1. YAZARLAR

  2. Yıldız ANDİÇ

  3. Muhtarınıza bir uğrayın
Yıldız ANDİÇ

Yıldız ANDİÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Muhtarınıza bir uğrayın

A+A-
Artık, geriye sayım hızlandı.7 Haziran Pazar günü yapılacak seçimlere, 3 aydan daha kısa bir süre kaldı. Henüz partilerin aday listeleri belli değil. Ama Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) hazırladığı seçim takvimi işliyor.
Cumartesi gününden ibaren, 7 Haziran seçimlerinde oy kullanacak seçmenlerin listeleri muhtarlıklarda askıya çıktı. 27 Mart akşamına kadar seçmen listeleri askıda kalacak. 7 Haziran’da oy kullanabilmenin ilk şartı, isminizin bu listelerde yer alıyor olmasıdır. Herhangi bir nedenle isminiz listede yoksa 7 Haziran günü sandığa gitseniz de oy kullanamazsınız.
İşte bu nedenle sandık seçmen listeleri askıya çıkıyor. Gidin, bakın, adınızı kontrol edin, eğer adınız seçmen listesinde yoksa itiraz edin, listeye adınızı ekletin diye. 
Yakın zaman içinde arka arkaya seçimler geçirdik. En son 10 Ağustos 2014’de Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandığa gitmiştik. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde katılma oranı biraz düşük kaldı. 10 Ağustos seçimlerinde hangi mahallede, hangi sandıkta oy kullanmışsanız, büyük olasılıkla yine aynı yerde, aynı sandıkta oy kullanacaksınızdır. Ancak, Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandık sayısı biraz azaltılmıştı. Bu defa sandık numaranız farklı olabilir. 27 Mart’a kadar muhtarlık ofisine mutlaka uğrayınız. Sandık seçmen listeleri, soyadına göre alfabetik sıralanmış. En fazla 3-5 dakikanızı alır. Hem kendi isminizin, hem aynı adreste oturan akrabalarınızın isimlerinin bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Sandık listesinde adınız varsa, 7 Haziran’da gidip oyunuzu kullanabilirsiniz. Zaten sandık listeleri kesinleştikten sonra, büyük olasılıkla evinize hangi okul binasındaki hangi sandıkta oy kullanacağınızı gösteren seçmen bilgi kağıtları da ulaşacaktır. 
27 Mart’a kadar olan süreçte, mahalle muhtarlarının da önemli sorumluluğu var. Muhtarlık büroları, en azından mesai saatleri içinde mutlaka açık olmalıdır. Muhtarın her an ofisinde bulunması gerekmez. Ama birini, bir yakınını görevlendirip, listeleri incelemeye gelecek vatandaşlar için büroyu açık tutması şarttır. Hatta, muhtarlık büroları,  akşamları saat 20.00’ye, 21.00’e kadar açık tutulursa,  seçmenler daha rahat gelip inceleme yapabilir. 
Her seçimde olduğu gibi, 7 Haziran seçimlerinde de oy kullanmak vatandaşlık görevidir. Bu görevinizi yerine getirmek konusunda hassas olmanız gerekiyor. Bu görevi yerine getirebilmek için de ilk şart, seçmen listesinde yer almak. İhmal etmeyin.. 27 Mart’a kadar muhtarınıza uğrayıp,  seçmen listesinde adınızı mutlaka görün. İyi haftalar.
Bu yazı toplam 1289 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum