• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 12 °C

Mucize..

Cem ŞAKOĞLU
İnsanoğlunun var olduğu ilk günden itibaren hep bir mucize beklentisi içerisine girmiş. Kimi zaman yaşadığı durumun kötülüğünü ve çirkinliğini kendisine göstermeye çalışan elçilerden, peygamberlerden istemiş bu mucizeyi, kimi zaman yaşadığı cennet ortamı kendisine yetmemiş gibi kendisine sunulan başka bir mucize kandırmacasını kabul edip kovulmuş Cennetten. Öyle ya Allah (C.C.) Adem Aleyhisselamı yarattığında meleklere ‘Adem’e secde edin’ buyurduğunda bütün melekler secde ettiği halde şeytan secde etmemiş ve huzurdan kovulmuştu. Aynı şeytan Adem ve Havva sonsuz cennete konduğunda ise ‘Ey Adem, sen ve eşin Cennette oturun, dilediğiniz yerden yiyin ama şu ağaca yaklaşmayın’ diye emir alan Adem ve Havva’ya ağacın meyvesini ölümsüzlük ve sonsuzluk mucizesi olarak göstermiş ve cennetten kovulmalarına sebep olmuştur. 
Yani biz insanoğlu yaratıldığımız günlerden bu güne kadar her ne sebepten ise gözümüzün önünde yaşanan gerçeklerden sürekli kaçmış ve kendimize sürekli bir mucize aramışızdır. ‘Sana inanmam için bana bir mucize göster’ Ki tarihin geçmiş dönemlerinde kendilerine öylesine mucizeler gösterilmiş ki buna rağmen gerçeğe inanmamakta direnip durmuşlar. 
Cahiliye döneminde kız çocuklarını diri diri toprağa gömen insanlara yaptıklarının yanlış olduğunu anlatan, doğru yolu gösteren ve kendilerini doğruya kavuşturmak isteyen Kainatın Efendisinden bile mucizeler istememiş mi insanoğlu. Haydi eyvallah diyelim, demeyiz ama dedik diyelim. Yahu gözünün önünde bir mucize olarak ay ortadan ikiye bölündüğü halde ve bunu çeşitli beldelerden, uzaklardan gelen bir dolu insan ‘biz de gördük’ diye söylediği halde, bu bir sihirdir demedi mi insanoğlu. 
Hamurdan put yaptı, ona taptı ve acıkınca taptığı putu yemedi mi? Kendi elleriyle ilah diye yaptığı taşlardan, tahtalardan medet ummadı mı? Tüm bunları yaparken birçok elçi insanoğluna gelip ‘Bu yaptıklarınız yanlış. Doğrusu budur’ diye yol göstermeye çalışmadı mı? Ve hatta doğruyu göstermeye çalışanlar, elçiler, peygamberler, Allah dostu evliyalar, ermişler, dervişler bu yolda taşlanıp çoğu zaman horlanmadı mı? 
‘Sana inanmam için bana bir mucize göster ki gücünü görebileyim’ dedi insanoğlu yıllarca. Dedi demek yanlış olur aslında, dedik demek lazım ve hatta hala diyoruz demek lazım. İnsanoğlunun mucize beklentisi hiçbir dönem bitmedi ve bitmeyecek gibi de duruyor. Her dönemde olduğu gibi hala herkes kendi yaptığının doğruluğu üzerine inatlaşıyor. Çünkü doğru diye inatlaştığı şey kişinin kendi menfaati doğrultusu. İnatlaşma sebebi ise çıkarlarının elden gitme korkusu. Neye direndiğini, neye inatlaştığını, inatlaştığı şeyin eninde sonunda kendisini hüsrana uğratacağını, gerçeklerin bir gün ortaya çıktığında her şey için çok geç olacağını görmüyor mu ki insan bunca kör gözüm parmağına bir hayat yaşıyor. Görüyor görmesine ama üç maymunu oynamaktan vazgeçmiyor. Kimisi yokmuş gibi davranıyor, kimisi inanmadığından bahsediyor, kimisi doğal seleksiyon diye adlandırıyor. Neden, çünkü inanırsa uygulamak gibi bir yükümlülüğü var. Uygularsa kendi düzeni bozulacak, düzeni bozulduğunda ise dün üstünlük tasladığı insanlarla aynı çizgiye gelecek ki bunu asla istemiyor. 
Peki, aynı çizgiye gelmeye çalıştığı varlık başka gezegenlerden gelme üç gözlü, beş bacaklı, başka bir organizma mı? Hayır. İnsan bir başka insan ile eşit hayatı yaşamak istemiyor. Bunun için de sisteme sürekli direniyor. Kendi kurallarının üstünlüğü ile başkalarını alt etmeyi, aşağılamayı, ezmeyi, sömürmeyi, sindirmeyi, kullanmayı seviyor çünkü. Bu düzen böyle gelmiş böyle gider mantığı ile de hak ve eşit düzen isteyen, o düzeni uygulamaya, uygulatmaya çalışan herkese ‘Üstünlüğünüzü gösterin’ diyor. Yani bir nevi mucize beklentisi içerisine sokuyor kendisini. 
Herkeste bir telaş var. Bu öyle bir telaş ki gücü eline geçirsin ve o güç hep onda kalsın istiyor. Hep o yönetsin, hep o erki elinde bulundursun. Dilediğini dilediği yere koysun, kendi bayrağını dalgalandırsın, kendi imparatorluğunu kursun, kendi sonsuzluk sandığı egoları içerisinde hep en üstte ve hükmeden olsun. Neden? Çünkü ona göre başkaları hep onu ve onun gibi düşünenleri ezmiş ve artık inandırıcılığını yitirmiş ‘eşitlik olmalı’ söylemlerinin göstermeliği altında ezme ve iktidara oturma sırası ona gelmiştir. Kim der ki biz iktidara gelince sizin yedi ceddinizi belleyeceğiz. Ancak iktidara gelen hemen herkes de yapar bunu. Diğerleri de yapacağını bildikleri halde ‘belki yapmaz’ ümidiyle ve ‘yapsa da bizim çocuk, en azından bize bir faydası olur’ edasıyla şarjörlü tabancayla Rus ruleti oynamaya kalkar. 
Yahu yok mu şöyle bir lider, gelsin elindeki sihirli değnekle memleketi toparlasın. Düzeni değiştirsin. Çıkarcılık, menfaatperestlik, yağmacılık, adam kayırmacılık, cemaatçilik, partizanlık, devletin malı deniz, yemeyen domuz kuramlarından toplumu arındıracak bir delikanlı, bir yiğit yok mu? Kendi doğrularını değil, toplumun doğrularını, ben olmayı değil, biz olmayı, şahsi çıkarlarını değil, memleketin menfaatlerini düşünecek, yalnızca kendi evladı iyalini değil, tüm milleti düşünecek, memleketi, toplumu, ülküsünü geliştirecek bir babayiğit yok mu? Maalesef yok. Şayet varsa da onun iktidar olmasına imkân yok. Çünkü iktidardakiler kendilerinden ziyade herkesin düzenbaz olduğu söylemlerindedir hep. Bu her zaman böyleydi. 
Bakın yok mu diye başladığımız cümlenin devamında biz de hala mucize arıyoruz sanki. Biz de dahil kimse görmüyor ki mucize biziz. Sensin mucize. Mucize aynanın karşısındaki adam ya da kadın. Hem teknik olarak sensin, hem uygulama olarak. İnsan gerçek mucizedir her anlamda ama bunu görmemek için direncin en katmerlisini uygular kendi kendisine. Oysa bir bak kendine, ellerine, ayaklarına, nefes alıp verişine, sinir sistemine, kalp atışına, saçlarına, kaşlarına, kirpiklerine bir bak. Hiç birisi boş yere yaratılmamıştır ki, sen boş boş işlerle uğraşırsın. Sen kocaman bir mucizesin farkında olmasan da. Onun için onu dışarıda aramaya, birilerine mucizeymiş gibi bakmaya hiç mi hiç ihtiyacın yok. Tüm kainatı yaratan Allah diyor ki ‘Ben insana kendi ruhumdan üfledim’ ve diyor ki ‘Biz insana şah damarından daha yakınız’ sen daha ne mucizesi arıyorsun etrafında. Ya da hangi gücün peşindesin sen? Daha büyük bir güç mü var ki sen hayatını siyasi sistemin kölesi gibi idame etmeye çalışıyorsun. Tövbe haşa tanrılığa soyunmuş insanların yalan iddialarının peşinde hayatını telef ediyorsun. Yazık değil mi yaratılış gayene senin. Kendi gücünün ve mucizenin ne zaman farkına varmayı düşünüyorsun. E ben o kadar ibadet etmeye çalışıyorum, o kadar dua, oruç bilmem ne falan ama o huşuyu yakalayamıyorum, o seviyeye ulaşamıyorum. Hayır, arkadaş sen hiç öyle bir şey istemiyorsun kandırma kendini. Sırtında dünyanın bütün yükü yüklüyken sen uçmaya çalışıyorsun. Uçamazsın arkadaş uçamazsın. Sırtındaki ağırlıkları atmazsan, sırtında yüklü olan dünya yükünü bırakmazsan, seni dünyaya sanki hiç kopmayacakmış bir kök gibi bağlayan yüklerinden kurtulamazsan uçma ihtimalin yok. Gerçek mucizeye ulaşmaya çalışıyorsun ama gözünde, aklında hep başka yerlerde. Mucize sensin arkadaş. Etrafında görmezden geldiğin bir sürü işaret söylüyor bunu, ben söylemiyorum. Sen kendi gücünün farkına varmamak için inanılmaz bir güç harcıyorsun ve kendi gücünü görmeyerek asıl zor olanı yapıyorsun farkında mısın? Hz. Ali diyor ki ‘Derdin kendindendir, bilmiyorsun. Derman yine sendedir görmüyorsun. Koskoca âlem içine yerleştirilmiş. Sen kendini hala küçük bir şey zannediyorsun’ Bu kendinden kaçış niye? Bu mucize arayışı, mucize sevdası niye? Aç gözünü bir bak etrafına. Direndiğin şeyin ne olduğunu, ne ile didiştiğini bir irdele ama bunu isteyerek yap. Aman canım deyip bırakma, düş peşine. Çünkü peşine düştüğün şey senin mucizen. Peşine düştüğün şey senin feraha erme sigortan. İmamı Rabbani diyor ki ‘Bir dünya gibi bir milyon dünya olsa. Bunlar ağzına kadar buğday dolu olsa ve bir kuş bin seneye bir tane yese, bunlar biter ama sonsuzluk bitmez’ Ne ile didiştiğinin farkında mısın?
Mucize sensin ey dost. Kâinatın, evrenin en büyük mucizesi sensin. Ancak tüm bu mucizeleri bünyesinde taşıyıp da neredeyse hiç farkında olmayan da yine bir tek sensin. Peşinde koştuğun şeylerin, yanlış olduğunu bildiğin halde düzeninin değişmesinden korkarak doğru diye uyguladığın şeylerin zaman kaybından kurtar artık kendini. Kalk bir silkelen. Geçmişi unut. Öyle bir yeniden başla ki hayata, sanki kâinat yeniden yaratılmış gibi hissetsin herkes. Görebilir ve keşfedebilirsen Yüce Yaradan sana böyle bir meziyet vermiş. Öyle bir yaşa ki, seni gören herkes sana özenerek yeniden kursunlar kendi kâinatlarını. Öz insandır ey dost. Öz sensin. Seninle başladı tüm hayat ve seninle sona erecek unutma. Sen bu gün dünyadasın ama dün toprağa koydukların yok artık ve unutma yarın seni de bir şekilde koyacaklar toprağa. Şeklini de sen seçeceksin kardeşlik. Unutma, mucize sensin.  

MUHTEŞEM TUGAY’A VEDA…
Uzun bir süreden bu yana aramızdan ayrılanların ardından bir veda yazısı yazmamıştım. Allah yüreğimi biliyor ya çok da yazmak istemiyorum bu tarz yazıları. Çünkü sebebini daha öncelerde de yazmıştım. Bazen kimi dostlar bu yazıları beğenip, ‘Bir gün ben de aynı duruma geldiğimde acaba Cem benim için de yazar mı?’ ya da ‘Ne yazar merak ediyorum’ diye düşünüp bu fikirlerini bana da aktarmışlardı ve bu beni inanılmaz derecede üzdü. 
Evet bu tarz yazıları aslında yazmak istemiyorum ama kimi zaman oluyor ki yürek sızınız, giden dostunuz, dostunuzun yakınları, çoluk çocuğu, kimi zaman birlikte geçirdiğiniz zamanlar, kimi zaman sevgi, paylaşımlar, yaşanmışlıklar falan diye daha bir ton sebep sayabilirim. 
İnternet ve sosyal medya doğru kullanıldıktan sonra insanın en büyük gazetesi aslına bakarsanız. Tüm dostlarınızdan iyi ve kötüyü haber alabileceğiniz, olmasaydı duyamayacağınız birçok haberi duyabileceğiniz ya da sizin duyurabileceğiniz bir ortam. Yine o sosyal medya sitelerinden birisinde dolanırken çocukluk arkadaşım, can dostum, Rahmetli anacığı Nazmiye teyzemin elinden çok yemek yediğim Sevgili Dostum Sevtap Meçkeli Tugay’ın biricik oğlu Sevgili Sertaç’ın sayfasında gördüm Babasının hastaneye kaldırıldığını. Sevgili Sevtap’la, mekanı Cennet olsun Rahmetli Muhteşem klasik kol uyuşması, sırt ağrısı, göğüs ağrısı sebeplerinin ardından Kandıra’da hastane ve doktor kontrolünün ardından o koridorlarda sıkılıp eve geri dönüyorlar.  Hastane doktoru tahliller sonrası hastanın nerede olduğunu soruyor, eve gittiğini öğreniyor, apar topar bir şekilde telefon numarasını bulup bizimkilere ulaşıyor ve durumun aciliyetini bildirip derhal hastaneye gelmeleri gerektiğini söylüyor. Geliyorlar. Kapının önünde hazır bekleyen ambulansa bindirdikleri gibi doğru İzmit’te hemen hepinizin bildiği bir özel hastaneye naklediyorlar. İlk anjiyo ve korkunç sonuç dokuz damar tıkalı. Hem de iyi tıkalı. Derhal By-pass kararı alınıyor ve aynı gün ameliyat.
İşte benim bilgim tam bu aşamanın sonrasında ailenin hastanede can insan Muhteşemin başında olduğu zamanlarda oluyor. Derhal telefona sarıldım ve nerede olduklarını öğrendikten sonra hemen yanlarına gittim. Çünkü bilirim sevincinizi paylaşan çok olur ama acıyı paylaşmaktır, zor durumda o zorluğun yükünü biraz üzerinize almaktır dostluk. Gittiğimde ikisini de nasıl sevdiğimi sadece kendilerinin bildiği Sevgili Sertaç ve Sevgili Su Almira Babalarının başındaydı. Sevgili Sevtap eve bir takım şeyleri halletmek üzere gitmişti. Tabi ki Muhteşem’in ablası, Sevgili Turan Ağabeyin eşi de odadaydılar. Durumu konuştuk epeyce. Tesadüfleri konuştuk. O ısrar kıyamet hastaya ulaşma çabasındaki doktoru konuştuk ve acayip takdir ettik bu hareketini ki, bizim canımızı kurtarmıştı. Aman canım bana ne dese, es geçse, ya da ertelese belki ölüm çok ani gerçekleşecekti. Bir veda yazısının içerisinde biraz tuhaf olacak belki ama o Kandıra’daki genç doktoru kutlamak gerek. Rahmetli Muhteşem’in klasik ameliyat sonrası ağrıları vardı. Benim de alerjimin ince ince kendisini gösterdiği zamanlar olduğundan dolayı ve annemin daha önce by-pass ameliyatından bildiğim için Muhteşem’e sadece göz teması ile ve uzaktan uzağa seslenerek geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Çünkü hastanın by-pass ameliyatı olan hastanın bünyesinin ameliyat sonrası mikrop kapmaya inanılmaz müsait olduğunu biliyorum. 
O hemen hemen birçoğunuzun bildiği İzmit’teki o hastaneden birkaç gün sonra taburcu oldu Muhteşem. Nasıl mutlu olduk anlatamam size. Hatta Sevgili Sertaç’a takıldım ‘Baban rektifiye yaptı, sıfırladı. Artık hepinizden genç oğlum’ diye takıldım. Bayramın birinci günü sabahı acı haber Sevgili Bertan Meçkeli’den geldi. ‘Cem maalesef Muhteşem’i kaybettik’ Neye uğradığımı şaşırdım. Sevgili Bertan’da olayın sıcaklığından dolayı sebep, sonuç vs. gibi şeylerde tam bir bilgi sahibi değildi. Hani derler ya elim ayağım boşaldı diye, aynen öyle oldu. Yahu bu adam iyileşmemiş miydi? Ve hatta Sevgili Sevtap ile birkaç kez konuşmuş durumunun iyi olduğunu, düzayak olduğu için oğulları Sevgili Andaç’ların evinde kaldıklarını falan söylemişti. Oh ne güzel diye düşünmüştüm. Şimdi torun morun toparlar Sevgili Muhteşem’i. Meğer benim güzel Allah’ım toparlıyormuş herkesi. Tüm bu süreçler ev ahalisini o dünya iyisi babalarını son son görebilsinler diye bir araya getiriyormuş. Meğer o ilk kriz anında o genç doktorun aileyi apar topar araması sürecini de o ayarlamış. Sürecin biraz uzaması ve bir anda sevenlerinin şoka girmemesi içinmiş. Gidişata hazırlanmak diye bir durum pek söz konusu değildir elbet ama bildiğiniz herkesi Muhteşem’in gidişine hazırlamış benim güzel ve büyük Allah’ım. O süreç içerisinde herkesi bir araya getirmiş. Tüm sevenleri olmasa da, yakınlarını bir bir ayağına kadar götürmüş, son bir kez, son birkaç kelime etmelerine, bu bir geçmiş olsun bahanesi ile de olsa, birçoğuna son bir kez Muhteşem’imizi görme fırsatını vermiş. Sonra o baştan ayağa mutluluk kaynağı olan kocaman adamımızı yanına almış. 
Ne kadar tanırsınız Muhteşem’i bilemem, belki fotoğraflardan, belki bir yerlerde denk gelip iki sohbetten bilebilirsiniz. Ancak onu Kandıra’da tanımayan neredeyse yok gibidir. Birçok ailenin düğün fotoğrafçısıydı o. En mutlu anların fotoğrafçısı olduğu için yüzü hep gülen bir adamdı. Ama sana, bana ailesine değil, herkese gülen adamdı Muhteşem. Gerçekten de adı gibi Muhteşem bir adamdı. Herkes için bir iyilik eli vardı onun. Yardımsever, süper bir aile babası, herkese örnek olabilecek bir kişilikti. Dosttu, iyi arkadaştı, yoldaştı. Hepsi bir yana aşık bir eş ve Muhteşem bir Babaydı. Şimdi Muhteşem’imiz gitti ama geriye üç tane Muhteşem evlat bıraktı. Hepsinin temelinde var onun genleri. Sevgili Andaç’ın, Sevgili Sertaç’ın ve Sevgili Su Almira’nın yaşatacağı bir Muhteşem var artık. 
Büyük bir aşktı onların ki. Ben bildim bileli hep öyleydi. Sevgili Sevtap ve Sevgili Muhteşem’in aşkı hep çok büyük ve özenilendi. Erken yaşta evlendiler, iyi ki de öyle yapmışlar. Şimdi o güçlü aşk daha bir sağlam ve sıkı bağlayacak hayata Sevgili Sevtap’ı. O aşkı yanındaki can evlatlarına da aktaracak çünkü. Şimdi benim güzel Allah’ım canımızın içi Muhteşem’imizin aşkını geride kalan bu canlarına paylaştıracak. O gitti derken hepsi baştan başa Muhteşem olacaklar. 
Güle güle güzel adam. İyi insan, can dost, harika ve Muhteşem aile babası güle güle. Evet gözyaşı döktük ardından, evet seni deliler gibi özleyeceğiz ama sen giderken bile mesaj verir gibi bir araya topladın bu kadar milleti. Sen giderken bile belki bir caminin avlusunda da olsa bütün Kandıralının bayramlaşmasına vesile oldun. Gülen yüzünle hep ışıktın sen Muhteşem. Şimdi diliyorum o yaydığın güzel ışığı sana orada da nasip etsin Allah. Seni nurlarında misafir etsin. Mekânını Cennet eylesin. Güle güle kendi gibi yüreği de, gülüşü de kocaman adam. Güle güle Muhteşem, güle güle…

KAYBOLAN NORFOLK TABURU
Bu hafta bir hikâye yazmayacağım size. Kimi kesimlere göre hikâye diye nitelendirilen Çanakkale savaşında yaşanan gizemli bazı olaylardan sadece bir tanesini yazacağım. Belgelerle, yayınlanan yabancı makalelerle, yabancı dergilerde çıkan haberlerle açıklanamayan bir gerçeği yazacağım size. Daha doğrusu bir alıntıyı paylaşacağım. Hür irade sizin, şimdi herkes istediğini düşünebilir. Bakın bakalım içinden çıkabilecek misiniz? 
Böyle bir şey olabilir mi? Savaş denen o cehennemin içinde, bu askerler bir yerlerde ölüp gitmişler ve kimlikleri belirlenemeden unutulup gitmiş olamazlar mı? Ya da başka bir şey mi? Yoksa her savaşta rastlanan mistik öykülerden biri mi? Ama değil. Çünkü ortada belgeler var. Norfolk Taburunu gönderen İngiliz Ordu Komutanı Sir Ian Hamilton,´dur. Ve Sir Ian Hamilton İngiliz Savaş Bakanı Lord Kitchener´e gönderdiği günlük raporunda şöyle yazıyor; "..Türk direnişi yok gibiydi, bu arada Norfolk Taburunun Komutanı Albay Beauchamp´un 16 subayı ve 250 kadar askeriyle birlikte ilerlediği haberini aldım. Ama sonra hiçbir haber alamadım, kayboldular, hiçbir haber gelmedi ve hiçbiri geri dönmedi.." Bu askeri rapor, İngiltere Savaş Tarihi belgeleri arasında.
Bir diğer belge ise İngiliz Savaş Tarihi Arşivi olan "Official History"nin Çanakkale bölümünden; Belgede Norfolk Taburu´nun adı geçiyor ve sonra devam ediliyor; " ..mevsimsiz ortaya çıkan bir sis tarafından birliğin hepsi yutuldu, bu sis, güneş ışınlarını güçlü bir biçimde yansıtıyordu hatta topçulara hedef gösteren gözcülerin gözleri kamaştı ve top ateşi kesildi. Bu 250 askeri bir daha ne gören, ne de duyan oldu.."
Ne olmuştu?
Bir albaya, 16 subaya ve 250 kadar askere ne olmuştu? Şimdi bir başka belgeye daha bakalım ama savaştan sonra yayınlanan bir belgeye. Biraz önce Norfolk Taburunun o garip buluta girip kaybolmasını gören Yeni Zelandalı askerlerden söz etmiştim, işte o bölüğe mensup üç askerin imzaladığı bir tutanak 1965´de askeri sansür kalktığı için açıklandı, tutanağın altında üç imza ve adresler vardı;
Felix Reichardt: Künye no: 4165, Adres: Matata, Plenty körfezi. 
Robert Nevnes: Künye no: 13416, Adres: 157 King Street, Cambridge. 
Joseph Newman: Adres: 75 Freyberg Street, Octumoctai, Tauranga.
Acaba Yeni Zelandalı bu üç istihkam askeri acaba ne yazmışlardı ? "12 ağustos 1915´de meydana gelmiş garip olayların bir dökümüdür. Bu olay, savaşın en şiddetli anlarında, gün ışığında Anzak Suvla koyu, 60.tepe´de meydana geldi. Gün ağarırken, gök berraktı, görünürde 7 veya 8 tane birbirinin tıpkısı, ekmek somunu biçiminde bulut vardı ve 60.tepe´nin üzerinde duruyorlardı. O sırada, 6 veya 8 kilometre hızda esen bir meltem olmasına rağmen, bulutların ne şekli, ne de yerleri değişiyordu. Tepenin 150 metre kadar üzerinde duruyorlardı. Bu bulut kümesinin tam altına gelen yerde, aynı biçimde bir bulut daha vardı, yaklaşık 250 m. uzunluğundaydı ve çok yoğundu, yapısı sanki katı madde gibiydi ve İngilizler ´in bulunduğu savaş yerine 1 km kadar uzaklıktaydı. Biz, 60.tepe´ye göre 90 metre daha yüksekte olduğumuzdan olayı üstten görebiliyorduk, bulutun rengi diğerleri gibi açık griydi, dere yatağına doğru ilerledikten sonra yere kadar indi, bu arada Norfolk askerlerinin 60.tepe´ye doğru yürüyüşe geçtiklerini ve duraksamadan alçalmış olan bulutun içine girdiklerini gördük. Ama bulutun içinden çıkan hiç kimse olmadı. Bu taraftan buluta girmeye devam eden askerleri görüyorduk ama öte yandan kimse çıkmıyordu, askerlerin sonuncusu da görünmez olunca, bulut yükünü alınca yerden yükselerek yukarda duran diğerlerine ulaştı. O ana kadar yukardaki bulutlar ilk andaki gibi yerlerinde duruyorlardı, yerden kalkan bulut, onların hizasına geldiğinde hepsi birden kuzeye doğru gitmeye başladılar ve üççeyrek saat sonra gözden kayboldular... aşağıda imzası ve adresleri bulunan bizler, anlattığımız bu olayın kelimesi kelimesine doğru olduğunu beyan ederiz.."
Çanakkale´de bulunan İngiliz şehitliklerinde Norfolk olayı ile ilgili sadece tek bir mezar bulunabildi. Sembolik bir mezar taşı. Çünkü kaybolan askerlerin cesetleri asla bulunamamıştı.
 
Kaybolan Norfolk taburu nereye gitti?
Savaştan sonra, 1918´de İngilizler İstanbul´u işgal ettiklerinde, Türk Hükümeti´ne Norfolk Birliği´ni sordular ama Türkler ne böyle bir taburu esir almışlar, ne de onlarla bir çatışmaya girmişlerdi, hiç duymamışlar ve o birlikten hiçbir esir almamışlardı. Peki; Yeni Zelandalı üç asker doğru mu söylüyorlardı? Bu kez İngiltere´de arşivlerde bulunan bir başka askeri belge "Çanakkale Savaş Günlüğü" incelendi, günlüğün 3. Bölümünde Yeni Zelanda birliğinin o bölgeye yollandığı ve birlikte bulunan askerlerin adları yazıyordu yani üç tanık orada gerçekten bulunmuşlardı. Ve ortada hiçbir iz yoktu, ne bir ceset, ne bir çatışma izi, ne de kalmış teçhizat. Görülüyordu ki, yaklaşık 267 kişilik bir askeri birlik iz bırakmadan yok olmuştu. O dönemin savaşlarında, savaşa muhakkak ara verilir, çarpışan tarafların sıhhiyecileri ölü ve yaralıları toplarlardı. Neredeydi Norfolk Taburu? Olayın bizi ilgilendiren bir yönü daha var. Acaba, bizim tarafta olaydan haberi olan kimse yok muydu? Türk cephesinin başında 19.Tümen Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal bulunuyordu. Gazeteci yazar Ruşen Eşref Ünaydın´ın 1930 yılında yazdığı "Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal ile Mülakat" adlı kitabına bakıyoruz, bu kitapta Çanakkale Savaşı günbegün anlatılmıştır. Mustafa Kemal diyor ki; " ..8 Ağustos’ta düşmanın yaptığı taarruzdaki kaybı büyük oldu.. şimdi gelelim 13 Ağustos savaşına.. 14 Ağustos´a kadar olan günlerde olan hadiselerden bahse lüzum görmüyorum.." Ünaydın´ın kitabında tüm Anafartalar Savaşı´nı gün gün anlatan Mustafa Kemal, Norfolk Taburunun kaybolduğu 12 Ağustos tarihinde kayda değer bir olay olmadığını söylüyor ve o gün koca bir İngiliz Taburunun yok edildiğinden veya çatışmaya girildiğinden söz etmiyor. Öyleyse, 12 Ağustos günü bizzat Mustafa Kemal´in anlatımıyla Kayacık Deresi´nde bir çatışma olmamıştır yani Norfolk Taburunun kaybolmasından Türk tarafı sorumlu değildir. Öyleyse, 4. Norfolk Taburunun yaklaşık 270 subay ve askeri nerede? Ama en önemlisi o garip ışıklı bulut neydi? 
Ben belgelenmiş tarihi bir olayı aktardım sizlere. Yorum yapmak, bakacağınız yönü belirlemek tamamen size kalmış.
Bu yazı toplam 388 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Sanayici’nin kafası hiç değişmedi
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37