Türkiye'de piyasalar oldukça sakindi. Yüksek Askeri Şura toplandı. Hiçbir olağanüstü olay yaşanmadı.

Türkiye'de demokrasi rayına oturuyor, sivil iktidar iradesinin her şeyin üstünde olduğunu artık herkes ister istemez kabul etmek zorunda kalıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.