1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müdür odası üyelik için tahsis edildi
Müdür odası üyelik için tahsis edildi

Müdür odası üyelik için tahsis edildi

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı yaptığı açıklamada Eğitim Bir Sen Kocaeli Şubesi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Şanlı, bir okul müdürünün makam odasını üye kaydı için Eğitim Bir Sen’e tahsis ettiğini söyledi.

A+A-


Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube’de bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını Şube ğı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Başkanı Yaşar Şanlı okudu. Şanlı yaptı. Hepinizin bildiği üzere 15 Mayıs 2015 tarihi itibariyle önümüzdeki yılın yetkili sendika belirleme çalışmaları nihayete erdi. Yılın her günü etkili sendikacılık yapan, Kocaeli’nde sendikal mücadelesini onurla, adaletle ve dik duruşuyla kararlı bir şekilde devam ettiren Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube; kapsamı alanındaki 8 ilçenin 6’sında her zamanki gibi yetkisini korudu ve gerekli insanlara ve makamlara gerekli dersleri layıkıyla verdi. Kolay değil elbet bu mücadeleden zaferle çıkmak. Kolay değil çamurda kirlenmeden yürümek, bütün renlerin kirlendiği bir hengâmede beyaz giyinmek. Neler gördük bu kirli süreçte, ne çelişkilere şahit olduk, anlatsak roman olur.

STAJYER ÖĞRETMENLERE BASKI

İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin ve il Milli Eğitim Şube Müdürlerinin sendika yöneticileri gibi çalıştığını, gerek makam odalarında gerekse telefonlarla eğitim çalışanlarına baskılarını gördük. Okul müdürlerinin Malum Sen’in il başkanının basına da yansıyan mesajlarıyla nasıl üye yapmaya zorlandığını; hatta fırçalandığını, bu noktada da okul müdürlerinin müdürlüğünü koruma gayretinde nasıl üye yapma telaşı içerisinde kıvrandıklarını ve dahi bu fecaat tablosu içerisinde bir okul müdürünün,  koltuğunu sendika ilçe başkanına üye yapma etkinlikleri çerçevesinde devrettiğini gördük. Stajyer öğretmenlerin sürekli yüzüne haykırılan stajyerliğin kalkmaz tehditlerini ve mesleğe yeni başlayan bu genç öğretmenlerimizin yüzlerinden dökülen çaresizliğini gördük.

MOBBİNG UYGULAMA SEANSLARI

Eğitimde yaşanan haksızlığın ve hukuksuzluğun tetikçiliği görevini üstlenmesi herkesçe malum adı yetkili sendikanın öğretmen odalarına girememesini, öğretmenlerle dertleşecek yüzlerinin olmamasını; bu sebeple müdür odalarına teker teker çağrılan öğretmenlere saatlerce mobbing uygulama seanslarını gördük. Hatta Malum Sen’in il başkanının Atatürk ve Cumhuriyet lafazanlığı yapan bir sendikanın başkanını bizzat telefonla arayarak, “Türk Eğitim Sen şu okullarda sizin üyelerinizi aldı, gidin dilekçe ile geri alın!” talimatlarına karşın; “ Sana ne kardeşim! Benim üyelerimi düşünmek sana mı düştü?” diyememesi bir kenara, bu talimatların gereğini zevkle yerine getirmesiyle ortaya çıkan kirli ittifakı; en acısı da, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti siyasi hedefleri doğrultusunda törpüleyenlerle, Cumhuriyeti koruma sevdalısı görüntüsü verenlerin Türk Eğitim Sen karşısındaki birlik ve beraberlik tablosundaki içimizi acıtan çelişkileri gördük.

528 FARK ATTIK

Biz tüm bu elim ve vahim şartlara rağmen korkmadan, yılmadan, inanarak ve samimiyetle dik durduk; mücadele ettik.  Öğretmen odalarında sendikacılık yaptık. Tüm eğitim çalışanlarına geleceğini darağacına çekecek iş güvencesinin kaldırılacağını anlattık. Rotasyonu, aldığımız komik zamları, taşeron işçiliğin devlet eliyle yapıldığı bir ülkede özür grubu tayinlerinde kesintisiz çalışma süresinin yaratacağı sıkıntıları, hükümetin kapıkulu yetkili sendikanın makam mansıp işportacılığını; korku, tehdit ve baskı karanlığında eğitimin düştüğü acınacak sefaleti anlattık. Geldiğimiz noktada Kocaeli 1 Nolu Şube olarak yetkili olduğumuz 6 ilçemizde de yetkimizi koruduk. Kendi yetki alanımızda yandaşlığa, şantaj ve baskıya geçit vermeyerek malum sendikaya 4221’e 3693 yani 528 fark attık. Okullarında cesaret ve fazilet madalyası gibi durarak bize bu tarifsiz duygu ve başarıyı yaşatan başta okul temsilcilerimiz olmak üzere tüm üyelerimize, birer uç beyi gibi çalışan tüm ilçe yöneticilerimize ve olağanüstü çaba gösteren değerli il yöneticilerimize yürekten teşekkür ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
9 Yorum