1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müjdeler olsun. katsayı adaletsizliği ve Kur’an eğitiminin önündeki en
Müjdeler olsun. katsayı adaletsizliği ve Kur’an eğitiminin önündeki en

Müjdeler olsun. katsayı adaletsizliği ve Kur’an eğitiminin önündeki en

28 Şubat süreci ile birlikte yürürlüğe sokulan katsayı adaletsizliği nihayet kalktı ve İmam Hatiplilerin önüne döşenen mayınlar temizlenirken; onların ateşine düşürülen meslek liseliler de bu zulümden

A+A-

28 Şubat süreci ile birlikte yürürlüğe sokulan katsayı adaletsizliği nihayet kalktı ve İmam Hatiplilerin önüne döşenen mayınlar temizlenirken; onların ateşine düşürülen meslek liseliler de bu zulümden nihayet kurtulmuş oldu.

Yıllardan beri “eğitimde fırsat eşitliği ilkesini” ortadan kaldıran uygulamalarla bir kesimin gözyaşlarını görmezden gelen tavırlar neticede son buldu.  Her ne yapılırsa yapılsın, kamu vicdanı ile örtüşmeyen hiçbir uygulama uzun süre hayat bulamaz.

Ne var ki, bu süreç zarfında anlayamadığım ve anlamakta zorluk çektiğim bir şey vardır ki, onu da sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim. Bu süreç içerisinde meslek lisesi mensupları ve onların aileleri her ne hikmetse kılını dahi kıpırdatmadılar ve iş sadece imam hatiplilere ihale edildi ve yalnızca bu kesim haksızlığa karşı direndiler. Meslek Lisesi mensupları da tıpkı imam hatipliler gibi haklarını arasalardı ve uygulanan adaletsizliğe karşı seslerini yükseltselerdi belki bu süreç biraz daha hızlanabilirdi. Dolayısıyla, şu anda bu adaletsizliğin giderilmesinde en fazla sevinecek kesim doğal olarak imam hatip neslidir.

Keza, 28 Şubat mahsulü bir diğer hukuksuzluk da Kur’an eğitimine ilişkin yapılan kısıtlamalardı. Bildiğiniz gibi, ancak 5.sınıftan sonra ancak Kur’an eğitimine izin verilebiliyordu. O garabet de ortadan kaldırıldı.

Şu an yapılacak olan tek şey, hangi kesim olursa olsun herkesin adaletsizliklere karşı topyekûn bir biçimde ortak akıl ile hareket ederek karşı durmaktır. Yoksa rövanş peşinde koşmak değildir. Zaten hiç kimsenin böyle bir niyeti de yoktur.

Tabi, yanlış uygulamalar bununla sınırlı değil.

1-Gayrimüslim azınlıkların kendi inançlarını özgür bir biçimde yaşamalarının önüne konulan engellerin ortadan kaldırılması.

2-Başörtülü hanımların mecliste özgürce kendi seçmenlerini temsil edebilmelerinin önüne konulan engellerin kaldırılması ve bu çerçevede Merve Kavakçı’dan özür dilenmesi.

3-Askeri okullara her kesimden hak eden öğrencilerin alınmasının sağlanması…

Evet, örnekleri çoğaltmak mümkün. Taşlar yerine oturmalı ve kimsenin kimseyi inancından ve dünya görüşünden dolayı itip-kakmadığı bir yaşam alanının aslında herkes için cennet olacağı inancını yerleştirmek lazım. Böylelikle, her kesin münafıklıktan uzak; gerçek hürriyeti iliklerine kadar içselleştirdiği bir dünyada yaşamanın aslında yaşanabilir bir dünya olduğu gerçeğini görmesi gerekir. Doğrusu buna ilişkin emareler tedricen de olsa hayata geçmektedir. Bu da sevindirici bir durumdur.

Ben buradan bu yanlışlıkları düzelten, herkesin kendi inancını hür bir şekilde yaşamasına olanak sağlayan tüm yetkili ve etkili insanlarımıza şükranlarımı arz ediyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.