1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müftü: Sahilde camiye ihtiyaç var
Müftü: Sahilde camiye ihtiyaç var

Müftü: Sahilde camiye ihtiyaç var

İlim Yayma Cemiyeti’nin iki haftada bir düzenlediği ‘Sohbet Günleri’ adlı toplantıların bu haftaki konuğu İl Müftüsü Yusuf Doğan oldu. Müftü Doğan, İzmit sahilinde görkemli bir camiye ihtiyaç olduğunu belirtirken, kadınların Cuma günleri çocuklarıyla birl

A+A-
İlim Yayma Cemiyeti’nin 15 günde bir düzenlediği ‘Sohbet Günleri’nin konuğu bu hafta İl Müftüsü Yusuf Doğan oldu. Doğan’ın konferansını başta İYC Başkanı Feyzi Utaş olmak üzere Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk ile cemiyet üyeleri ve davetliler ilgiyle dinledi. Konferans öncesinde davetlilere çorba ikramı yapıldı. İl Müftüsü konuşmadan önce Melik Keskin adlı genç Kur’an okudu.
İYC Başkanı Feyzi Utaş 15 günde bir düzenledikleri sohbetlerde kıymetli konuşmacıları davet ettiklerini belirtti, “İl Müftümüzün daha önce görev yaptığı yerlerde cami merkezli çalışmaları yaptığını duymuştuk. Bu şehirde de yapacağı çalışmalarla renk katacaktır. İYC olarak Hocamızın yanında ve emrindeyiz. Birlikte projeler yapmaya hazırız.” dedi.
İl Müftüsü Doğan, “Cami Merkezli Hayat” konulu konferansında camiyi hayıtımızın merkezine koyabiliyor muyuz.? diye sorarak konuşmasına başladı.  Doğan, “Cami eşittir, kimliktir. Mabetler bizim şehrimizin kimliğidir. Cami-mabet torna tezgahı gibi insan üretecek. İslam toplumunun yeniden dirilmesinin tek şartı eğitimi caminin merkezine koymalıdır, ısrarla bunu söylüyorum.” dedi. İl Müftüsü Doğan şöyle konuştu: “Maalesef bizim örfümüzde hanımlar camiden uzaklaştırılmış. Hiç olmazsa Cuma günleri hanımlar çocuklarını alıp camiye gidebilmelidir. Sahilde harika büyük bir camiye ihtiyaç var. Müslümanlar kadınlar ve erkekler cuma namazında bir haftalık gıdasını alması gerekiyor. Mabedin merkezine eğitim konulmalıdır. Profesyonel ve kurumsal eğitimi kastediyorum.” 
Toplumumuzda dünyevileşmenin vazgeçilmez özelliğimiz olduğunu söyleyen Doğan, “İnsan bünyesinde Kalb, toplum bünyesinde cami Beytullah’tır. Kalbi tahrip edilmiş insan, mabedi tahrib edilmiş toplum bitmiştir. Peygamber efendimizin zamanında camiler toplumun merkezindeydi, şimdi camiler hayatın kıyısında kalmıştır.” dedi.
Din adına ticaret yapanların,  din tacirliği yapanlara itibar edildiğini belirten İl Müftüsü Doğan, “ Camiyi yapmak en büyük iyiliktir, camiyi yıkmak en büyük zulümdür. Caminin imarı imanla, tahribi de zulümle ilgilidir. Ne olur; camiye ve yapılacak faaliyetlere sahip çıkın. Caminin imarı yeryüzünün imarı demektir.  Camiyi 5 vakit ezan ve namaz kılınan yer olarak kullanıyoruz. Türkiye’de 85 bin cami var. Bu camiler hiç olmazsa şehir merkezlerindekilerde mabet olarak işlevi olmalıdır. Namazın dışında faaliyetler olmalıdır.  Camiler; en rahat girilecek mekanlardır. Cami sadece ibadet yeri değil, hayatımızı her alanlarına ışık tutan, hayatı ibadete dönüştüren yerlerdir.” diye konuştu. 
Doğan, Öğrenciler için ev ödevlerini yapabilecekleri cami bünyesinde boş vakitlerini değerlendirecekleri, cazibe merkezi olan sınıflar yapmak için çalıştıklarını açıkladı.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum