1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Mobilyada 2,4 milyar dolarlık ihracata imza
Mobilyada 2,4 milyar dolarlık ihracata imza

Mobilyada 2,4 milyar dolarlık ihracata imza

Türk mobilya sektörünün geçen yılki mobilya ihracatı, bir önceki seneye göre yüzde 8,2'lik artışla 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşti

A+A-
Son 10 yıllık dönemde ihracatta büyük atak yapan Türk mobilya sektörü, geçen yıl 2,4 milyar dolarlık ihracata imza attı.  "2023 Vizyonu" kapsamında 10 milyar dolar ihracat hedefi biçilen Türk mobilya sektörü, bu hedefine emin adımlarla ilerliyor. Ülkenin dış ticaret fazlası veren sektörlerinden biri olan mobilya endüstrisi, girişimci ve sürekli yeni pazarlar keşfeden yapısı sayesinde geçen yıl ihracat performansını, yüzde 8 oranında arttırarak dünya sıralamasında 13'üncü sıraya yükseldi.  TÜİK verilerine göre, Türkiye'nin 2013 yılında 2 milyar 237 milyon 247 bin dolar olan mobilya ihracatı, 2014'te yüzde 8,2'lik artışla 2 milyar 421 milyon 267 bin dolara ulaştı.  Ürün grupları bazında en fazla ihracat 787 milyon 653 bin dolarla koltuk, kanepe ve sandalye gibi ürünleri kapsayan oturmaya mahsus mobilyalar kaleminde gerçekleştirildi. Bu ürün grubunu 132 milyon 587 bin dolarla şilte mesnetleri, yatak takımı ve benzeri eşya, 44  milyon 500 bin dolarla tıpta, cerrahide, dişçilikte, veterinerlikte kullanılan mobilya, 1 milyar 456 milyon 527 bin dolarla diğer mobilyalar ve bunların aksam parçaları izledi.  
İHRACATIN YÜZDE 50'Sİ İSTANBUL VE BURSA'DAN 
Sektör ihracatına en fazla katkı veren iller Türk ekonomisinin lokomotifi İstanbul ve mobilya endüstrisinin kalbi konumundaki Bursa oldu. Bu iki kent toplam mobilya ihracatının yaklaşık yüzde 50'sini karşıladı.  İstanbul, 2014'te 651 milyon 898 bin dolarlık mobilya ihracatına imza attı. Bu kentten yapılan dış satım bir önceki yıla göre yüzde 13'lük artış gösterdi.  İkinci sıradaki Bursa'dan 541 milyon 54 bin dolarlık dış satım yapılırken, bunu 372 milyon 268 bin dolarla Kayseri, 153 milyon 836 bin dolarla Ankara, 105 milyon 249 bin dolarla İzmir, 70 milyon 91 bin dolarla Kocaeli, 66 mlyon 751 bin dolarla Şanlıurfa, 66 milyon 302 bin dolarla Gaziantep, 42 milyon 854 bin dolarla Hatay, 21 milyon 239 bin dolarla Konya, 20 milyon 190 bin dolarla Denizli takip etti.  Sektörün en büyük pazarı konumundaki Irak'a geçen yıl gerçekleştirilen ihracat, bir önceki yıla göre yüzde 5,7 oranında artarak 481 milyon 156 bin dolar oldu. İkinci büyük pazar olan Libya'ya yapılan ihracat ise yüzde 20'lik azalışla 189 milyon 758 bin dolara düştü. Azerbaycan 177 milyon 963 bin dolarla üçüncü sırada yer alırken, Almanya 149 milyon 202 bin dolarla dördüncü, Fransa 118 milyon 991 bin dolarla beşinci oldu. 
"ARTIK, TÜRKİYE BİR MOBİLYA ÜRETİM ÜLKESİDİR" 
İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mobilya sektörü olarak 2014'teki ihracat başarılarını girişimci ve sürekli yeni pazarlar keşfeden bir yapıya sahip olmalarına borçlu olduklarını söyledi.  Ekonomi Bakanlığının UR-GE desteklerinden en fazla istifade eden sektörlerden biri olduklarını aktaran Güleç, "2023 hedefimiz, 10 milyar dolarla dünyanın en büyük 5 mobilya ihracatçısı ülke arasında yer almak. Bunun için bütün argümanları kullanıyoruz ve kesinlikle hedeflerimizi yakalayacağız" diye konuştu. Güleç, sektör olarak son teknolojiyi kullandıklarını, inovasyon ve tasarıma ciddi anlamda önem verdiklerini vurgulayarak, "Küçük işletmelerimizin neredeyse hepsi ihracatçı pozisyonuna geldi. Son 10 yılda yaptığımız ihracat atağıyla dünya sıralamasında da 13'üncü sıraya yükseldik. Artık, Türkiye ürünlerini dünya pazarlarına sunan bir mobilya üretim ülkesidir" ifadelerini kullandı.  Ortadoğu pazarında önceden beri güçlü olduklarını, şu an yükselen Asya pazarları ve ABD'ye ihracatı arttırmak için ciddi anlamda çalıştıklarını anlatan Güleç, Türk mobilyasının imajını arttırmak için Avrupa'da da ciddi anlamda çalışma yaptıklarını kaydetti. 
"TASARIM, HER YÖNÜYLE DESTEKLENMELİ" 
Güleç, Türk mobilya endüstrisinin kalite anlamında sorunu bulunmadığına, tasarım noktasında da yapacak çok işleri olduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:  "Dünya kalitesinde mobilya üretiyoruz, tasarımdaki eksikliklerimizi de tamamladığımız zaman 2023 hedeflerimize çok daha rahat ulaşırız. Bu kapsamda mobilyacılar olarak tasarımın her yönüyle desteklenmesini istiyoruz. Sadece kendi  bünyemizde tasarım ekibi kurmakla olmuyor, dışarıdan tasarım almak da çok önemli birşey. Bunun da desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. 2003'ten beri bugüne kadar istisnasız her yıl dış ticaret fazlamızı arttıran sektörüz. Bu kadar dış ticaret fazlası olan, istihdam dostu olan bir sektörün istihdam üzerindeki yüklerinin azaltılması gerektiğini düşünüyoruz. En azından kıdem tazminatı fonunun acilen devreye sokulması gerektiğini söylüyoruz."  
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.