1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Mübarek Ramazan başlarken
Mübarek Ramazan başlarken

Mübarek Ramazan başlarken

Bugün, 11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayı başladı… Çeşitli nedenlerle oruç tutmayan veya tutamayanlar da dahil, hepimizi Ramazan ayının kendine özel atmosferi mutlaka etkileyecektir.

A+A-

Ben oruç tutmuyorum. Günde 4 defa kendine insülin iğnesi vuran, her gün 10 kadar ilaç yutan, aç kalmaması, az ama sık yemek yemesi gereken bir adamım. Ama oruç tutmuyor olmak, benim de Ramazan’dan etkilenmeyeceğim anlamına gelmiyor… Gündüz bir şeyler atıştırırken, çevreme karşı dikkatli ve duyarlı olacağım. Oruç tutan tutmayanlara, oruç tutmayanın tutanlara saygılı olması gerektiğine inanıyorum. Akşam eve iftar vaktinden geç gitmemeye, iftar saatinde giderken mutlaka bir fırından sıcak pide götürmeye özen göstereceğim.

Şimdiden bütün dostlara ilan ediyorum. Geçmiş Ramazanlarda olduğu gibi, bu Ramazan ayında da toplu iftar yemeği davetlerine katılmayacağım. Çünkü oruç tutmuyorum. Neden oruç tutuyormuş gibi davranayım.

……………………………..

Mübarek Ramazan, yerel gazetecilikte de iş akışını belli ölçülerde değiştirecektir. Bu ay, siyasi etkinlikler çok yavaşlar. Aynı şekilde sosyal, kültürel etkinlikle de zayıflar. Toplu iftar yemekleri yerel gazeteler için en önemli haber malzemesi haline gelir.

Elimizden geldiğince, muhabir kadromuz yetişebildiği ölçüde iftar yemeklerini takip edeceğiz.

Geçmiş Ramazan aylarından tecrübemdir: bu ay herkesin trafikte biriz daha dikkatli ve özenli olması, herkesin birbirine biraz daha saygılı davranması gerekiyor. Ramazan aylarında, özellikle iftara yakın saatlerde trafik kazası sayısında önemli artışların yaşandığına tanık olmuşumdur.

Bir de oruç tutan insanların, akşam iftar yemeklerinde çok hızlı ve aşırı yememesi gerekiyor. Aynı şekilde sahur yemeğinde de ölçüyü kaçırmamak önemli. Yine geçmiş Ramazan aylarında çok fazla yenilmiş iftar yemeklerinin ardından kalp krizi ile ölümlerin bir hayli arttığını bilirim.

………………….

Ramazan ayında hayatın genel manada yavaşlayacağını düşünüyorum. Ama çalışan, üreten insanlar için, bu mübarek ay kesinlikte tembellik gerekçesi olmamalı. Oruç tutmak kişisel bir ibadet. Hiçbir çalışanın “Oruç tutuyorum” bahanesiyle işini aksatma, yavaşlatma, savsaklama gibi bir hakkı olmamalı.

Özellikle iftara yakın saatlerde İzmit’te trafiğin düğümlendiği bölgelerde trafik ekiplerinin görev yapması lazım. Toplu taşıma sistemindeki araçların özellikle iftara yakın saatlerde kamu hizmetini aksatmadan sürdürmesi lazım.

Kaldırımlar üzerine atılmış iftar sofraları ile kenti işgal etmemek, görüntü kirliliği yaratmamak lazım.

Yine iftara yakın saatlerde fırınların önündeki pide kuyruğunda karambol yaratmamak, tartışma çıkartmamak lazım.

………………

Geçtiğimiz yıllarda (2016 ve öncesi) bu kentteki en görkemli toplu iftar yemeklerini FETÖ’cü olarak bilinen STK’lar ve eğitim kurumları verirdi. Kullar’da Özel Erkul Lisesi bahçesinde düzenlenen geleneksel iftar yemeklerini hatırladım. Kentin bütün yerel protokolü, bütün siyasetçileri, kentin iş dünyasının bütün önemli isimleri, bu iftar yemeklerinde bir araya gelirdi. Artık bunlar yok… Belediyelerin iftar çadırları da sanırım pek olmayacak. Çünkü hem ülkemiz, hem kentimiz, geçmiş yıllardaki ekonomik koşullara sahip değil.

Şimdi, yılın her günü aç kalan yoksulları, özellikle çocukları daha iyi anlamanın zamanı. Şimdi yardımlaşma zamanı, dayanışma zamanı…

Hiç unutmam.. Geçmişte Bakanlığı döneminde Sayın Fikri Işık ile birlikte şehrin değişik bölgelerindeki çok yoksul ailelerin evlerine iftar için gitmiştik.

Birkaç yıl önceki bir Ramazan gecesinde, Kullar’da bir eve gittik. Kocası tarafından terkedilmiş, tek göz oda bir evde 4 küçük çocuğuyla birlikte yaşamaya çalışan bir kadının misafiri olduk. AK Parti teşkilatı ve Sayın Bakan’ın ekibi, iftar sofrasını kurmuş, eve erzak getirmişti. O küçük çocukların mutluluğunu, o çocukların annesinin yaşadığı gurur ve sevinci hiç unutmuyorum.

Böyle çok yoksul ve ihtiyaç sahibi aileler var. Toplu iftar yemekleri ile gövde gösterisi yapmayı planlayanlara tavsiye ederim; böylesine bir israfa girmek yerine, yoksul aileleri kollayın. Onları ziyaret edin, onların iftar sofrasına misafir olun. Bu konuda eski Başkan Karaosmanoğlu’nun da çok duyarlı olduğunu bilirim.

……………………

Sakin, huzurlu, kazasız belasız, bereketli bir Ramazan ayı umuyor ve diliyorum. Ramazan’ın sonu malum, Bayram… Çok büyük olasılıkla, yıllar sonra bu yıl Ramazan Bayramının ikinci ve üçüncü günleri şehrimizde yerel gazeteler yayınlanmayacak. Malum, bayramlarda yerel gazetelerin tatil yapmasını yıllardır ben öneriyordum. Ama anlaşma sağlanamıyordu. Bu yıl bu anlaşma sağlanmış gibi görünüyor.

Ramazan Bayramı’nın birinci günü gazeteler çıkacak. birinci ve ikinci günleri biz gazeteciler de tatil yapacağız. Bayramlaşma toplantılarına katabilecek, aile büyüklerini, dost ve ahbapları ziyaret edebileceğiz.

Bugün başlayan mübarek Ramazan ayının, ülkemizin çok ihtiyaç duyduğu huzur ve kardeşlik ortamına da katkı sağlamasını umuyorum. Siyasetçiler arasında diyalogların gelişmesini diliyorum.

Umarım, kimse Ramazan ayını fırsat olarak görmez, sattığı ürüne haksız zam yapmaz. Umarım, kimse zaten pahalı olan pideyi, eksik gramajlı çıkartmak gibi bir günahın içine girmez.

Bir tavsiyem daha var. Oruç tutan okurlarımın, iftar yemeği sonrasında mutlaka bir süre yürüyüş yapmasını öneriyorum. Çok yememeye, özellikle tatlıya gömülmemeye çağırıyorum. Ramazan, oruçla birlikte vücuda sağlık da getirecek. Ancak iftar ve sahurla ilgili yemek yeme kurallarına mutlaka uymak gerekiyor.

Bütün iftar ve sahur yemeklerinin bereketli, lezzetli olmasını diliyor, okurlarımın Ramazan ayını içtenlikle kutluyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.