1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müjdeler olsun, büyüyoruz
Müjdeler olsun, büyüyoruz

Müjdeler olsun, büyüyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında, Türkiye’nin nasıl hızla büyüdüğünü açıklıyor... Konuştukça, yüzünde güller açıyor!.. Vekillerin mutluluğu da yüzlerine yansımı

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında, Türkiye’nin nasıl hızla büyüdüğünü açıklıyor...

Konuştukça, yüzünde güller açıyor!..

Vekillerin mutluluğu da yüzlerine yansımış...

Daha önce de kaç kez yazdım; muhalefet, iş olsun diye, Başbakan ne söylerse, tersini söylüyor... Türkiye’nin nasıl inanılmaz şekilde büyüdüğünü görmeyen, görmek istemeyen muhalefet, büyümek bir yana, Türkiye’nin ‘sadaka toplum’ haline geldiğini söylüyor...

Bir de, gıda yardımı yapılan (yani gıda yardımına muhtaç) aile sayısını açıklıyor, iktidar karşıtları:

2004’te 1 milyon, 100 bin...

2006’da 2 milyon 300 bin...

2009’da 3 milyon...

Bu rakamlar da Türkiye’nin büyümesinin işareti olmalı!..

Söz büyümeden açılmışken...

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince,  gelişme ve büyümenin nicelikten çok nitelikte olması gerektiğini belirterek, “Türkiye’de büyüyoruz büyüyoruz da ne kadar sağlıklı büyüyoruz? Neremiz, hangi yönümüz büyüyor? Yani içimizde bir ur mu büyüyor, göbeğimiz mi, beynimiz mi büyüyor?” diyor... Bu “göbek”, öyle sanıyorum ki, Başbakan’ın canını sıkacaktır!..

Belki anımsarsınız, Bekir Coşkun’un “göbeğini kaşıyan adam” sözüne Başbakan nasıl tepki göstermişti...

Neyse ki Özince, göbeğini kaşıyan adamdan değil de göbek büyümesinden söz ediyor. Yani, Özince’nin bu benzetmesi bağışlanabilir!..

Özince, Aydın Üniversitesi’nde verdiği “Küresel Gelişmeler Işığında Bankacılık Sektörünün Dünü, Bugünü ve Yarını” adlı konferansta, genellikle, “biz çok iyi yaptık, çok iyi başardık” değerlendirmelerinin yapıldığına dikkat çekerek şöyle  diyor:

“Sonunda bizim insanımızın bundan elde ettiği refah seviyesi ne oldu? Bunu sadece parasal olarak değil, nitelik olarak nasıl kıldık? İstanbul gibi illerde 10 bin doların üzerinde yıllık geliriniz olursa acaba geçinir misiniz? Dolayısıyla Türkiye’nin ekonomi konusunda başarılar elde ederken, sürekli gözetmesi gereken şey, kendisi gibi gelişen, ticari  anlamdaki rakiplerinin performansının ne olduğu... ‘Çok sağlıklı bir gövdem var, ama akşama kadar yatar uyurum. Elimden hiçbir iş gelmez. Üşenirim ama çok sağlıklıyım’ Neye yarar? Çin firması Çorlu’da fabrika yapacakmış ve HP bilgisayarlarını yurtdışına satacakmış. Niye biz yapmıyoruz? Gelişme, büyüme, nicelikten çok nitelik olma durumunda. Bunu mutlaka ayırt edebilmek lazım. Bugün global rekabette bilgi çağındaysak üniversitelerin laboratuvarlarının olması lazım...”

Evet, ‘büyüme’ üstüne şöyle bir gezinti yaptık ve şöyle bir baktık uzaktan,  büyüyoruz da neremiz büyüyor?..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.