• BIST 79.821
  • Altın 125,097
  • Dolar 3,0753
  • Euro 3,3492
  • Kocaeli 18 °C

Müneccim Arif Sokaklılar yine buluştuk…

Cem ŞAKOĞLU
Hızla tükettiğimiz hayatta ayakta kalmayı başarabilen neredeyse tek şey anılarımız. Pırıl pırıl, tertemiz çocukluğumuz. Saf haliyle, çıkarsız, zararsız, amacı sevgi ve paylaşım olan. Ne güzel günlerdi o günler dediğimiz ve gerçekten çok özlediğimiz. Ne güzel mahallelerimiz vardı eskiden. Bir bütün mahallenin neredeyse tamamının birbirini tanıdığı, derdini bildiği, sevincine ortak olduğu, üzüntüsünü paylaştığı ne güzel mahallelerdi onlar. Hemen herkes birbirini isim isim tanırdı. Kim kimin çocuğu, kim kimin anne babası tanırdı herkes. Onun için de çocuklar olarak kimse kimseye göz göre göre fenalık yapamazdı. Siz eve gitmeden suçunuz sizden önce giderdi eve. Sonra akşam aile büyükleri ile uzun ve terletici sohbetler. 
Ne güzel mahallelerimiz vardı eskiden o dönemler kıymetini bilmediğimiz. O kadar olmasa da yine de hoyratça harcadığımız ne güzel zamanlardı onlar. Ben yazarken, siz okurken ne güzel anılar koşarak giriyor araladığımız kapıdan içeriye. Örneğin mahalle bakkalını hatırlamayan yoktur sanırım. Hemen her mahallede bulunan aksi ihtiyarı, ya da oyunun ortasında gelip ben de oynayacağım diyen abileri unuttuğunuzu sanmıyorum. Bunlar mahalle klasikleridir çünkü. ‘Haydi şöyle o zamanlarda oynadığınız oyunları hatırlayın bir bakalım’ desek, üç aşağı, beş yukarı en az on tanesini tuttururuz karşılıklı. 
Tüm mahalleli birbirini tanırdı elbet ama yine de herkesin bir yaş gurubu vardı oyun oynadığı, gezdiği, haytalık ettiği. Hatırlasanıza bu gün ki tabiriyle kankalarınızı. O zamanlar biz kan kardeş diyorduk bu pozisyona sanıyorum. Hatırlıyor musunuz kan kardeşinizi? Kan kardeşler unutulur mu hiç? 
Ne güzel mahallelerimiz vardı eskiden küçükler büyüklerine saygılı, büyükler küçüklerine sevgili. Hiç mi kötü yoktu? Vardı elbette ama bu gün ki gibi moda kötü olan değildi. İyi insandı makbul olan. Onun için kötüler saklarlardı kendilerini. Tepki görürlerdi çünkü. Hatta mahallede bir yanlış hareketi oldu mu, bir müddet sonra o mahalleyi terk etmek durumunda kalırdı. 
Ne tuhaf tüm bunlar değil mi? Sanki o günler bir hikaye, bir masal gibi. Bir daha yaşanabilir mi? Bu şartlarda zor görünüyor. Öyle de olsa en azından o günlerin anılarını muhafaza etmek lazım. O günleri, yaşanmışlıkları, komşulukları, arkadaşlıkları, anıları unutmamak lazım. Hani hep diyoruz ya ‘Teknoloji her şeyi öldürüyor’ diye, öldürmesine izin vermeden onu iyi kullanmak lazım. 
Bakın Allah nazardan saklasın biz 45 – 50 senelik mahalleli dostları aşağı yukarı iki ayda bir, bir araya getiriyoruz. Şu ana kadar zirve sayı olarak 40 kişiye yaklaştık. Bir araya geliyoruz. Kah kahvaltı, kah akşam yemeği. Amaç bir araya gelebilmek, anıları eskimeye terk etmemek. Geçmişi bu güne taşımak ve yaşatmak. Amaç belki de örnek olmak. Ateşi bir yerden yakıp, ışığı genele yayabilmek. 
Geçtiğimiz hafta Pazar günü yine biz ‘Müneccim Arif Sokaklılar’ kahvaltıda bir araya geldik. Bir önceki toplantımızda Lastik-İş Sendikası Tesislerinde kahvaltıda toplanmıştık. Bu defa Bahçecik’teydik. Soğuksu’da. Soğuksu Tesislerinde kahvaltıda. Yine ilk defa katılanlar vardı aramızda. Çok mutlu olduk. Eskilerle yeniden bir araya gelmek sanki hücrelerinizi yeniliyor. Anılarınız bir anda tazeleniyor. Kahkaha, gırgır, şamata. Fotoğraflara bakın, herkes mutlu. Herkesin yüzünde bir gülümseme. Ne güzel şeyler bunlar. Özlüyor insanlar birbirlerini. O beraberliği özlüyor. O sıcaklığı arıyoruz günümüzde maalesef. 
Eskileri, anlattık. Bu günü anlattık. Çoluk, çocuk, iş, güç. O zamanlar yapılan hınzırlıklar, kimi zaman niye saklandığı bile unutulan eski sırlar. Anılar bildiğiniz resmigeçitte. Hemen hemen herkes evlenmiş, çoluk çocuk ve hatta torun sahibi olanlar. Güldük eğlendik. Günün anısına bir dolu fotoğraf çektik yine. 
Tabi biz tüm bunlar için yine teknolojiyi kullanarak, internette bildiğiniz facebook üzerinde ‘Bizim Mahalle’ adında bir gurup kurduk. Yazışmalarımızı, haberleşmemizi telefonlarımız, maillerimiz ve WhatsApp gibi uygulamalar üzerinden yapsak da, organizasyonu üstlenen, kişilerle birebir sıcak temas kuran bir gurup oluşturuyoruz her seferinde. Organizasyon Komitesi. 
Bir anda en az 40 – 45 yıl öncesine gidiyoruz. Şunu hatırlıyor musunuz, bunu hatırlıyor musunuz, sen şunu yapmıştın, ben bunu etmiştim derken inanın deponuzu mutluluktan yana dolduruyorsunuz. 
Biz Müneccim Arif Sokaklılar 24 MAYIS’TA Balaban’da buluşacağız bu defa. Hem de bu kez hem daha kalabalık bir gurupla, hem de hedefimizdeki çok ciddi bir organizasyonun planlarını yapmak adına. Mangal yapacağız bu defa. Mahalle sakinlerimizden bir üyemizin kendi bahçesinde. Kim bilir eski oyunlarımızı da oynarız belki bu kez. 
Siz siz olun, unutmayın eskileri. Eski dostlukları, komşulukları, arkadaşlıkları eskitmeyin. Açmayın arayı o kadar. Yarına hangimizin çıkacağı belli değilken, bu kadar açmayın arayı. Aynı mahallenin insanlarıysanız şayet, yarın ya siz onların tabutlarına omuz vereceksiniz, ya da onlar sizin. İş oraya gelmeden, yeniden eskileri yad etmek lazım. Anıları bir cilalamak, parlatmak, iyi ki de yaşamışız demek lazım. 
Müneccim Arif Sokaklılar, seviyorum sizi. 24 MAYIS’I unutmayın. İsimler yazılmaya çoktan başladı bile. Haydi, girin internete ya da arayın beni de kaç kişi geleceğinizi yazdırın. Sevgilerimi sunuyorum herkese…

GÜLE GÜLE KAYA AĞABEY…
Eksiliyoruz hep bir bir. Artık her telefona korku ile uzanıyoruz biraz. Hele ki gecenin biraz ilerleyen bir saati ise, bir telaş kaplıyor içimizi her çalan telefonda. Hayat bu aslında, birilerini alıyor, bir başkalarını veriyor insana. Canım arkadaşım Rahmetli Barbaros Artvinli vefat ettiğinde babası Ahmet amca büyük bir olgunlukla şöyle demişti ‘Bu benim kaybettiğim üçüncü oğlum. Allah bizimle alışverişi seviyor. Oğullarımı alıyor, torunlar veriyor’ çok şaşırmıştım bu olgunluğa. Ama hayat sürüyor. Giden gittiğiyle kalıyor ve olan geride kalanlara oluyor aslında. Büyük bir acı, hiç dinmeyecek bir özlem, bir dolu kocaman kocaman anılar ve daha bir sürü şey. Evdeki bir kıpırtıdan, duyduğunuz bir kokudan, bir müzikten, birisinin saç şeklinden ve olmadık daha bir dolu şeyden bir anda yitirdiklerinize ulaşıyorsunuz. Hiç bitmeyen ve hiç bitmeyecek olan anılara. Ve başlıyorsunuz anılarla yaşamaya. 
Öyle pat diye ‘Hey gidi Kaya ağabey’ diye girmek istemedim. Mahallemizin Kaya Ağabeyi olduğu kadar can arkadaşım Sevgili Başak ve can kardeşim Sevgili Burçak’ın Babaları. Mahalle komşuluğunun yanında Sevgili Başak ile Radyo Marmara’dan olan dostluğumuz Rahmetli Kaya Ağabey ile de pekiştirmişti dostluğumuzu, ağabey kardeşliğimizi. Can adamdı. Güleç yüzlü, sohbeti hoş insandı Allah Rahmet eylesin. Ondan bahsetmek için şöyle bir geçmiş anıları gözünüzün önünden geçirmeye çalıştığınızda fark ediyorsunuz ki,  aklınıza gelen fotoğraf karelerinin % 90’ında Kaya ağabeyin yanında Sevgili Beyhan abla var. Yani zarif eşi. Çarşıda, pazarda, eğlencede, cenazede ve aklınıza gelen hemen her yerde yanında Beyhan abla var. Bir erkeğin tamlaması eşiyse şayet o adam adamdır. 
Aile adamıydı Rahmetli Kaya Ağabey. İki güzel kızına kol kanattı. İki değerlisini büyütüp belli bir yaşa getirene kadar başlarında kartaldı. Güleçti yüzü evet ama kızlarını kollamak adına da panterdi aynı zamanda. Sonra zaman hızla akıp geçti, çocukluk gitti, gençlik uzaklaştı hepimizden. Evlendik, barklandık hepimiz. Rahmetli Kaya ağabey ne mutlu ki kucağına torunlarını aldı. Hem de iki kızının da çocuklarını sevdi, okşadı, büyümelerine katkı sağladı. Ne mutlu ona. Sonra maalesef ki bu kentte yaşayanların en büyük baş belalarından bir tanesiyle kesişti yolu. İsmini bile anmak istemiyorum o müsibet hastalığın. Yine de iyi mücadele etti ve bırakmadı kendini Rahmetli Kaya Ağabey. İkinci ameliyatından sonra da sımsıkı tutundu hayata ama bu meret fena bir şey. Ben Rahmetli Babamı da aynı hastalıktan kaybettiğim için iyi bilirim. Bırakmadı Kaya ağabeyi. 
Güle güle git Kaya Ağabey. İnanılmaz bir hüzün var içimizde artık yokluğuna dair. Ancak hani derler ya Allah insana ömrün de, ölümün de hayırlısını versin diye, ne mutlu sana ki, iki güzel kızın Başak ve Burçak, seni hiç bırakmayan Sevgili eşin Beyhan abla, torunların son anına kadar hep yanındaydı. Artık yolu gidişe açılmış olan birisi için bundan daha güzel tablo olabilir mi? Mekanın Cennet Olsun güzel insan. Yattığın yer Nur olsun. 
Sevgili Beyhan abla, Sevgili Başak ve Sevgili Burçak sizlere sabır dilemekten öte hiçbir şey gelmez elimizden. Ateş düştüğü yeri yakar. Acınızın büyüklüğünü biliyorum ama hiç kimse onu sizin kadar yaşamayacak onu da biliyorum. Allah sabırlar versin sizlere. Bundan sonrası dua. Başınız Sağolsun..

SUSUNCA DAHA İYİ ANLAŞIYORUZ..
Öyle bir sustum ki belki sonsuza kadar susacaktım. Çünkü susmak benim küçücük dünyamda babamla kurduğum iletişim tarzıydı.
Babam akşamları eve yorgun dönerdi. Ben bütün gün evde sıkılır, onun gelişini iple çekerdim. Daha o kapıdan girer girmez boynuna atılır onunla oynamak isterdim. Babam sarılır, öper sonra da, hadi odana git, derdi.
Yemek hazırlanınca annem çağırır bu defa masada bir araya gelirdik babamla. Onlar annemle konuşurken ben araya girer, sesimi duyuramayınca da bağırırdım. Babam sinirlenir, ‘Bütün gün insanlara kafa patlatmaktan bunaldım, birde sen kafamı ütüleme!’ derdi. Annem de ‘Bütün gün zaten seninle uğraştım, bir çift laf da mı konuşturtmayacaksın babanla?’ diye çıkışır, beni odama gönderirdi.
Çaresiz bir şekilde boynumu büker odama yani hapishaneme doğru yol alırdım. Babam arkamdan, ‘Bizim bir odamız bile yoktu, her şeye sahip, hâlâ ne istiyor anlamadım.’ diye bağırmaya devam ederdi. ‘Keşke benim de bir odam olmasaydı, keşke bizim de evimiz bir odalı olsaydı da hep birlikte otursaydık’ derdim içimden; ama yüksek sesle söylemeye cesaret edemezdim.
Yemekten sonra babam kanepeye uzanır, eline kumandayı alır, televizyon seyrederdi. Beni yanına çağırır biraz severdi. Onun izleyeceği önemli birşey varsa beni adeta yerimden bile kıpırdatmazdı. Azıcık hareket edip koşup oynamaya çalışsam oda hapsim yeniden başlardı.
Bir gün anladım ki susunca babamla daha iyi anlaşıyoruz. Bu defa susarak yapabileceğim oyunlar geliştirmeye başladım. Önce resim yaparak başladım işe.
Babam çizdiğim resimleri çok beğeniyor; ‘Bak, böyle uslu uslu oyna işte.’ diyordu. Babam bazen göz ucuyla bakıyor, resimle ilgili bir şey sorsam afallıyordu. Ama bana kızarak beni artık odama göndermiyordu. ‘Son günlerde ne de akıllandı benim oğlum.’ diye komşulara anlatıyordu annem halimi.
Resimlerim arttıkça ortalık dağılmaya başladı. Annem ‘Odanı topla!’ diye odama kapattığında işe nereden başlayacağımı bilemiyordum. Ben bunlarla uğraşırken zaman geçiyor; ama odamı toparlamayı beceremiyordum. Annem odama gelip ‘Bak sana resim yapmayı yasaklayacağım.’ dedi bir gün. Susuyor olmamı usluluk olarak değerlendiren ailem resim yapmayı da elimden alırsa ben ne yapacaktım?
Bu düşüncelerle bir aile tablosu yaptım. Babam eve gelince uygun zamanı kolladım. Her zamanki gibi yemekler yendi, odaya geçildi. Babam oturur oturmaz çizdiğim resmi getirdim.
Babam baktı. Hım, dedi ‘Çok güzel olmuş.
Bu adam benim herhalde.’ dedi.
Ben ‘Hayır o adam değil, bu çocuk sensin.’ dedim.
O ‘Hayır, bu adam benim, bu çocuk sensin, bu küçük kız da arkadaşın.’ dedi. Ben yine ‘Hayır, o büyük adam benim, bu küçük adam sensin, bu küçük kız da annem.’ dedim. Babam benimle uğraşmaktan vazgeçip: ‘Peki neden bizi küçük çizdin?’ dedi. Heyecanla başladım anlatmaya.
Ben büyüyüp adam olacağım. İş bulup çalışacağım. Siz yaşlanıp küçüleceksiniz. Beliniz bükülecek, komşumuz Ahmet amca ile Ayşe teyze gibi küçücük kalacaksınız. Ben işten geldiğimde yorgun olacağım. Siz benimle konuşmaya çalıştığınızda işyerinde kafam şişmiş olacağından sizi duymayacağım bile. Siz benimle bir şeyler paylaşmak istediğinizde ‘Hadi odanıza çekilin de kafa dinleyeyim.’ diyeceğim. Ve bir de bağıracağım ‘Her şeylerini alıyorum. Sıcacık odaları da var, daha ne istiyorlar’ diye. Annemle babamın gözleri fal taşı gibi açılmıştı. Duyduklarına inanamıyorlardı . Bana sarılıp beni öyle içten bir okşayışları vardı ki sonsuza kadar konuşsam hiç bıkmadan dinleyecekler gibiydi.
Farkında olmalı insan…
Kendisinin, Hayatın Olayların,
Gidişatın Farkında Olmalı.
Ömür Dediğin Üç Gündür,
Dün Geldi Geçti Yarın Meçhuldür,
O Halde Ömür Dediğin Bir Gündür,
O da Bu gündür.

ZENGİNLİK…
Yırtık pırtık paltolar giymiş iki çocuk kapımı çaldılar.
- Eski gazeteniz var mı,… bayan?
Çok işim vardı. Önce hayır demek istedim, ama ayaklarına gözüm ilişince sustum. İkisinin de ayaklarında eski sandaletler vardı ve ayakları su içindeydi.
- İçeri girin de, size kakao yapayım dedim.
Hiç konuşmuyorlardı. Islak ayakkabıları halıda iz bırakmıştı. Kakaonun yanında reçel ekmek de hazırladım onlara, belki dışarıdaki soğuğu unutturabilir, azıcık da olsa ısıtabilirdim minikleri. Onlar şöminenin önünde karınlarını doyururken ben de mutfağa döndüm ve yarıda bıraktığım işlerimi yapmaya koyuldum.
Fakat oturma odasındaki sessizlik dikkatimi çekti bir an ve başımı uzattım içeriye. Küçük kız elindeki boş fincana bakıyordu. Erkek çocuğu bana döndü ve;
- Bayan, siz zengin misiniz? diye sordu.
- Zengin mi? Yo hayır!
diye yanıtlarken çocuğu, gözlerim bir an ayağımdaki eski terliklere kaydı. Kız elindeki fincanı tabağına dikkatle yerleştirdi ve sizin fincanlarınız ve fincan tabaklarınız takım dedi.
Sesindeki açlık, KARIN AÇLIĞINA benzemiyordu!!!!
Sonra gazetelerini alıp çıktılar dışarıdaki soğuğa. Teşekkür bile etmemişlerdi, ama buna gerek yoktu.
Teşekkür etmekten daha öte bir şey yapmışlardı; Düz mavi fincanlarım ve fincan tabaklarım takımdı. Pişirdiğim patateslerin tadına baktım, sıcacıktı patatesler. Başımızı sokacak bir evimiz vardı. Bir eşim vardı ve eşimin de bir işi.
Bunlar da fincanlarım ve fincan tabaklarım gibi bir uyum içindeydi. Sandalyeleri şöminenin önünden kaldırıp, yerlerine yerleştirdim. Çocukların sandaletlerinin çamur izleri halının üzerindeydi hala. Silmedim ayak izlerini. Silmeyeceğim de.
Olur ya unutuveririm ne denli zengin olduğumu…..

PABUCU DAMA ATILMAK..
Osmanlılar devrinde esnaf teşkilâtı, Ahilik geleneğinin uzantısı olarak belli bir nizam içer-isinde ve fevkalâde sağlıklı işlemiştir.
Her esnaf teşekkülünün bir kethüdası bulunur ve kethüda o meslek dalının inceliklerin i, kanunlarını, yönetim biçimini iyi bilir, esnafın çal¬ışma düzeni ve dürüstlüğünü denetlermiş.
Esnaf ile kethüda arasında yiğitbaşı denilen, bilirkişi konumunda bir esnaf temsilcisi bulunur, sanatında hile yapanlar olursa, yiğitbaşı tarafından tespit edilerek kethüdaya bildirilir ve gerekli cezaî işlemler başlatılırmış. Bu, bir nevi, şimdiki TSE kontrolörlüğü demektir.
Herkesin meslek ahlâkı ilkeleriyle çalıştığı o dönemlerde bir zanaatkârın yaptığı işte ihmal veya hileye sapması, nadir görülen hadiselerdendir. Çabucak bozulan, yırtılan veya çürüyen mallarda bir hile aranır, bulunursa kethüdaya şikâyetle ilgisinin cezalandırılması istenirmiş.
Takdir edilir ki ayakkabı imalâtı, bu tür şikâyetlere açık bir meslektir.
Kısa sürede eskiyen ayakkabının kullanım hatası mı, yoksa üretim hatası mı olduğu sık sık tartışma ve şikâyet konusu edilmeye başlandığı devirlerde, çürük çarık yapılan, çabuk sökülen yahut delinen ayakkabılar dolayısıyla kethüda, sık sık çarıkçılar yiğitbaşısını çağırıp tahkikat yaptırır olmuş.
Eğer bir imalât hilesi söz konusu ise ilgili usta çağırılır, esnafın ileri gelenleri, yiğ¬itbaşı ve diğer meslek temsilcileri huzurunda kethüda tarafından tekdir edilir, aldığı ücretin müşteriye iadesi sağlanır, dava konusu olan ayakkabı da kullanılmamak için dama atılırmış.
Bir esnafın yaptığı ayakkabının dama atılması o usta için en büyük ayıp olup meslekteki şeref ve itibarını sıfırlar ve müşterisinin azalmasına yol açarmış. Bu uygulama bütün esnaf teşkilâtı için bir genelleme niteliğinde olup birisi hakkında “pabucu dama atıldı” denilmesi artık o meslekten ekmek yemesinin zor olduğuna işaret sayılmış, esnafın bu titizlik ile iş görmesi temin edilmiştir.
Bu uygulamanın Ahî Evran’dan kalma olduğu, daha o zamanlarda da hatalı malzeme üreten zanaatkârın, Ahî şeyhi tarafından meclisten çıkarılıp pabucunun tekke damına atıldığı ve evine yalınayak gönderildiğine dair rivayetler vardır.

TEMEL’CE..
Temel ile Dursun kahvede oturup sohbet ediyorlarmış. Temel Dursun'a:
-Ula Dursun sana bişi diyim mi?
-De bakalum.
-Birine napayisun hemşerum dediğunde, oturayirum diyisa kesin Türk'tür bak.
-Nerden anliyusun ula oni?
-Bunda anlaşılmayacak ne var ula, oturayirum İngilizce midur?

ÖZLÜ SÖZLER..
Maddi hayata tapanlar, deniz suyu içenlere benzerler, içtikçe susuzlukları artar (Muhyiddin İbn Arabi)
Bu yazı toplam 343 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Otoyolların çıkış kavşakları
  • KEV'de sefa sürme devri bitsin
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37