• BIST 79.433
  • Altın 125,714
  • Dolar 3,0724
  • Euro 3,3451
  • Kocaeli 12 °C

Müneccim Arif Sokaklılar olarak piknik yaptık…

Cem ŞAKOĞLU
Hep yazıyor, hep söylüyorum eski mahallelerin güzelliği artık yok diye. İşte biz o eski mahalle alışkanlıklarını yaşatmak, çocuklarımıza da aktarabilmek için 50 yıllık mahallelilerle 6. kez buluştuk. Hem de ne buluşma, üç nesli bir araya getirdik. Çok eğlendik, çok keyiflendik.
Geçtiğimiz hafta Pazar günü Müneccim Arif Sokaklılar olarak 6. kez toplandık. Bir önceki Bahçecik Soğuksuda gerçekleşen kahvaltımızda Sevgili Sunay Afşar Işık – Erdal Işık çifti bir sonraki toplantımızı Balabandaki bahçelerinde yapmamızı teklif ettiler. Bahçede mangal yaparız, ip atlarız, top oynarız.. 
Harika bir fikirdi. Tabir caiz ise çocukluğumuza geri dönecektik. Organizasyon için ekibi kurduk. Haberleştik, imece usulü piknik için hazırlıkları tamamladık. Mahallemizin hanımları evlerinde kendi elleriyle hazırladıkları yiyecekleri getirdiler. İp aldık, top aldık bizler oynayamadık sohbetten ama çocuklarımız hepsinin hakkını verdiler gün boyu. 
Çocukluğumuza döndük hafta sonu. Koca koca adamlar, koca koca hanımlar bir anda o eski günlerdeki yaşlarımıza dönüverdik yine. Hemen hepimizin yüzünde gülümseme vardı. Hani o gün içerisinde fark etmediğimiz somurtkan ifade hiç birimizin suratında yoktu. Herkes gülüyor, herkes eğleniyor, herkes sohbet için birbirine gidiyordu. Heyecanlıydık yine. Bu bizim 6. Buluşmamız olduğu halde ciddi anlamda heyecanlıydık. Çok şükür ki her buluşmamızda da bu heyecanı yeniden yakalayabiliyoruz. Allah bu heyecanı almasın üzerimizden. 
Mutluyduk gerçekten. Mutluyduk çünkü etrafımızdaki insanlar bildiğimiz, tanıdığımız, güvendiğimiz insanlardı. Zarar gelmeyeceğini bildiğimiz için de huzurluyduk açık konuşmak gerekiyorsa. Kimse kimsenin hiçbir sözünden alınmayacağı gibi, kimse de kimseye laf çarptırmaya çalışmıyordu. Çünkü bir yarış içerisinde değildik. Çocukluğumuzu birlikte yaşadığımız kimisi iki üç yaş küçük, kimisi iki üç yaş büyük, ya da annelerimiz vardı ortamımızda. Onun için güvensiz bir ortam yoktu ve herkes olduğu gibi hareket ediyordu. Kimsenin kimseyi bir şey ispat etme arzusu olmadığından dolayı da nasıl güzel eğlendik anlatamam size. 
Bu neye benzedi biliyor musunuz? Hani şimdilerde organik tarım moda ya. Hani en sağlıklısı bu diyor ya insanlar şu an. İşte bizim bu mahalle buluşmamız da öyle oldu. Bu işin organiği bu işte. Birbirini tanıyan, eski mahalle kültürünü bilen insanların bir araya gelerek o olguyu yaşatmaları. O olgunun yaşayabilmesi için de çocuklarına ‘Bakın biz bir zamanlar böyle yaşıyorduk’ ortamının özentisini hissettirmesi önemliydi. 
Bilirsiniz her mahallenin bir aşağısı, bir de yukarısı olur. Hatta hani şarkısı bile vardır ‘Sizin mahalle aşağı ki mahalle, bizim mahalle yukarı ki mahalle’ diye. Biz her ikisini bir arada topladık. Yani Müneccim Arif Sokağın hem aşağı ki sakinlerini, hem yukarı ki sakinlerini topladık bir araya. 60 küsur kişi olduk. Yedik, içtik, eğlendik. Üstümüz başımız koktu. Hani derler ya mahallenin kedisi, köpeği peşimize düşecek, hakikaten o denli koktuk mangalın başında. Olsun her şeye rağmen keyif aldık. Hepsini bir kenara koyun, hiç birimizin bu dünyada kalacağı süre belli değilken, biz birbirimizle olan anlarımıza, anılarımıza bir yenisini daha kattık. Ne iyi yaptık. 
Kimimiz İstanbul’dan geldi, kimimiz Kandıra’dan, kimimiz hala mahallede oturmaya devam ediyor, kimimiz başka şehirlerde. Çocukluktan çıkalı çok olmuş, herkes yaşam derdinde bir uğraş içinde. Yine de tabir caiz ise hepimiz birbirimize ıslık çaldığımızda toplanabilecek kadar yakınmışız ki, keyifle bir araya geldik. Demek çocukluğumuzda öyle sağlam temeller atmışız ki dostluklarımıza, kimse kin biriktirmemiş heybesinde. Herkes sevgi tohumları ekmiş dostluklarına. Güldük, kahkahalar attık, espriler yaptık, depoları doldurduk sevgiden yana anlayacağınız. Bir iken bin olduk birlikteyken. 
Müneccim Arif Sokak sakinleri olarak bu buluşmalarımıza devam edeceğiz. Şimdi bir planımız var. Bir sonraki buluşma tarihimiz kısmet olursa 4 TEMMUZ. Diyeceksiniz ki e 4 TEMMUZ Ramazana denk geliyor. Evet doğru. 4 TEMMUZ’DA bir iftar yemeğinde bir araya geleceğiz eski ve yeni mahalleliler olarak. Daha da ileri gideceğiz Allah nasip ederse. 4 TEMMUZ günü Müneccim Arif Sokağa boylu boyunca yani mahalle boyunca atacağız masaları. Katılmak isteyen tüm mahalleliyi iftara çağıracağız. Mahallenin en yaşlılarını, en ufaklarını karma halinde birlikte oturtup hep birlikte iftar yapacağız. Allah niyetimizi kabul etsin inşallah. Planlarımız bu doğrultuda. 
Eski mahalle kültürünü insanlarımıza yeniden yaşatmak ve hatırlatmak zorundayız. 1.5 metrekarelik asansörlerde insanların birbirine selam vermeyişine sessiz kalmaktansa, bir mahallenin hep birlikte tek bir ses olmasının olabilirliğini ortaya koymaya çalışacağız. Hedeflerimiz büyük. Bunun daha sonrası bile var kafamızın içerisinde, ancak her şey sırasıyla elbette. 
Katılan tüm dostlarıma sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Mazeretleri sebebiyle katılamayan dostlarımızı da Ramazan ayındaki etkinliğimize kesinlikle bekliyorum. Gelmeyen, gelemeyen her kim ise o kişiye eksik kalıyoruz. Onun için çağrımız bütün Müneccim Arif Sokaklılara, biz günden güne büyüyoruz, gelin birlikte Müneccim Arif Sokaklılar olalım. Eski ile yeniyi kaynaştırıp yeniden o eski güzel kültürlerimize geri dönelim. Sağlıkla ve huzurla kalın..
BENZİN CAFE ÇEVRESİNE HAREKET KATMIŞ..
Geçtiğimiz hafta içerisinde bir dost gurubuyla kahvaltı etmek için geldim İzmit’e. Kahvaltı mekânı olarak Benzin Cafe seçilmişti. Önünden birkaç kez geçtiğim, internetten merakla takip ettiğim ama henüz içine girmediğim bir mekândı ve açık konuşmak lazımsa, çocukluk arkadaşım ve çok sevdiğim bir dostumun çocukları tarafından açılmıştı. Yani mekân bizim mekanımızdı ama gitmek bir türlü de nasip olmamıştı. 
Şimdi önce şuradan başlayalım. Benzin Cafeler yanlış söylemeyeyim ama son 5- 6 senenin yeni trendi desek yeri var. Türkiye’nin bir çok ilinde açılan, bayilik için insanların sıraya girdiği ancak kolay kolay alamadığı bir marka. Alkollü konsepti de var, alkolsüzü de. Bizim İzmit’te açılanı alkolsüz olan konseptten. İstanbul’da önünden geçtiğim hemen tüm Benzin Cafeler tıklım tıklım. Hemen her yaştan insana hitap ediyor ancak ağırlık tabi ki gençler. 
Açık konuşmak lazımsa Ekşi İş hanının altında Benzin Cafe’nin açılacağını ilk duyduğumda, ‘Yok artık. Çok zor’ falan dedim. Çünkü Benzin Cafe’nin İzmit’e gelmeyi kabul edebileceğini çok da düşünmedim. Kabul edeceklerini, bayilik verebileceklerini tahmin etmedim. Yanılmışım. İşi bilen insanların elinde bu hale gelebileceğini inanın hesap etmemişim. 
Gelelim geçtiğimiz haftaya. Kahvaltıya geldiğimde Benzin Cafe’nin kapısından içeriye girdiğim anda başka bir ortama girdim. Dekoru, konsepti, içerideki hareketi ilk an itibariyle etkiledi beni. Hele ki kapıdan girer girmez, girişin solunda kalan sahneyi görünce şaşırdım. Benzin Cafelerde formatın böyle olduğunu bilmiyordum. Mutlu oldum. Biz kahvaltı etmek için mekâna geldiğimizde günün ilk yarısı olmasına rağmen içeride kahvaltıya gelen epey bir insan vardı. Yani biz yeni keşfediyorduk ancak insanlar burasını çoktan keşfetmişlerdi belli. 
Dostlarla hoşbeş derken, Sevgili Levent Saroğlu ve Sevgili Murat Aloğlu ile baş başa kaldık. Başladık anlatmaya. Benzin Cafe’nin işletmesi ne bizim Levent, ne de bizim Murat ile alakalı. Baba adamlar olarak üstlerine düşeni yapmış, mekânın işletmesini evlatlarına bırakarak kendi işlerine dönmüşler. ‘Biz de sadece yemek yemeğe, kahve içmeye, dostlarla buluşmaya geliyoruz buraya. Yediğimizi, içtiğimizi de ödeyip çıkıyoruz’ diyebilecek kadar güvenmişler yeni nesil gençlere. Helal olsun. Sonra biz sohbet ederken yanımıza Sevgili Murat Aloğlu’nun oğlu, işletmenin üç ortağından birisi olan Sevgili Oğuz Aloğlu geldi. Aslan gibi adam Oğuz’um. Daha önce yine bu mekâna yakın bir mahallede başka bir kafeyi işletmiş. Kafe hala aktif ancak kardeşi işletiyormuş. Nasıl memnun musunuz diye sordum ‘Çok şükür ağabey’ dedi. ‘Öğlenden sonra itibariyle yoğunlaşmaya başlayan tempomuz akşamın ilerleyen saatlerine kadar devam ediyor’ dedi. Sadece gençler mi diye sorduğumda ‘Öyle diyemeyiz. Evet gençler ağırlıklı ancak insanlar aileleriyle birlikte yemek yemeğe, çay kahve içmeye, nargile içmeye geliyorlar’ dedi. Peki dedim gençlerin içerisinde aileler sırıtmıyor mu? ‘Yok ağabey hem de hiç sırıtmıyorlar. Aksine herkes birbirine şahane bir uyum sağlıyor’ dedi. Acayip mutlu oldum. Arkasından ekledi. ‘Tabi öyle elini kolunu sallayan giremiyor içeriye’ dedi. Kapıda arkadaşlarımız var. Tarzı mekâna uymayacak adamları almıyoruz. İnsanlara rahatsızlık verebilecek yapıların içeriye girmesine müsaade etmiyoruz’ dedi. Öyle de olmalı elbet. Yoksa böyle bir mekânın idaresi son derece zor olur. Ancak ben çok sevdim Sevgili Oğuz’u. Yaşına göre son derece oturmuş bir kişili ile cevap verdi sorularımın tümüne. Sevgili Levent’in oğlu üç ortaktan birisi olan Sevgili Mehmet Ali Saroğlu’nu zaten eskiden beri bilirim. Onun o korumacı yönünü, aile yönünü iyi bilirim. Annesini de, Babasını da iyi tanırım. Üçüncü ortak olan Sevgili Mehmet Yakan’ı hatırladım dersem yalan söylerim. Bana kesinlikle tanırsın dediler ama yaşlanıyoruz bildiğiniz. Hatırlayamadım. Ki bu son zamanlarda başıma çok gelmeye başladı. 
Benzin Cafe’de sabah kahvaltısı ile başlayıp, öğlen ve akşam yemeğinde dünya mutfağından bir çok ürünü bulabileceğiniz gibi, başka bir yerde içme şansınızın en azından şimdilik yani taklit edilmeye başlanmadan bulamayacağınız spesiyal içecekleri var. Nargile sevenler için yeni konsept nargileleri ile dikkat çekiyorlar. Sigara içilen ve içilmeyen yerleri ayrı olmasına rağmen inanılmaz güçlü bir havalandırma sistemleri var. Haftanın ilk üç günü Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri canlı müzik var mekânda. Genellikle yerel guruplar sahne alıyormuş. Ancak ciddi anlamda talep aldıklarını söylüyorlar. 
Ben kendi adıma çok beğendim Benzin Cafe’yi. Bizim çocukların açmış olması da ayrı bir mutluluk kaynağı oldu. Artık yeni neslin ticarette boy göstermesi şahane. Onların başarılı olmalarını canı gönülden arzu ediyorum. İnşallah Allah onlara bol kazançlar nasip etsin. Çünkü mekânları çok güzel, çalışanları son derece güler yüzlü ve menüleri de son derece modern menüler. Arkadaşlarınızla, eşiniz, dostunuzla, sevgilinizle daha doğrusu herkesle gidebileceğiniz bir mekân olmuş. 
Bir de atlamadan eklemem lazım. Benzin Cafe hem marka olarak bir zenginlik katmış kente, hem de çevresine bir hareketlilik getirmiş. Kafenin civarındaki büfeler mekân kapatana kadar açık. Oysa eskiden belli bir saatten sonra hepsi kapatıyordu. Gece ışıklandırmasıyla, hareketiyle kendisine olduğu kadar o çevreye de fayda sağlamış Benzin Cafe. Kutluyorum. 
Sevgili Mehmet Ali, Sevgili Oğuz ve Sevgili Mehmet, çıktığınız bu zorlu yolda Allah yolunuzu açık eylesin. Bereketiniz, kazancınız bol olsun. Bu kentteki iyi işlerden birisinin altına imza attınız, şimdi onu yaşatmak, sürdürmek ve hatta daha ileriye götürmek sizin sorumluluğunuzda. Ben başarılı olacağınızdan hiç şüphe etmiyorum. Siz kendinizi bu kentin insanına, gencine, ailesine iyi ifade eder, iyi anlatır onlara iyi hizmet verirseniz, inanın kimseler bırakmaz sizi. Diliyorum öyle olur. Tekrar kutluyorum. Şahane bir mekân olmuş. 

KARA KOYUNUN SÜTÜ…
Rivayete göre Lokman Hekim laboratuvarında çeşit çeşit renkte ilaçlar hazırlar, bunları şişelerle raflara dizermiş. Ne zaman ki bir hasta kapıdan girer, o hastanın derdine derman olan ilaç şişesi olduğu yerde titrermiş. Lokman Hekim de bu şişeyi hastaya verir ve derdine derman olurmuş.
Bir gün Lokman Hekim’in laboratuvarından içeriye bir adam girmiş. Adamın tüm vücudu yaralar içindeymiş. Bu yaraların ıstırabıyla bitkin düşen adam Lokman Hekim’den deva istemiş. Lakin bu kez raftaki şişelerden hiçbiri titrememiş. Bunun üzerine Lokman Hekim adama dönmüş ve derdine bir dermanın bulunmadığını söylemiş. Tavsiye olarak, at üzerinde seyahat etmesini; dağları, yaylaları gezmesini söylemiş. Lokman Hekim gibi bir alimden böylesi ümitsiz bir cevap alan hasta bitap halde laboratuvardan ayrılmış. Gün gün ölüme yaklaştığını bilen hasta kendini dağlara vurmuş. Güneşli bir gün dağlık bir alanda uzanıp uyuyakalmış. Bir süre sonra koyun sesleriyle uyanmış. Hemen yanında bir koyun sürüsü görmüş. Çobanı koyunlar içinde kara koyunun sütünü bir kaseye sağarken görmüş.
...
Sağmayı bitiren çoban belli ki daha sonra almak üzere kaseyi bir kayanın üzerine bırakmış ve yeniden sürünün arasına karışmış. Yorgun halde olan biteni seyreden hasta az sonra çalıların arasından beliren bir yılanı fark ederek irkilmiş. Yılan sakince gelip, kayanın üzerinde duran kasedeki sütten içmiş ve sonra zehrini bu kaseye kusmuş. Kasedeki süt renkten renge girmiş. Yılan yeniden çalıların arasında kaybolmuş. Yaralarının ağrısından iyice yorgun düşen adam bu zehri içip bir an önce ölmeye karar vermiş. Bu tastaki zehri bir çırpıda içen adam olduğu yere yığılmış. Bir süre sonra uyanan adam vücudunda bir kaşıntı hissetmiş. Kaşıdığı yerlerindeki yaraları pul pul dökülmüş. Ayağa kalkan adam gücünün de yerine geldiğini farketmiş. Zehir diye içtiği kendisine şifa olmuş. Yeniden Lokman Hekim’in yanına gelen adam, “iyileşmez” dediği hastalıktan kurtulduğunu anlatmış. Adam henüz başından geçenleri anlatmamışken Lokman Hekim;
“Dünyada her derdin bir devası vardır!” demiş. “Ben kara koyunun sütünü yılana içirip onu nasıl kusturacaktım? Allah isterse her şey mümkündür.”
Bugün ecza biliminin simgesi olan, kadehe sarılmış yılan motifinin bu rivayete dayandığı söylenir.

BUNUN ADI MİLLETİ ENAYİ YERİNE KOYMAK DEĞİL MİDİR?
Yazacaklarımın hiç birisi yeni söylemler değil. Ben yazdım diye son bulacak da değil elbet ve hatta daha da ileriye gitmek gerekirse ne ilk yazan benim, ne de son yazan ben olacağım ama bu işlerin tamamı kendi vatandaşını enayi yerine koymaktır tam adıyla.
Hemen her seçim döneminde yaşarız bu senaryoları ve tabloları. İster yerel seçimler olsun, ister genel seçim, başta ister a partisi olsun, ister b partisi bu senaryo illa ki bir vücut bulur. 
Geçtiğimiz hafta içerisinde birkaç günümü İzmit’te geçirdim. Sayın Davutoğlu ilimizi ziyaret edecek, seçmenlerine seslenecekti. Adam ülkenin Başbakanı ve aynı zamanda da kentin belediyeleri kendi partisinin belediyeleri. Her yerde hummalı bir çalışma ama ne çalışma. Hele ki o Perşembe pazarı alanının civarı belki ömründe görmediği bir hararetle yenileniyordu. Mitingin bir gün öncesiydi yanılmıyorsam, akşamüstü saatlerinde yan ve ara yollar asfaltlanıyordu. Arkadaş ben bildim bileli bırakın asfalt dökülmeyi, asfalt arabasının üstünden bile geçmediği yollar, başbakan gelecek diye asfaltlanıyordu. Şaka mı bu? Eyvallah adam ülkenin Başbakanı. Ne ona, ne de konumuna söylediğim bir şey yok elbet ama sen bunca zaman o yollara elini bile sürmeyeceksin, haftada en az beş kere o yolların önünden, yanından, civarından geçecek ama görmeyecek ya da görmezden geleceksin ama Başbakan mitinge geliyor diye her girinti çıkıntıyı asfaltla kaplayacaksın. Kimi kandırıyoruz Allah aşkına?
Bu hareket bu kentliye bir hakaret değil midir? Ben sizi bir tarafıma takmıyorum sadece Başbakanın hatırına bu yolları asfaltlıyorum demek değil midir? Soruyorum size, lütfen hiçbir öngörünüz olmadan, hiçbir siyasi tavır takınmadan bu soruya cevap verir misiniz? 
Gelelim miting gününe. Miting günü yaşanan trafik rezilliğini partili partisiz kime sorarsanız sorun illa ki bir rahatsızlık duymuştur diye düşünüyorum. Saatlerce evine gidemeyen, trafik mezbeleliğinin içerisinde debelenenlerden birisi de bendim. Hadi o partiye gönül verenler az da olsa seslerini çıkartmadı ve katlandılar bu duruma. Ki öyle olduğunu hiç sanmıyorum ama diyelim ki durum öyle, diğer siyasi görüşteki insanların kabahati ne? İnsanlar gidecekleri yerlere saatlerce gidemediler. Yakılan, havaya uçan benzin paraları bir yana, yaşanan trafik rezaleti yüzünden dükkanlarında iş yapamadı esnafın ciddi bir çoğunluğu. 
Bu fotoğraf bir kez daha gösterdi ki bu kentin çok acil bir şekilde yıllardır söylemekten dilimizde tüy bittiği bir meydana ihtiyacı var. Trafik sorununun çözümleneceği, yan yollarla, tali yollarla destekleneceği, trafiğin farklı yerlere bağlanabileceği bir miting alanına, kent meydanına ihtiyacı var. Bu iş bunca insanı, bunca aracı, Perşembe pazarına toplamakla olmuyor. Konuşmaya gelenleri koruyacağım diye kapattığınız yollar kentin ana artelleri olunca, durum işte o gün ki gibi çividen çıkıyor. Ben yaptım oldu zihniyeti ile hareket edenler de halka bildiğiniz saygısızlık ediyor. Bunun tam adı bu bana göre. 

KIYMET BİLMEK
Suda yaşayan balık suyun kıymetini bilmez, sudan çıkarılınca suya kavuşmak için çırpınıp durur. İnsanlar da böyledir. Mevcut nimetlerin şükrünü hakkıyla bilemez, beterin beterini yaşamadıkça pek anlamaz.
Padişah bir kölesi ile gemiye binmişti. Köle hiç deniz görmemiş, geminin mihnetini tatmamıştı. Ağlamaya, inlemeye başladı. Tir tir titriyordu. Avutmak için çok uğraştılar, ama bir türlü sakinleşmedi. Padişahın keyfi kaçtı.
Herkes aciz bir vaziyetteyken gemide bulunan yaşlı bir adam padişahın huzuruna çıktı, müsaade buyurursanız ben onu sustururum dedi. Padişah da lütfetmiş olursunuz dedi.
Yaşlı adam emretti, köleyi denize attılar. Köle birkaç kere suya battı çıktı. Sonra saçından yakaladılar, gemiden tarafa çektiler. Köle gemiye yaklaşınca iki eliyle dümene sıkıca sarıldı, oradan gemiye çıktı, bir köşede uslu uslu oturmaya başladı.
Yaşlı adamın yaptığı iş padişahı hayrete düşürdü. "Bu işteki hikmet nedir?" diye sordu.
Yaşlı adam cevap verdi:
"Köle önce suya batmanın, boğulma tehlikesi geçirmenin acısını tatmamıştı. Gemideki selametin kıymetini bilmiyordu. İşte huzur ve saadet de böyledir, bir felaket görmeyen kimse, huzurun kıymetini bilemez."

TEMEL’CE..
Bir profesör konferans vermek üzere salona girmiş. Ama bakmış ki salon, ön sırada oturan seyis dışında boşmuş. Konuşup konuşmama konusunda tereddüde düşen profesör sonunda seyise sormuş:
-Buradaki tek kişi sensin. Sana göre konuşmalı mıyım,
yoksa konuşmamalı mıyım?
Seyis cevap vermiş:
-Hocam ben basit bir insanım, bu konulardan anlamam.
Fakat ahıra gelseydim ve bütün atların kaçıp bir tanesinin kaldığını görseydim, yine de onu beslerdim. Bu sözlere hak veren Profesör konferansa başlamış. İki saatin üzerinde konuşmuş durmuş, konferanstan sonra da kendini mutlu hissetmiş, dinleyicisinin de konferansın çok iyi olduğunu onaylanmasını isteyerek sormuş:
-Konuşmamı nasıl buldun?
Seyis cevap vermiş:
-Hocam sana daha önce basit bir adam olduğumu ve bu konulardan pek anlamadığımı söylemiştim. Gene de eğer ahıra gelir, biri dışında tüm atların kaçtığını görseydim, onu beslerdim; ama elimdeki tüm yemi ona verip de hayvanı çatlatmazdım.

GÜNÜN ÖZÜ
Ayıbın en büyüğü, ona benzer bir ayıp sende varken, başkasını ayıplamandır. (Hz. Ali R.A.)
Bu yazı toplam 231 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Teşekkür ederim; minnettar değilim
  • Yeni Adalet Sarayı mutlaka şehir dışında olsun
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37